WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Майбутня мама. Зміни в організмі під час вагітності - Реферат

Майбутня мама. Зміни в організмі під час вагітності - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Майбутня мама
Зміни в організмі під час вагітності.
1. Зміни в організмі вагітної жінки
Матка, навколоплідні води, пуповина і плацента - це своєрідні елементи першого навколишнього середовища дитини. Матка до вагітності має довжину приблизно 7-10 см і схожа на групу із м'язів. Шістьма зв'язками вона закріплена всередині так званого в акушерстві малого таза між лобковою кісткою і крижами, за сечовим міхуром. Завдяки еластичності зв'язок матка дуже рухлива, може стикатися, відхилятися вперед і назад і найголовніше - може збільшуватись під час вагітності. Після зачаття запліднена яйцеклітина просувається по фаллопієвій трубі в матку, в якій вона й імплантується. Внутрішній шар матки готовий прийняти зародок і допомагати йому розвиватися до самого народження. За час вагітності матка перетворюється на найбільший і найсильніший орган в організмі жінки.
У яєчнику розвивається нова гормональна залоза - жовте тіло, що виділяє гормон поргестерон, який знижує збудливість і скоротливу здатність матки. У терміні вагітності 14-16 тижнів закінчується розвиток плаценти. Плацента - унікальний і неповторний орган, що забезпечує життя і розвиток плода в матці. Вона складається з темно-червоної пористої тканини, в якій розгалужуються незліченні великі і малі кровоносні судини. Плацента переносить свіжу, збагачену киснем і поживними речовинами кров від матері в пуповинну вену дитини й одночасно приймає внутрішньоутробно відпрацьовані шлаки з артерій плода і виводить їх. Унікальність цього органа в тому, що кров матері не змішується з кров'ю дитини. Плацента виконує для ненародженої дитини функції легенів, нирок і органів травлення, крім того, вона діє ще й як фільтр від шкідливих речовин із крові матері, але алкоголь, нікотин, наркотичні речовини можуть проходити через цей бар'єр, тому важливо, щоб вагітна жінка не вживала того, що може зашкодити їй та її дитині.
При зачатті дитина отримує від батька 50% генетичної інформації, чужорідної для організму матері. Друга половина генетичної інформації спільна для неї і матері. В процесі розвитку вагітності між організмами матері та дитини виникають і формуються дуже складні імунологічні "взаємостосунки", які забезпечують правильний, гармонійний розвиток дитини, а плацента є своєрідним імунним та фізичним бар'єром, що захищає її від відторгнення. До пологів плацента має розмір із тарілку і масу приблизно 500 г. Довжина пуповини зазвичай складає 60-80 см, товщина 1,5-2 см, спірально покручена, зовнішня поверхня її гладенька, блискуча, біляста. Пуповина вільно плаває в навколоплідних водах поряд із дитиною. І мати, і дитина - обоє беруть участь в утворенні навколоплідної рідини. Ця безбарвна рідина - частина захисної системи, що оберігає плід від механічних, хімічних та інфекційних впливів, містить важливі поживні речовини. Навколоплідні води дуже швидко оновлюються: за годину приблизно до 1 л. Оскільки рідина добре проводить звукові хвилі, майбутня дитина може чути звуки навколишнього середовища матері, можливо, дещо приглушено.
Зміни в організмі жінки під час вагітності.
Зміни в організмі жінки починаються з самого початку вагітності. Численні функції організму під час вагітності зазнають змін, пристосовуючись до особливостей дитини, яка розвивається. Деякі зі змін, що відбуваються, очевидні (зовнішні зміни шкіри обличчя, збільшення розмірів живота за рахунок зростання матки), інші хоча зовні не виявляються, але значно впливають на організм вагітної жінки. Розуміння того, що відбувається, допомагає природним чином жінці сприймати ці зміни.
Перший триместр вагітності - це найважливіший період у розвитку майбутньої дитини. Саме в перші три місяці вагітності майже щодня утворюється (закладається) той чи інший орган плода, тобто відбувається органогенез, далі зростають органи і системи. Тому дуже важливо жінці про це знати і стежити за своїм способом життя, оскільки протягом перших 4-5 тижнів вона не підозрює про свою вагітність і наявність шкідливих звичок або інших поведінкових чинників ризику, які можуть вплинути на розвиток майбутньої дитини, аж до вродженої потворності або патології. У цьому значенні дуже важливим чинником є підготовка до майбутньої вагітності, а також планування дитини та ведення здорового способу життя.
Перші 12 тижнів життя ембріона (плода) - це період велико значущої організації і розвитку клітин (органогенез). До кінця цього періоду основні шкідливі аномалії, які можуть вплинути на плід, найчастіше присутні; і чим раніше вони починаються, тим більшої шкоди вони завдають. Тому спостереження за жінкою до і під час вагітності дозволяє виявити і лікувати такі стани на ранньому етапі, тоді, коли вони ще піддаються корекції та незначним чином могли вплинути. З цією метою важливо жінку переконати стати на облік до 12 тижнів вагітності.
Однією з перших ознак вагітності можуть бути смакові зміни, нудота, блювота, а потім відсутність чергових місячних або їхня мізерність, затримка. В цей час жінці самій необхідно зробити тест на вагітність. При його позитивному результаті вагітній необхідно звернутися до лікаря акушера-гінеколога для підтвердження вагітності. І чим раніше ця зустріч відбудеться, тим краще буде як для самої вагітної, так і для майбутньої дитини. Обстеження в ранньому періоді вагітності дозволить зменшити ризик виникнення ускладнень у разі діагностики будь-якого захворювання, а також отримати необхідну інформацію щодо здоров'я майбутньої дитини.
Під час першого триместру вагітності може відчуватися нагрубіння і незначна болючість молочних залоз, що свідчить про їхню підготовку до виділення молока. Матка непомітно для жінки збільшується і в міру збільшення починає тиснути на сечовий міхур, тому часті відвідування туалету - нерідко одна з перших ознак вагітності. Десь близько 5-го тижня вагітності можливі невеликі, безболісні кров'яні виділення. В ранні строки вагітності особливо корисно спати. Дехто може відчувати нудоту, яка звичайно стає слабкішою на початку другого триместру. Декотрі жінки не відчувають ніяких особливих змін у першому триместрі вагітності.
Слід пам'ятати також про те, що в кожної жінки можуть бути свої індивідуальні ознаки або зміни й "відмахнутися" від них фахівцеві не можна. Потрібно на кожне питання дати вичерпну інформацію правдиво і щиро. Це допоможе з самого початку налагодити довірливі стосунки між медичним фахівцем і вагітною жінкою, що сприятиме попередженню виникнення ускладнень.
Через чотири тижні від моменту запліднення майбутня дитина майже 2 см завдовжки, вже відзначається серцебиття, що свідчить про те, що зароджений організм із самого початку є звичайним живим організмом і вимагає до себе відповідального і зваженого ставлення. Через шість тижнів з'являються риси обличчя. Через вісім тижнів довжина складає майже 4 см. Стать формується до одинадцяти тижнів. Через дванадцять тижнів довжина дитини 7,5 см. У неї вже є зовнішні статеві органи, її рухи цілком упорядковані, хоча щеі не відчуваються. Важливо пояснити вагітній жінці, що ця ще така маленька істота реагує на всі емоційні прояви і "лагідне словесне звернення" до неї, відчуває погладжування живота, що сприятливо впливає на розвиток дитини і перебіг вагітності
Необхідно обговорити з жінкою, для чого потрібно призначити їй фолієву кислоту, а також препарати заліза. Фолієва кислота зменшує ризик народження плодів із дефектами неавральної трубки. Показано, що денна норма додаткового прийому фолієвої кислоти (від 0,4 до 1,0 мг) до вагітності та перші шість тижнів вагітності (що еквівалентно першим восьми тижням вагітності, рахуючи з дня останньої менструації) зменшує частоту цих проблем на 50%. Жінкам, у яких в анамнезі відзначалося народження дітей з дефектами неавральної трубки, при плануванні нової вагітності необхідно призначити препарати фолієвої кислоти (4 мг в день).
Другий триместр: під час четвертого, п'ятого і шостого

 
 

Цікаве

Загрузка...