WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат

Травми органа зору. Невідкладна допомога - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Травми органа зору. Невідкладна допомога"
ПЛАН
Вступ
1. Механічні ушкодження органа зору
2. Поранення
3. Опіки
4. Особливості обстеження хворих із травмами ока. Діагностика
5. Профілактика очного травматизму
6. Догляд за хворими
Список використаної літератури
Вступ
Ушкодження органа зору посідає значне місце серед інших захворювань ока і завжди є серйозними щодо ускладнень і прогнозу.
Найприкрішим у разі травм ока є розуміння того, що нещасному випадкові можна було запобігти. Часто через фатальний збіг обставин людина раптово стає інвалідом, будучи повністю здоровою. Крім того, вона переходить через усі фізичні і моральні випробування, пов'язані з хворобою та лікуванням.
Ушкодження органа зору поділяють на механічні (травми) і опіки (схема).
Травми, в свою чергу, поділяють на контузії і поранення. Контузії наносяться тупими предметами (кулак, сніжка, грудка землі, камінь тощо), а поранення - гострими, колючими або ріжучими (ніж, ножиці, голка, цвях тощо). Контузії переважно викликають ушкодження всіх відділів органа зору, але умовно їх поділяють на контузії придатків і контузії очного яблука. Поранення теж поділяють на поранення придатків і поранення очного яблука. Поранення очного яблука, в свою чергу, поділяють на проникаючі і непроникаючі. Проникаючі поранення очного яблука можуть бути без і з внутрішньоочним стороннім тілом.
Опіки поділяють на термічні (зумовлені дією кіп'ятку, полум'я, розплавленого металу, гарячої олії), хімічні (зумовлені дією кислот або лугів) і променеві (зумовлені дією ультрафіолетових, інфрачервоних та рентгенівських променів).
Досить часто зустрічаються комбіновані ушкодження органа зору. Таким, наприклад, є опік, контузія і проникаюче поранення ока під час вибуху контейнера з карбідом.
Залежно від обставин, за умови яких сталася травма, ушкодження поділяють на виробничі (промислові і сільськогосподарські), побутові, шкільні, спортивні, військові і кримінальні. Ці види травм мають свої певні особливості.
1. Механічні ушкодження органа зору
Контузії придатків. Тупі травми великої сили насамперед можуть призвести до перелому і зміщення кісток орбіти. Залежно від характеру зміщення кісткових уламків перелом кісток орбіти може супроводжуватися западанням (енофтальм) або випинанням очного яблука (екзофтальм). Якщо стискається верхня орбітальна щілина, може виникнути порушення іннервації, яке проявляється обмеженням рухів очного яблука, відсутністю чутливості шкіри в ділянках іннервації трійчастого нерва, птозом, міозом, енофтальмом.
Під час пальпації країв орбіти у місці перелому виникає біль. У разі зміщення кісткових уламків пальпуються нерівності. Відповідні зміни виявляються на рентгенограмах.
За наявності переломів внутрішньої стінки орбіти з додаткових пазух під шкіру повік може потрапляти повітря (емфізема повік). Якщо уважно розпитати хворого, то виявляється, що емфізема з'явилася не безпосередньо після травми, а після того як хворий висякав носа. Під час обстеження спостерігають набряк повік, а під час їх пальпації - крепітацію повітря.
Контузії повік часто обумовлюють підшкірні крововиливи. У ділянці кісткового краю орбіти контузія може призвести до розриву шкіри. Такий розрив часто нагадує різану рану.
Лікування. У разі переломів орбіти можливі ушкодження додаткових пазух носа і головного мозку. Тому таких хворих необхідно проконсультувати у отоларинголога і нейрохірурга або невропатолога. Лікування проводять з участю цих спеціалістів.
Емфізема повік лікування не вимагає. Інколи накладають тиснучу пов'язку. Рекомендують не сякати носа інтенсивно.
Щоб запобігти подальшому наростанню гематоми, перші 2 год після травми прикладають холод. З 3-го дня з розсмоктуючою метою застосовують теплові процедури.
Розрив повік у разі контузій вимагає первинної хірургічної обробки.
Контузії очного яблука. Контузії очного яблука можуть обумовлювати різноманітні ушкодження. Найчастіше виникають підкон'юнктивальні крововиливиі крововиливи в передню камеру (гіфема) і склисте тіло (гемофтальм) Гіфема має вигляд стрічки крові в нижній частині передньої камери з горизонтальним рівнем. Інколи гіфема може заповнювати всю передню камеру. У такому разі через порушення відпливу водянистої вологи передньої камери часто настає підвищення внутрішньоочного тиску (гіпертензія) (клініка гемофтальму описана в розділі "Захворювання склистого тіла").
Частим наслідком контузії ока є підвивих і вивих кришталика, а також травматична катаракта.
Зміни у сітківці у разі контузії можуть виявлятися струсом сітківки, крововиливом у сітківку і навіть її розривом. Струс сітківки (комоція сітківки) виявляється її набряком, побілінням і зниженням гостроти зору. Набряк сітківки переважно безслідно минає через кілька днів. Крововилив у сітківку може зумовити значне зниження гостроти зору. Невеликі крововили-ви здебільшого досить швидко розсмоктуються, великі можуть залишити після себе дегенеративні вогнища. Розрив сітківки призводить до її відшарування.
Особливо важкі контузії можуть призвести до розриву склери і навіть роздушений очного яблука. Розрив склери найчастіше виникає біля лімба. Кон'юнктива у такому разі залишається цілою - субкон'юнктивальний розрив склери. За такої умови майже завжди під слизовою оболонкою з'являється крововилив, який маскує розрив склери.
Зрідка зустрічається розрив зорового нерва, що призводить до повної сліпоти цього ока.
Невідкладна долікарська допомога. Хворим з контузією очного яблука вводять гемостатики (10 % розчин хлористого кальцію внутрішньовенно, дицинон, вікасол в ін'єкціях чи таблетках), накладають пов'язку і негайно направляють до окуліста.
Лікування. Хворим з контузією очного яблука необхідно забезпечити спокій. Якщо потрібно, призначають ліжковий режим. У разі крововиливів у передню камеру, склисте тіло, сітківку призначають кровоспинні засоби, проводять розсмоктуючу терапію (див. розділ "Захворювання склистого тіла, сітківки"). За умови струсів сітківки призначають внутрішньовенні ін'єкції гіпертонічного розчину натрію хлориду, глюкози з вітаміном С.
У разі розривів сітківки проводять лазеркоагуляцію сітківки для профілактики її відшарування.
Субкон'юнктивальний розрив склери вимагає проведення ревізії рани і первинної хірургічної обробки.
2. Поранення
Поранення придатків. Поранення ока, так само, як і контузії, поділяють на поранення придатків і очного яблука.
Поранення повік можуть бути у вигляді різаних ран, надривів і розривів. Рани повік у внутрішньому відділі часто захоплюють нижній слізний канадець. Загоєння ран повік завдяки доброму кровопостачанню відбувається швидко, але рубець у ділянці слізних канальців може призвести до їх непрохідності і сльозотечі.
Поранення кон'юнктиви не є небезпечними. Небезпека полягає в іншому: субкон'юнктивальний крововилив, який часто виникає у разі пораненьслизової оболонки, може маскувати поранення склери.
Поверхневі ушкодження кон'юнктиви часто пов'язані з потраплянням у кон'юнктивальний мішок дрібних сторонніх тіл (піщинка, шматочок кори дерева, крило комахи тощо). Сторонні тіла переважно затримуються під верхньою повікою. Інколи гострі сторонні тіла, наприклад, скалка, остюк, колючка, скельце, війка, застромлюються у слизову оболонку. Такі сторонні тіла у кон'юнктиві виявити важко. Вони обумовлюють сльозотечу, світлобоязнь,

 
 

Цікаве

Загрузка...