WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

прийому їжі швидко відновитися.
Бойову масу регулюють переважно вірно підбираючи харчовий і питний режими. Надмірне харчування і вживання рідини можуть призвести до збільшення маси тіла за рахунок розвитку жирової тканини і затримки води в організмі. У цих випадках можливезменшення маси тіла перед змаганнями до меж, які визначаються лікарем і тренером.
З гігієнічної точки зору найбільш виправданим і таким, що найкраще себе зарекомендував є наступний спосіб зменшення маси тіла, який включає в себе зміни в раціоні харчування і питному режимі, відповідна корекція тренувальної програми і теплові процедури.
1. На протязі 2-3 тижнів до змагань в раціоні зменшується кількість продуктів, що містять жири та складні вуглеводи (хліб, картопля, вироби з борошна та ін.), зменшується споживання кухонної солі і вживання рідини. При цьому враховуються специфічні особливості виду спорту і величина загальних енерговитрат за добу. Калорійність зменшується до 30-45 ккал/кг/доб. Орієнтовний вміст основних харчових речовин на кг/доб: білка - 2,2-2,5 г, ліпідів - 1-2 г, вуглеводів - 4-4,5 г. Вміст ліпідів може бути ще зменшеним за умови споживання 10-15 г рослинного масла на добу.
2. Раціон повинен обов'язково містити достатню кількість продуктів, що містять білки, вітаміни, мінеральні речовини. Рекомендуються нежирні сорти м'яса та риби, курка, сир, свіжі овочі, фрукти, мед цукор. Особливо корисним є пісний сир, який містить багато білків і мінеральних солей за майже повної відсутності вуглеводів і ліпідів, а також володіє деякою сечогінною дією.
3. Разом з тим харчовий раціон повинен обов'язково містити достатню кількість продуктів, які містять клітковину, для нормальної роботи травної системи.
4. Через 7-10 діб на пару днів бажано влаштовувати для спортсмена за його смаком раціон без обмежень.
5. Дієту без солі влаштовують лише на першому етапі регулювання маси протягом 1-2 днів з невеликими тренувальними навантаженнями, за умови вживання звичної кількості рідини.
6. Варто суворо дотримуватися водної дисципліни, обмежуючи прийом рідини до індивідуально встановлених норм (розділ "Питний режим спортсмена").
7. У період регулювання маси тіла на тренуваннях застосовуються тривалі, але малої інтенсивності навантаження.
8. Для посилення потовиділення у цей період спортсмени повинні використовувати теплий, з поганою повітропроникністю одяг.
9. Спортсмени повинні щоденно слідкувати за зміною своєї маси тіла, реєструючи показники у щоденнику самоконтролю у вигляді графіку.
10. За 3-4 доби до змагань, коли тренувальні навантаження зменшуються, можна додатково скористуватися лазнею. Проте треба пам'ятати, що тривалість перебування у лазні може викликати значні порушення в обмінних процесах і негативно відбитися на стані здоров'я і працездатності спортсмена. Тому користуватися лазнею для зменшення маси тіла потрібно дуже виважено. Потрібно враховувати, що чим молодший спортсмен, тим сильніший на нього має вплив лазні. Дуже обережно потрібно користуватися лазнею юним спортсменам. Порядок користування лазнею наступний: 1) вийти з парної, обтерти тіло рушником і завернутися у простирадло з головою, залишивши лише отвір для дихання; в такому вигляді в положенні лежачи потрібно знаходитись 20-30 хв; 2) обтертися рушником насухо і зважитися; при потребі повторюють процедуру 2-3 рази. Парну лазню не рекомендується відвідувати менше ніж за 2-3 дні до змагань. Посилити потовиділення можна додатковими засобами: випити 1 склянку настойки малини (50 г малини на 200 г води), обтерти тіло 70 %-ним розчином спирту, прийняти гарячий душ.
11. Зменшувати масу тіла можна 2-3 рази на рік під контролем лікаря.
12. Збільшення маси тіла спортсмена повинно здійснюватися переважно за рахунок росту м'язової маси.
Список літератури:
1. Бенедь В.П., Ковальчук Н.М., Завацький В.І. Цілеспрямовані дії фізичних вправ на розумову працездатність людини: Навчальний посібник. - Луцьк: Надстир'я, 1996. - 104 с.
2. Борисенко А.Ф., Цвек С.Ф. Руховий режим учнів початкових класів: Навч.-метод. посібник. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: Рад.шк., 1989. - 190 с.
3. Булатова М.М., Платонов В.Н. Спортсмен в различных климато-географических и погодных условиях. - К.: Олимпийская литература, 1996. - 176 с.
4. Вайнбаум Я.С. Гигиена физического воспитания: Учеб. пособие для студентов фак. физ. воспитания пед. ин-тов. - М.: Просвещение, 1986. - 176 с.
5. Вайнбаум Я.С. Дозирование физических нагрузок школьников. - М.: Просвещение, 1991. - 64 с.
6. Дубовис М.С. Твій фізичний гарт. - К.: Здоров'я, 1983. - 80 с.
7. Зільман С.Л., Зільман В.Л., Шевченко С.М. Гігієнічне виховання учнів: Посібник для вчителів. - К.: Рад.шк., 1988. - 123 с.
8. Куколевский Г.М. Гигиена физкультурника. - М.: Медицина, 1971. - 80 с.
9. Лаптев А.П., Малышев И.Н. Практикум по гигиене: Пособие для институтов физической культуры. - Изд. 2-е, перераб. - М.: Физкультура и спорт, 1981. - 151 с.
10. Лаптев А.П., Минх А.А. Гигиена физической культуры и спорта: Уч-ник для ин-тов физ. культуры. - М.: Физкультура и спорт, 1979. - 288 с.: ил.
11. Массовая физическая культура в вузе: Учеб. пособие /И.Г.Бердников, А.В.Маглеваний, В.Н.Максимова и др.; Под ред. В.А.Маслякова, В.С.Матяжова. - М.: Высш. шк., 1991. - 240 с.: ил.
12. Матеріали лекцій.
13. Мейксон Г.Б. и др. Самостоятельные занятия учащихся по физической культуре /Г.Б.Мейксон, В.Н.Шаулин, Е.Б.Шаулина. - М.: Просвещение, 1986. - 112 с.
14. Омельяненко В.Г. Лекції і лабораторні заняття з гігієни шкільної і фізичних вправ: Навчальний посібник. - Тернопіль: Видавничий відділ ТДПУ, 1999.-140с.
15. Питание в системе подготовки спортсменов /Под ред. В.Л.Смульского, В.Д.Моногарова, М.М.Булатовой. - К.: Олимпийская литература, 1996. - 223 с.
16. Рациональное питание спортсменов /Калинский М.И., Пшендин А.И. - К.: Здоров'я, 1985. - 128 с.
17. Смолянский Б.Л., Шибаева Л.С. Питание спортсменов. - К.: Здоров'я, 1982. - 56с.
18. Уильямс Мелвин. Эргогенные средства в системе спортивной подготовки: Учебное пособие. - К.: Олимпийская литература, 1997. - 255 с.
19. Уроки физической культуры в 9-10 классах средней школы/Ю.А.Барышников, Г.П.Богданов, И.А.Водянникова и др.; Под ред. Г.П.Богданова. - 2-е изд., доп. и перераб. - М.: Просвещение, 1987. - 207 с.: ил.
20. Физиология оздоровительного бега / Фурман Ю.Н. - К.: Здоров'я, 1994. - 208 с.
21. Физкультурно-оздоровительная работа в школе: Пособие для учителя /С.А.Баранцев, Г.В.Береуцин, Г.И.Довгаль, И.Н.Столяк; Под ред. А.М.Шлемина. - М.: Просвещение, 1988. - 144 с.: ил.
22. Фізична культура в 1-11-х класах: Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Перун, 1998. - 64 с.
23. Язловецкий В.С. Физическое воспитание детей и подростков с ослабленным здоровьем. - К.: Здоровье, 1991. - 232 с.: ил.

 
 

Цікаве

Загрузка...