WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічне забезпечення підготовки спортсмена в різних клімато-географічних і погодних умовах - Реферат

Гігієнічне забезпечення підготовки спортсмена в різних клімато-географічних і погодних умовах - Реферат

разі зупинки дихання негайно почати робити штучне дихання, не припиняючи його до прибуття лікаря.
Опіки шкіри - це ушкодження, які виникають внаслідок дії сонячного проміння, високої температури, електричного струму, їдких речовин (кислоти, лугу), стикання з вогнем або сильно розігрітими предметами. Опіки ушкоджуютьрізні ділянки тіла, спричиняють порушення функцій шкіри і створюють умови для проникнення в організм збудників різних інфекцій.
Розрізняють опіки чотирьох ступенів. Опіки 1-го ступеня найнебезпечніші, уражають поверхневі шари шкіри; при опіках 2-го ступеня на шкірі з'являються пухирі різних розмірів; при опіках 3-го і 4-го ступенів уражаються не тільки всі шари шкіри, а й тканини, які розташовані глибше (підшкірна клітковина). Уражені ділянки шкіри мертвіють, внаслідок чого утворюються виразки. Тяжкість опіку залежить від ступеня опіку і його площі.
Неприпустимо торкатися місця опіку руками, проколювати пухирі, змащувати рани олією, бо це сприяє проникненню у відкриту рану інфекції.
При опіках 1-го та 2-го ступенів слід негайно покласти на вражене місце примочку зі спиртом, горілкою, одеколоном або слабким розчином марганцевокислого калію (кілька крупинок на склянку води). Спирт та його похідні стримують подальше руйнування клітин і водночас знезаражують місце ушкодження. Якщо допомогу надано вчасно, пухирі не збільшуються і досить швидко зникають больові відчуття. При опіках 3-го і 4-го ступенів на вражені місця накладають стерильні пов'язки. При великих опіках використовують чисті, випрасувані простирадла. Потерпілого слід напоїти чаєм або мінеральною водою і терміново доставити до лікарні. При незначних опіках хімічними речовинами місце опіку треба сильно зросити холодною водою. Якщо опік спричинено кислотою, краще промити ушкоджене місце розчином питної соди, а потім великою кількістю води, а якщо лугами - промити слабким розчином оцту, а потім водою.
Підвищенню толерантності до високої температури сприяє і раціональна побудова харчування. Поруч з адекватним надходженням рідини та електролітів, в раціоні харчування варто знизити кількість білків, оскільки їх окислення пов'язано з утворенням великої кількості тепла щодо окислення інших речовин. Посиленню теплової толерантності сприяє додаткове вживання (250-500 мг) вітаміну С.
В умовах високої зовнішньої температури організм потребує більшої кількості вітамінів і мінералів. Знижується апетит, що пов'язано з пригніченням секреторної функції травних залоз. Тому їжа повинна бути різноманітною і смачною. Їжу потрібно приймати в один і той же час. За півгодини до їди потрібно випити стакан чаю. Для посилення шлункової секреції рекомендується споживати різні приправи.
Питний режим спортсмена. Активне потовиділення, яке пов'язане з перегрівом тіла, втратою внаслідок цього води і мінералів вимагають особливого питного режиму для спортсменів. Вірний питний режим, особливо у спекотну погоду, - запорука високої працездатності організму.
Рекомендації щодо раціонального питного режиму під час проведення змагань або тренувань в умовах спеки полягають у наступному:
1. Напередодні фізичного навантаження варто випити ~1 л молока або соку.
2. Безпосередньо перед виконанням фізичного навантаження або під час розминки спортсмену варто випити до 300 мл прохолодної (10?С) ароматизованої води. Краще пити холодну воду, оскільки із шлунка вона евакуюється швидше теплої або гарячої води. Воду можна підкислювати аскорбіновою кислотою або соком лимона, але не додавати цукор, оскільки він сповільнює її всмоктування. Вживання підкисленої холодної воду за півгодини до тренування (200-300 г) - так звана гіпергідратація - допоможе уникнути надмірної втрати рідини під час тренування.
3. У перші 60-75 хв виконання фізичного навантаження рекомендується пити 100-150 мл прохолодного розчину, який містить полімер глюкози (5,0 г·100 мл-1), через однакові інтервали часу. Не рекомендується споживати у цей період більше 30 г вуглеводів, оскільки на першій годині роботи організм максимально спроможний окислити лише 20 г вуглеводів, незалежно від їх виду і режиму споживання.
4. Через 75-90 хв від початку виконання фізичного навантаження варто збільшити концентрацію розчину, який містить полімер глюкози до 10-12 г·100 мл-1 і додати до нього 20 мЕк·л-1 натрію. Це дозволить відновити втрати електролітів. Більш висока концентрація натрію, хоча і може забезпечити скорішу абсорбцію рідини кишечником, виявляється несприятливою для більшості спортсменів. У напій можна додати невелику кількість калію (2-4 мЕк·л-1), який сприятиме процесу регідратації внутрішньоклітинної рідини.
5. На дистанції, що залишилася, спортсмену варто випивати 100-150 мл вищеназваного розчину через однакові проміжки часу. Даний питний режим забезпечить оптимальну інтенсивність доставки рідини та енергії, що обмежить будь-яке зменшення об'єму плазми внаслідок зневоднення організму і підтримає інтенсивність окислення вуглеводів на рівні ~1 г·хв-1 у кінці виконання навантаження.
6. Після змагань або тренувань рекомендується приймати підсолену воду, томатний і фруктові соки, що дозволить відновити втрати електролітів.
7. Не варто споживати напої, які містять кофеїн, оскільки вони посилюють діурез і збільшують дегідратацію
Споживання рідини під час тривалої роботи повинно бути еквівалентним швидкості потовиділення, яке корелює з інтенсивністю роботи, температурою зовнішнього середовища і масою тіла спортсмена (табл. 1)
Таблиця 1
Прогнозоване потовиділення (за годину) для бігунів в залежності від маси тіла, швидкості бігу і температури зовнішнього середовища (B.Nielsen, 1992)
Швидкість км·год-1 Маса тіла кг Потовиділення за годину, мл
10?С 15?С 20?С 25?С 30?С 35?С
15 60 770 770 930 1095 1260 1315
15 65 840 840 1015 1190 1365 1425
15 70 945 945 1120 1295 1470 1530
18 60 1020 1020 1195 1370 1545 1605
18 65 1115 1115 1300 1485 1675 1740
18 70 1250 1250 1440 1625 1815 1880
Часто відчуття спраги спричинює сухість слизових оболонок ротової порожнини. У такому разі полоскання ротової порожнини зменшує спрагу. Аналогічний ефект спостерігається, коли для підвищення слиновиділення використовують кислі льодяники, яблука та ін.
За високої температури, особливо у спекотному кліматі, доцільно використовувати як основний напій зелений чай (кок-чай). Рекомендується також споживати такі напої, як хлібний квас, газована вода, томатний сік із сіллю, молоко і молочно-кислі продукти тощо. Потрібно якомога більше вживати овочів і фруктів. Вода, яка в них міститься добре втамовує спрагу і покращує роботу потових залоз. Окрім того, з овочами і фруктами

 
 

Цікаве

Загрузка...