WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічні вимоги до занять окремими видами спорту - Реферат

Гігієнічні вимоги до занять окремими видами спорту - Реферат

гортань, трахею.
У лижників відносно часто спостерігаються локальні перенапруження м'язів, сухожилок, суглобового апарату спини, нижніх кінцівок. Профілактика - відповідна силова підготовка для забезпечення корсетної функції м'язів, належна розминка з включенням вправ на розтягування, своєчасне лікування перших порушень опорно-рухового апарату.
Причиною травм є падіння і удари об дерева під час спусків, розриви м'язів, сухожилок і зв'язок нижніх кінцівок через інтенсивні м'язову напруження. Профілактика полягає в удосконаленні техніки гірськолижної підготовки, належного розігріву м'язів (до +38?С) перед швидкісно-силовим навантаженням. Потрібно раціонально прокладати тренувальні і змагальні траси і контролювати їх стан.
Попередженняперенапружень, травм і захворювань під час занять спортивними іграми. Спортивні ігри вимагають від спортсменів високих швидкісно-силових якостей, швидкісних дій, стрибучості, стрибкової витривалості, доброї координації в поєднанні з відмінними психофізіологічними якостями - ігровим мисленням, спроможністю швидко приймати рішення і реалізовувати їх раціональних рухових діях.
В розробці раціонального режиму дня спортсменів-ігровиків потрібно планувати 30-40 хв між підйомом і зарядкою. В ігровиків, на відміну від спортсменів інших спеціалізацій, зарядка включає вправи з м'ячами і деякі ігрові дії, тому вона триває дещо довше. У перерві між підйомом і зарядкою потрібно випити чай, кофе і з'їсти печиво або інші продукти, які легко перетравлюються.
Основні тренування потрібно планувати на ту годину доби, коли будуть відбуватися календарні ігри. При цьому тренування повинні проводитися за будь-якої погоди.
Час відходу до сну після змагань потрібно планувати з урахуванням того, що ігри, як правило, закінчуються вечором і гравці звичайно схвильовані спортивною боротьбою. Особливу увагу необхідно приділити організації денного сну.
Спеціальна підготовка і змагання в спортивних іграх, як правило, проводиться у приміщеннях (зали, манежі, палаци спорту), тому для загартовування і розвитку витривалості спортсменів частина загальнофізичних та ігрових тренувань потрібно проводити на свіжому повітрі.
У процесі підготовки і особливо після напружених турнірів рекомендується влаштовувати профілактичні періоди активного відпочинку з виконанням занять на місцевості, щоби гравці добре відпочили і набули необхідної "психологічної свіжості".
У відновних заходах важливе місце повинно відводитися психоемоційному відновленню, використовуючи для цього спеціальні методи психологічного розвантаження і стимуляції (аутогенне тренування та ін.).
Для ігрових видів спорту характерними є наступні травми: розриви і надриви м'язів, сухожилок і зв'язок, розтягування, вивихи. Вони виникають під час зіткнень, падінь, ударів м'яча. Аналіз травматизму в спортивних іграх (крім футболу), який зробила швейцарська страхова агенція за 2 роки, показав, що з 401 спортивної травми були отримані до 12 год 30 хв 12%, з 12.30 - до 18.30 - 29,5%, після 18.30 - 58,5%; 12,5% отримані з понеділка по п'ятницю, 15,5% - в суботу, 22% - у неділю; влітку - 32,9% травм, взимку - 33,4%, навесні та восени - 33,6%.
Профілактика полягає у належній розминці, яка забезпечить розігрів м'язів і підвищить їх еластичність, удосконаленні техніки і загальної фізичної підготовки спортсменів, виконанні гігієнічних вимог до місця занять. Спортсмени-ігровики особливо під час занять у приміщеннях знаходяться в досить щільному контакті, тому підвищується небезпека розповсюдження інфекцій по повітрю. Профілактика полягає в ізоляції хворого, провітрювання і прибирання приміщень, загартовування спортсменів.
Харчування повинно містити 63-68 ккал/кг на добу. В мінливих умовах розкладу змагань бажано по можливості зберегти режим харчування, оскільки організму потрібний відносно тривалий час для адаптації до нового режиму харчування.
Одяг футболісті і хокеїстів передбачає спеціальні захисні засоби для попередження травм (щитки, прокладки, каски, маски у воротарів та ін.). У волейболі, баскетболі, гандболі використовуються наколінники, які захищають колінний суглоб від травм.
Температура повітря в спортивному залі повинна бути +15-16?С, відносна вологість повітря 30-60%, повітря завдяки вентиляції повинно змінюватися 2-3 рази на годину.
Попередження перенапружень, травм і захворювань під час занять плаванням. Плавання виконується у водному середовищі, в горизонтальному положенні тіла, що справляє на організм своєрідний порівняно з іншими видами спорту вплив. Вода має більшу теплопровідність, ніж повітря, що посилює тепловіддачу і тим збільшує енерговитрати.
Горизонтальне положення полегшує гемодинаміку у венозній частині серцево-судинної системи. Вентиляція легень утруднюється, оскільки видих виконується у воду, що створює додатковий опір, а вдих повинен виконуватися у відносно короткий проміжок часу, який відводить на цей акт у синхронних рухах плавця, тому у плавців повинна бути висока потужність вдиху і видиху.
При гігієнічному забезпеченні тренування плавців потрібно враховувати те, що вони при двох- і трьохразових тренуваннях на добу виконують великі по об'єму навантаження - пропливають 18-20 км. Останнім часом різко зменшилась вікова межа спортсменів.
Розпорядок дня повинен враховувати те, що плавці, як правило, перше тренування (ранкове) починають о 7.00-7.30 год Через це потрібно планувати раніше підйом і відхід до сну. У режимі дня потрібно виділити час для денного сну. Особливу увагу приділяють вірному чергуванню різних видів діяльності для забезпечення потрібного відпочинку протягом дня. У тренуваннях плавців потрібно широко використовувати своєчасне переключення з одного виду тренувального навантаження на інший, перехід від роботи великого об'єму до роботи високої інтенсивності. Під час тривалих тренувань доцільно робити інтервали відпочинку на суші із зігріванням тіла (вовняний тренувальний костюм, вовняні шкарпетки, взуття). Заняття повинні бути більш варіативними. Після тренування зігріваються під теплим душем, у ванні.
Загартовування має важливе профілактичне значення плавців. Перш за все потрібно широко застосовувати різноманітні водні процедури (обливання холодною водою, обмивання ніг на ніч холодною водою, регулярне полоскання зранку та увечері горла холодною водою, тубус). Разом з тим рекомендується використовувати сонячне опромінення і солярії. Все це справляє доброчинний вплив на організм, імунобіологічні процеси, функції шкіри. Плавцям також рекомендується в осінньо-зимовий період проводити кросові пробіжки і заняття лижним і

 
 

Цікаве

Загрузка...