WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Шизофренія. Маніакально-депресивні психози - Реферат

Шизофренія. Маніакально-депресивні психози - Реферат

складний через різні принципи діагностики в різних країнах і різних регіонах усередині однієї країни, відсутності єдиної закінченої теорії шизофренії. У середньому поширеність складає близько 1 % у популяции ([5]) чи 0.55 % ([6]).Зустрічаються дані про більш часту захворюваність серед міського населення ([7]).
Етіологія і патогенез
Етіологія захворювання неясна. Однак відомо, що важливу роль грає спадкоємна схильність. Якщо один з монозиготних близнюків хворий шизофренією, то в іншого шанси занедужати набагато вище, ніж у випадку дизиготних близнюків і тим більше, ніж серед населення в цілому, але набагато нижче 100 %. Зараз виявлене велике числогенів, що приблизно впливають на виникнення і розвиток шизофренії, серед них гени рецепторів дофамина і серотонина, катехол-прометилтрансферази, метилендигидрофолатредуктази, транскрипційних факторів центральної нервової системи й інші.
Важливу роль грає і середовище, особливо внутрішньоутробний розвиток. Так, у матерів, що зачали дітей під час голода 1944 года в Нидерландах, народилося багато дитят-шизофреніків [8]. У финских матерів, що втратили своїх чоловіків на другій світовій війні, дитяти-шизофреніків було більше, ніж у тих, хто довідався про втрату чоловіка після кінця вагітності. Стреси теж можуть провокувати шизофренію, причому шизофренія починається через 2-3 тижні після перенесеного стресу.
У минулому була популярна екзистенціальна теорія Р. Лейнга. Причиною розвитку захворювання автор вважає сформовану в деяких індивідуумів на перших роках життя шизоїдну акцентуацію особистості, яка характеризується розщепленням внутрішнього Я. У випадку прогресування протягом життя процесу розщеплення збільшується імовірність переходу шизоїдної особистості в шизофренічну, тобто розвиток шизофренії. В даний час теорія вважається антинауковою.
У патогенезі захворювання важливу роль грає порушення дофамінового і серотонінового механізму зв'язку між нейронами. Крім того, при шизофренії порушується зв'язок як між півкулями, так і між різними частинами півкулі. Принаймні в дитят-шизофреніків гине велика кількість нейронів у різних відділах мозку.
8. Лікування шизофренії
Методи лікування шизофренії зазнали великої трансформації. До появи ліків-нейролептиків використовували метод інсулінової терапії. Перші ліки усували такі неприємні явища, як марення, галюцинації, відчуття стороннього впливу на хворого тощо. Протягом останніх 30 років ці препарати змінилися і якість їх значно поліпшилася. Це заслуга західних фармацевтичних компаній, які невтомно проводили дослідження. Українські та російські компанії не розробили жодного препарату для лікування хворих із психозами.
У 90-ті роки минулого століття з'явилася нова група антипсихотичних засобів - атипові нейролептики, які не лише активніше усувають основні симптоми шизофренії (марення, галюцинації), а й впливають на емоційно-вольові якості (мотивація до соціальної активності, спілкування тощо). Також ці ліки мають значно менше побічних ефектів. Тому, звичайно, вони стали найбільш бажаними під час вибору препаратів.
Однак сам факт існування атипових нейролептиків ще не гарантує успіх лікування конкретного хворого. Немає методики, яку можна тиражувати на сотні й тисячі пацієнтів. Є певний фармакологічний ресурс, який можна використати більш ефективно. Інша справа, що вибирати ліки, їх поєднувати і дозувати має лікар для кожного конкретного пацієнта. Про існування атипових нейролептиків знають усі лікарі в Україні, які хоча б час від часу зазирають у нові публікації. Інформація про них не є засекреченою.
Однак ці препарати коштують дорого, а іноді - дуже дорого, бо розробки їх коштували виробникам також дуже дорого. Найефективнішими та безпечними є саме так звані брендові препарати, тобто ті, які випускає фірма-розробник. Також є група лікарських препаратів, які доповнюють вплив нейролептиків. Наприклад, якщо у хворого на шизофренію наявні розлади настрою, доцільно паралельно приймати антидепресанти. Ці препарати нині також стали значно ефективнішими.
Усі ці препарати є на українському ринку. Немає нічого такого, що було б у Росії, а не було в Україні. Чи ці ліки такі чудодійні? Вони дуже ефективні для свого часу. Варто сказати, що, коли з'явилися перші нейролептики, фахівці дивувалися їх ефективності. Однак і шизофренія нині не та, що була у 20-і роки. Хвороба змінилася разом із соціумом. Тому багато старих препаратів пішли в небуття, вони просто стали неефективними.
Однак є такі нейролептики, які давно віджили свій вік, а їх продовжують випускати через економічні причини, бо всіх хворих забезпечити новими високовартісними ліками у держави бракує коштів, навіть якщо вони значно ефективніші.
А результати лікування можуть справді бути дуже хорошими. Повна ремісія буває не так рідко, як часто думають. Усі психічні хвороби можна і бажано лікувати амбулаторно. Але для цього необхідний повний комплекс лікування, який включає послуги психіатра, психотерапевта, медичної сестри, психолога, соціального працівника. Це сучасний стандарт, яким послуговуються в усьому світі.
В даний час немає ефективних способів лікування шизофренії. З медикаментозних методів завжди використовуються препарати різних груп нейролептиков (галоперидол, хлорпромазин і т.д.) чи атипичних антипсихотиков (оланзапин, клозапин, рисперидон, кветиапин, зипрасидон, арипипразол). До побічних ефектів нейролептиків відноситься депрессия (у випадку галоперидола), поздняя дискинезия (тики, наприклад причмокивания; цей побічний ефект не лікується і не проходить навіть при скасуванні нейролептику), акатизия (непосидючість, часто з відтінком тривоги: хворий, приміром, не може нормально їсти - замість цього він проковтує шматок, бігає по кімнаті, їсть ще небагато і т.д.) і інші. Атипичние антипсихотики по своїй лікувальній дії не слабкіше (а по деяким даним - сильніше) нейролептиків і, на відміну від нейролептиків, не приводять до важких побічних дій, але коштують дорого, тому що вони відкриті недавно і термін дії патенту ще не закінчився. Тому багато шизофреніків у Росії не в змозі купити ці ліки.
Часто разом з нейролептиками призначають коректори (наприклад, циклодол), побічні дії, що зменшують. Іноді для боротьби з депрессией призначають антидепрессанти.
Зрідка (через їхню небезпеку для життя) застосовуються инсулиновие коми. Деякими дослідниками робляться спроби використання психотерапевтических методик. Застосовується трудотерапия.
Використана література:
1. Медична енциклопедія. В 4-х томах. - М., 2000.
2. Яременко В.І. Нервові захворювання. - Харків, 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...