WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

контрастний душ, теплі та контрастні ванни.
Душ справляє температурний і механічний вплив на організм. Гарячі та тривалі душі знижують збудливість чутливих і рухових нервів, підвищуютьінтенсивність обмінних процесів. Теплі душі заспокоюють організм. Короткочасні холодні та гарячі душі підвищують тонус м'язів і ССС.
Кисневі ванни - це наповнення води киснем через систему трубочок на дні ванни. Разом із термічним і механічним ефектом, кисневі ванни справляють також заспокійливий вплив на ЦНС і покращують насичення киснем крові та тканин.
Прискоренню відновних процесів сприяє вдихування кисню і дихальних сумішів. Вони сприяють скорішому усуненню кисневого боргу. До того ж спостерігається зменшення збудливості і посилення гальмівних процесів в ЦНС.
Недоцільно використовувати спортсменам дихання киснем під час тренувань або змагань, оскільки при цьому знижується інтенсивність пристосувальних реакцій організму до фізіологічних зрушень, що виникають в організмі під впливом м'язової роботи.
Для ліквідації кисневого боргу рекомендують використовувати не чистий кисень, а повітряну суміш (65-70% кисню). Вдихування 400-600 л такої суміші після тренувань і змагань сприятиме покращанню самопочуття спортсмена і позитивно відіб'ється на відновних процесах.
Кисень можна вводити в організм через шлунково-кишковий тракт щляхом використовування спеціально виготовлених напоїв - "кисневих коктейлів". Даний кисень швидко всмоктується в кров, сприяє зменшенню втоми і приросту напруги кисню у тканинах організму, справляє на нього тонізуючий вплив.
"Кисневі коктейлі" отримують, пропускаючи потік кисню через різні піноутворюючи рідини.
Підходи для ефективного вирішення другого завдання були розглянуті в розділі харчування спортсменів.
Вирішенню третього завдання - підвищенню тренованості - відповідають відновні засоби, які використовуються для вирішення перших двох завдань.
Спрямований вплив на підвищення тренованості (ріст кумулятивного тренувального ефекту) можуть справити анаболічні засоби негормонального характеру (фармакологічні, фізіотерапевтичні, акупунктурні, замінники анаболічних стероїдів). Гормональні анаболіки справляють шкідливий вплив на здоров'я спортсмена і їх використання заборонено.
Адаптації до умов високої температури сприяє застосування лазень з сухим повітрям і паром. Спортсмени, які регулярно відвідують лазню, відрізняються підвищеною спроможністю до потовиділення, різко вираженою економічною реакцією на високу температуру з боку ССС, меншим теплоутворенням. Вірний питний режим під час відвідування лазні сприяє удосконаленню процесу утилізації спожитої рідини.
При використанні лазні з метою попередньої акліматизації до умов високої температури варто звертати увагу не лише на температуру повітря, але й на вологість. У разі, коли очікується переїзд в зону з сухим спекотним кліматом, попередня адаптація повинна здійснюватися із застосуванням лазень з сухим повітрям. Якщо ж тренування і змагання будуть відбуватися в умовах спекотного вологого клімату, адаптація повинна проводитися в парних лазнях. Проте звичайне перебування в лазні є лише доповненням до спеціального тренування і само по собі неспроможне забезпечити потрібний рівень адаптації.
Якщо змагання планується проводити в умовах високої температури, то її негативний вплив на організм спортсмена може бути в значній мірі нейтралізований тренуванням в умовах штучної спеки. Використовування спеціальних кліматичних камер і спортивних залів регульованим мікрокліматом*, з розташованим в них велоергометрами, біговими тредмілами, веслувальними ергометрами та іншим обладнанням дозволяє забезпечити формування у спортсменів попередньої адаптації до умов високої температури. Навіть невелика кількість (6-10) занять проведених в умовах високих температур протягом заключних двох тижнів перед переїздом у кліматичну зону з високою температурою, може виявитися достатнім для значного пом'якшення дії спеки на організм спортсмена. Якщо немає спеціальних умов для адаптації до високої температури, то варто провести частину останніх тренувань у найбільш спекотну годину доби і теж буде мати позитивний ефект.
Адаптації до гірських умов сприяє гіпоксичне тренування. Тренування в штучних гіпоксичних умовах вимагає спеціальних споруд і обладнання. З цією метою використовуються барокамери, в яких змінюється загальний тиск повітря і тим самим змінюється РО2 і водяної пари; кліматичні камери, в які подається задана гіпоксична суміш; різні стаціонарні системи, які дозволяють подавати спортсмену гіпоксичну суміш через спеціальні маски. Використовуються також маски, які дозволяють вдихати гіпоксичну суміш в реальних умовах тренування, а також найпростіші маски і трубочки, які створюють гіпоксичні умови за рахунок наявності так званого мертвого простору. Проте найпростішою формою гіпоксичного тренування є дихання лише через ніс під час виконання фізичних вправ.
Для вирішення четвертого завдання (підвищення працездатності під час змагальної діяльності) потрібна перш за все ефективна регуляція нейроендокринної діяльності, завдяки якій досягається стан "бойової готовності" на старті (на відміну від станів "стартової лихоманки" і "стартової апатії"). Фізіологічним підґрунтям цього ефекту є симпатико-адреналова і гіпофіз-кора наднирників системи. Необхідна також підготовка опорно-рухового апарату, м'язової системи. Комплекс відновних засобів перед змаганнями для підготовки психо-нейроендокринної і м'язової систем включає аутотренінг, попередній масаж, електростимуляцію тощо.
Ваговий режим спортсмена. Підтримання оптимальної ваги тіла має важливе гігієнічне значення для спортсмена. У видах спорту де є вагові категорії, деякі спортсмени намагаються зменшити масу тіла для того, щоби залишитися в попередній або перейти в легшу вагову категорію. Це пов'язано з помилковою думкою про те, що в легшій ваговій категорії спортсмен, який штучно зменшив масу тіла, буде виступати успішніше. Проте при значному зменшенні маси тіла разом з важким відчуттям спраги і голоду настає порушення обмінних процесів, що спричинює зменшення бойових якостей спортсмена і може причинити серйозну шкоду здоров'ю. Це підтверджується багатьма прикладами з спортивної практики.
Неприпустимо зменшувати масу тіла або штучними заходами затримувати її юним спортсменам, які у міру свого росту і природного додавання маси тіла схильні до переходу у наступну вагову категорію.
Кожен спортсмен в залежності від індивідуальних особливостей фізичного розвитку і віку повинен визначати на різних етапах підготовки свою бойову масу тіла, за якої він має відмінне самопочуття, велику рухливість і високу працездатність. При добре розвинутій м'язовій системі у спортсмена не повинно бути зайвих жирових відкладень. Бойова маса може коливатися у деяких межах. Так, після тренування вона може зменшитися на 1,5-3 кг, а потім після

 
 

Цікаве

Загрузка...