WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічне забезпечення підготовки спортсмена в різних клімато-географічних і погодних умовах - Реферат

Гігієнічне забезпечення підготовки спортсмена в різних клімато-географічних і погодних умовах - Реферат

Чим більша різниця у часі, тим тривалішим є процес часової адаптації.
У перші дні перельоту на організм спортсмена діє не лише різниця у часі, але й весь комплекс незвичної обстановки: природні, побутову, метеорологічні фактори. Все викликає у спортсмена стан збудження, бажання багато тренуватися, показувати ефективні вправи та ін. Як правило, з 3-го по 8-й день в період формування нового добового стереотипу у спортсменів спостерігається погіршення самопочуття, швидка стомлюваність, зниження спортивної працездатності і координації рухів, порушення сну, розлади травлення. Після 10-12-го дня процес тимчасової адаптації переважно закінчується: стан і працездатність спортсмена нормалізуються. Процес адаптації протікає із значними індивідуальними відхиленнями в окремих спортсменів. Добре треновані спортсмени легше і скоріше адаптуються до нових умов. Це також стосується і тих спортсменів, які вже раніше приїжджали у дану місцевість.
Для оптимізації процесу часової адаптації важливе значення мають деякі гігієнічні положення. Суть їх полягає в наступному.
Для участі у відповідальних змаганнях за великої часової різниці (6-8 год) потрібно приїжджати на місце за 12-20 днів до старту. Перед перельотом спортсмени повинні добре відпочити. Бажано прибути нанове місце о 19-20 годині за місцевим часом. Під час перельоту спортсменам не рекомендується спати. Після розміщення, вечері і невеликої прогулянки спортсмени повинні о 23 год лягти спати. Як правило, стомлені в дорозі спортсмени швидко засинають і прокидаються в зазначений час.
Основним гігієнічним положенням часової адаптації є неухильне виконання нового раціонального режиму дня, який складений з урахуванням місцевих умов. Він повинен забезпечувати вірне чергування тренувальних занять і відпочинку, конкретний час прийому їжі, сну і прогулянок, необхідні відновні заходи.
Зранку обов'язково виконується зарядка з наступними процедурами по загартуванню організму. Після сну (зранку і в обід) потрібно випивати напої тонізуючого характеру (міцний чай, кофе, какао). Перед нічним сном треба прогулятися. Час прийому їжі повинен бути сталим і його треба дотримуватися. Їжа повинна бути різноманітною і смачною. М'ясна і жирна їжа повинна включатися в меню сніданку та обіду. Вечеря повинна містити молоко і кисломолочні продукти.
Дозування тренувальних навантажень в процесі часової адаптації повинно виконуватися індивідуально з урахуванням даних, що характеризують стан, самопочуття і працездатність спортсмена. При цьому потрібно дотримуватися наступних рекомендацій.
У перший день, якщо спортсмени прибули на нове місце зранку або вдень, бажано провести легке тренування. До 5-8-го дня застосовуються звичайні об'єми тренувальної роботи, проте її інтенсивність значно зменшується. Так, наприклад, у 2-й день вона повинна бути на 20-35% нижче звичайної. У цей період потрібно також зменшити напруженість тренувальних навантажень, зменшити кількість спроб, підходів, повних комбінацій тощо. У міру покращання стану спортсмена інтенсивність тренувальних занять зростає і, як правило, з 10-12-го дня тренування виконуються вже у звичайних об'ємах. Відбіркові змагання, прикидки і спаринги потрібно проводити в ті дні тижня і години, коли будуть відбуватися змагання.
Результати деяких досліджень свідчать про те, що попереднє проведення навчально-тренувальних зборів (1-2 тижні) в умовах середньогір'я поруч з покращанням функціональних можливостей організму спортсменів сприяє оптимізації процесу часової адаптації спортсменів.
Список літератури:
1. Бенедь В.П., Ковальчук Н.М., Завацький В.І. Цілеспрямовані дії фізичних вправ на розумову працездатність людини: Навчальний посібник. - Луцьк: Надстир'я, 1996. - 104 с.
2. Борисенко А.Ф., Цвек С.Ф. Руховий режим учнів початкових класів: Навч.-метод. посібник. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: Рад.шк., 1989. - 190 с.
3. Булатова М.М., Платонов В.Н. Спортсмен в различных климато-географических и погодных условиях. - К.: Олимпийская литература, 1996. - 176 с.
4. Вайнбаум Я.С. Гигиена физического воспитания: Учеб. пособие для студентов фак. физ. воспитания пед. ин-тов. - М.: Просвещение, 1986. - 176 с.
5. Вайнбаум Я.С. Дозирование физических нагрузок школьников. - М.: Просвещение, 1991. - 64 с.
6. Дубовис М.С. Твій фізичний гарт. - К.: Здоров'я, 1983. - 80 с.
7. Зільман С.Л., Зільман В.Л., Шевченко С.М. Гігієнічне виховання учнів: Посібник для вчителів. - К.: Рад.шк., 1988. - 123 с.
8. Куколевский Г.М. Гигиена физкультурника. - М.: Медицина, 1971. - 80 с.
9. Лаптев А.П., Малышев И.Н. Практикум по гигиене: Пособие для институтов физической культуры. - Изд. 2-е, перераб. - М.: Физкультура и спорт, 1981. - 151 с.
10. Лаптев А.П., Минх А.А. Гигиена физической культуры и спорта: Уч-ник для ин-тов физ. культуры. - М.: Физкультура и спорт, 1979. - 288 с.: ил.
11. Массовая физическая культура в вузе: Учеб. пособие /И.Г.Бердников, А.В.Маглеваний, В.Н.Максимова и др.; Под ред. В.А.Маслякова, В.С.Матяжова. - М.: Высш. шк., 1991. - 240 с.: ил.
12. Матеріали лекцій.
13. Мейксон Г.Б. и др. Самостоятельные занятия учащихся по физической культуре /Г.Б.Мейксон, В.Н.Шаулин, Е.Б.Шаулина. - М.: Просвещение, 1986. - 112 с.
14. Омельяненко В.Г. Лекції і лабораторні заняття з гігієни шкільної і фізичних вправ: Навчальний посібник. - Тернопіль: Видавничий відділ ТДПУ, 1999.-140с.
15. Питание в системе подготовки спортсменов /Под ред. В.Л.Смульского, В.Д.Моногарова, М.М.Булатовой. - К.: Олимпийская литература, 1996. - 223 с.
16. Рациональное питание спортсменов /Калинский М.И., Пшендин А.И. - К.: Здоров'я, 1985. - 128 с.
17. Смолянский Б.Л., Шибаева Л.С. Питание спортсменов. - К.: Здоров'я, 1982. - 56с.
18. Уильямс Мелвин. Эргогенные средства в системе спортивной подготовки: Учебное пособие. - К.: Олимпийская литература, 1997. - 255 с.
19. Уроки физической культуры в 9-10 классах средней школы/Ю.А.Барышников, Г.П.Богданов, И.А.Водянникова и др.; Под ред. Г.П.Богданова. - 2-е изд., доп. и перераб. - М.: Просвещение, 1987. - 207 с.: ил.
20. Физиология оздоровительного бега / Фурман Ю.Н. - К.: Здоров'я, 1994. - 208 с.
21. Физкультурно-оздоровительная работа в школе: Пособие для учителя /С.А.Баранцев, Г.В.Береуцин, Г.И.Довгаль, И.Н.Столяк; Под ред. А.М.Шлемина. - М.: Просвещение, 1988. - 144 с.: ил.
22. Фізична культура в 1-11-х класах: Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Перун, 1998. - 64 с.
23. Язловецкий В.С. Физическое воспитание детей и подростков с ослабленным здоровьем. - К.: Здоровье, 1991. - 232 с.: ил.

 
 

Цікаве

Загрузка...