WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень під час занять великим спортом - Реферат

витривалість.
Таким чином, чергування мезоциклів доцільно як для вирішення педагогічних, так ігігієнічних завдань. До закінчення періоду акумуляції спортсмен набуває стану спортивної форми.
У змагальному періоді (період реалізації) спортсмен повинен підтримувати стан спортивної форми, що допустимо протягом 4-6 тижнів. Спроби продовжити підтримати цей стан є небезпечними, оскільки можуть спричинити перенапруження або перевтому. Якщо змагальний період триває декілька місяців (футбол, хокей), то потрібно запланувати періоди відновлення протягом 2-3 тижнів між шеститижневими циклами для кожного спортсмена. Враховуючи інтереси команди, періоди відновлення бажано планувати не на один час, а по черзі для окремих спортсменів. Тут потрібно врахувати те, щоби основні гравці на період відповідальних зустрічей перебували в спортивній формі. По можливості бажано враховувати й індивідуальні ритми (другий і дванадцятий місяці від дня народження є несприяливими та ін.).
Попередження перенапружень, захворювань і травм у великому спорті. З навчально-тренувального і змагального процесів потрібно виключити несприятливі для здоров'я фактори, які можна поділити на 4 групи.
До першої групи належать різні порушення режиму тренувань і змагань як наприклад: нерегулярні тренування, ущільнення графіку тренувань і змагань, різке збільшення об'єму та інтенсивності навантажень, виконання великого навантаження після перерви у тренуваннях та ін.
Має значення і структура тренувального навантаження. Перехід з одного виду роботи на інший повинен бути поступовим. Наприклад, команда довгий час працювала над розвитком стрибучості (спеціальна швидкісно-силова підготовка), а потім переїхала на південь і почала працювати над розвитком витривалості. Це може спричини розвиток перенапруження і перевтому. Тому в перший тиждень акліматизації потрібно спланувати мікроцикл з навантаженням підтримуючого характеру.
Негативну роль може відіграти монотонний характер тренувального навантаження (односпрямований характер мезоциклу). Тому в програму тренувань потрібно включати й навантаження іншої спрямованості, які виконують підтримуючу функцію або є засобами активного відпочинку.
До другої групи несприятливих факторів належать негативні клімато-погодні впливи - низька або висока температура, висока або низька вологість, низький барометричний тиск, зниження РО2 та ін. До цієї ж групи відносять різноманітні забруднення повітря піл час тренувань (чадний і сірчистий гази тощо), які навіть у незначних кількостях можуть негативно відбитися на здоров'ї, враховуючи посилену вентиляцію під час навантаження.
До третьої групи факторів можна віднести порушення режиму життя - режиму харчування, сну, біоритмів, які пов'язані, наприклад, з переїздом на нове місце в іншому часовому поясі. Порушення харчування може бути наслідком незбалансованості раціону.
До цієї ж групи несприятливих факторів можна віднести різноманітні стресові ситуації - психічні травми - смерть або важка втрата близьких, несприятлива обстановка в сім'ї, ендогенна депресія. Важливе значення має мікросоціальна обстановка навколо спортсмена, психологічний клімат в команді.
Негативний вплив на здоров'я може спричинити нераціональне застосування відновних засобів, фармакологічних і вітамінних комплексів. Алкоголь і паління посилюють ймовірність травм і перенапружень у спортсменів. Навіть невеликі дози спиртного порушують координацію рухів і можуть сприяти виникненню травм, особливо в технічно-складних видах спорту. Алкоголь і паління в умовах інтенсивних фізичних навантажень викликають різноманітні захворювання внутрішніх органів. Допінгові препарати, які порушують контрольні функції організму, можуть призвести до важких наслідків.
До четвертої групи несприятливих факторів відносять хронічні інфекції, наприклад, тонзиліт, гайморит, отит, холецистит, карієс зубів. Вони знижують стійкість організму спортсмена до впливу фізичних навантажень, тобто знижують той поріг, при якому розвивається перенапруження. Останньому можуть сприяти заняття спортом, які почалися при недостатньому відновленні після гострих інфекційних захворювань (грип).
Профілактика інфекційних захворювань у спортсменів проводиться в трьох напрямках: 1) ізоляція хворого; 2) вологу прибирання приміщення, провітрювання, штучне опромінення (бактерицидними лампами); 3) зміцнення імунних властивостей організму (основна роль тут належить загартовуванню).
Гігієнічні вимоги до застосування відновних засобів у спорті. Методика застосування відновних засобів у спорті розбирається в курсі спортивної медицини. З гігієнічної точки зору при застосуванні відновних засобів потрібно дотримання певних регламентацій з тим, щоби ці заходи сприяли зміцненню здоров'я.
Основним положенням раціонального застосування відновних засобів у спорті є їх використання для попередження і ліквідації перевтоми; втому після фізичних вправ знімати або зменшувати не варто, оскільки вона є необхідним фактором розвитку тих функціональних і структурних зрушень, які виникають під впливом тренування і обумовлюють ріст тренованості. Суть даного процесу на клітинному рівні полягає в тому, що втома є стимулом для активізації генетичного апарату клітини, яка прискорює утворення структур, що визначають функціональний потенціал м'язової клітини (мітохондрії, міоглобін). Без втоми не відбудеться росту тренованості. Відновними засобами потрібно знімати лише перевтому загальну або локальну.
Основними завданнями застосування відновних засобів у спорті є: 1) попередження перевтоми організму в цілому і окремих його систем чи органів; 2) забезпечення енергетичних (відновлення енерговитрат) і пластичних потреб організму; 3) підвищення росту тренованості; 4) підвищення спеціальної працездатності під час змагальної діяльності.
Вирішення першого завдання вимагає комплексного застосування відновних засобів, включаючи аутогенне розслаблення, масаж, лазню, фармакологічні засоби - заспокійливого і анаболічного (негормонального) впливу.
Важливу роль у відновленні відіграє сон. Під час сну відбуваються основні анаболічні процеси, які структурно реалізують тренувальні впливи, що були виконані протягом дня (механізм дивися с.13).
Чіткий режим (час відходу до сну і підйому), застосування аутотренінгу, провітрювання та аеронізації приміщення дозволяє досягти ефективного відновлення під час сну. При локальній перевтомі м'язової системи належний ефект дає електростимуляція і вібромасаж.
Ефективним засобом профілактики перевтоми є сауна. Рекомендується наступний режим її використовування: температура - 70-75?С, вологість - 10-15%, час перебування напередодні великих тренувальних навантажень і змагань - 20-25 хв, 10 хв перед змаганнями для підвищення працездатності і 10 хв після них для попередження перевтоми.
З великої кількості гідропроцедур рекомендується також застосовувати душ,

 
 

Цікаве

Загрузка...