WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гігієнічні вимоги до занять окремими видами спорту - Реферат

Гігієнічні вимоги до занять окремими видами спорту - Реферат


Реферат на тему:
Гігієнічні вимоги до занять окремими видами спорту
Загальні основні положення гігієнічного забезпечення спортивної підготовки. Для представників різних видів спорту існують загальні основні положення гігієнічного забезпечення спортивної підготовки.
1. Добирати інвентар, прилади та вправи потрібно з урахуванням вікових особливостей тих, хто займається.
2. На заняттях потрібно забезпечити страховку одночасно на всіх снарядах. Краще, якщо її буде виконувати сам вчитель або його помічники з числа учнів (замість взаємостраховки).
3. Дотримуватися гігієнічних вимог до структури, змісту і дозування навантажень (дивися розділ "Гігієнічні вимоги до структури, змісту і дозування навантажень на одному тренуванні").
4. Для профілактики травматизму необхідна відповідна технічна підготовка, тренування координації рухів. Дуже важливою є здатність координувати укорочення окремих м'язових груп у просторі та часі.
5. Граничні температури для занять фізичною культурою на відкритому повітрі знаходяться приблизно в межах ±25?С, проте конкретні гігієнічні нормативи визначаються місцевою санітарною службою. Вітер значно посилює охолоджуючий вплив повітря, оскільки посилює тепловіддачу шляхом конвекції. Потужний зустрічний вітер утруднює видих, попутний - вдих. Вологість при низьких температурах посилює віддачу тепла, оскільки вологому повітрю притаманна висока теплопровідність, ніж сухому, тому зростає небезпека переохолодження. Вологість при високих температурах утруднює випаровування - основний шлях тепловіддачі - і у такий спосіб посилює небезпеку перегрівання. Утруднюється віддача тепла в місцях з обмеженим рухом повітря - ліси, міста.
6. Важливе значення має вірна організація і проведення занять (дозування навантаження, чергування роботи і відпочинку, розпорядок дня, режим харчування, застосування відновних заходів тощо).
7. Кожен хто вирішив займатися фізичними вправами, або той, хто систематично займається спортом, повинен завжди пам'ятати, що необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (дивися розділ "Правила особистої гігієни").
8. Важливу роль у профілактиці захворювань спортсменів відіграє загартовування.
9. Допоможе спортсмену скоріше відновити сили і реалізувати всі свої можливості раціональне харчування і оптимальний питний режим.
10. Після тренувань обов'язково треба проводити відновні заходи: спеціальні вправи для активного відпочинку, короткочасний масаж і самомасаж стомлених м'язів, водні процедури, фізіотерапія.
Проте при застосуванні гігієнічних заходів варто враховувати те, що окремі види спорту мають свої особливості, які пов'язані з умовами проведення змагань і тренувань, спортивним устаткуванням тощо.
Попередження перенапружень, травм і захворювань під час занять гімнастикою. Гімнастика - одне з основних засобів всебічного розвитку. В процесі занять гімнастикою удосконалюються практично всі рухові якості. Різноманітність видів гімнастики і можливість виконувати гімнастичні вправи в будь-яких умовах роблять її доступною для людей різного віку і фізичної підготовки.
У всіх видах спортивної гімнастики велике навантаження припадає на опорно-руховий апарат, особливо хребет, стопу, колінні суглоби. Тому у підготовчу частину заняття потрібно включати вправи на розтягування (на гнучкість) хребта навколо трьох осей рухів тіла (повздовжньої і двох поперекових - фронтальної і сагітальної). Найкращими для цього є вправи з граничними статичними зусиллями тривалістю 4-6 с. Обов'язково потрібно включати вправи на розтягування для суглобів, особливо плечових, променевозап'ястних, кульшових, гомілковостопних.
Для гімнастів потрібна аеробна розминка. Вона компенсує нестачу аеробного навантаження в основній частині тренування, розвиває аеробну функцію, готує до роботи ССС, дихальну систему і стимулює обмінно-окислювальні процеси в тканинах. Всі ці компоненти аеробної функції потрібні гімнастам для кращого відновлення в процесі тренування. Під час виконання гімнастичних вправ, які мають переважно анаеробний характер, у м'язах накопичуються недоокислені продукти обміну (кисневий борг). Відновлення (ліквідація кисневого боргу) відбувається в інтервалах між вправами. Чим краще функціонує серцево-судинна система (чим вища аеробна функція), тим скоріше буде нейтралізуватися кисневий борг і відновлюватися працездатність. Аеробні вправи підвищують витривалість спортсмена, що дозволяє якісно і інтенсивно проводити другу половину тренування. Аеробні вправи відсовують час виникнення втоми у гімнаста, а, отже, зменшується небезпека отримати травму в заключній частині заняття.
Гімнасти високої кваліфікації, як правило, проводять два тренування на добу. Основне тренування виконується в першій половині дня. Для кращого відновлення в процесі тренування доцільно використовувати короткочасний (2-4 хв) відновний масаж в інтервалах між видами. При втомі ЦНС, яка виявляється в загальмованості, надмірній нервово-емоційній напрузі ефективним є струшування рук, розминання м'язів, які стомилися найбільше. Аналогічні вправи доцільні і при втомі периферичного нервово-м'язового апарату, що проявляється в зменшенні сили, швидкості рухів, больових відчуттях у м'язах.
Попередження перенапружень, захворювань і травм здійснюється комплексом педагогічних і гігієнічних заходів, що включають планування програми занять, ефективну розминку, кваліфіковане страхування з використанням спеціальних страхувальних пристосувань, контроль за станом приладів, відповідність гімнастичного залу гігієнічним вимогам, комплексом оздоровчих і відновних заходів.
Важливе значення має якісний відбір гімнастів і систематичний лікарський контроль. До занять гімнастикою не повинні допускатися діти, які мають плоскостопість, сколіоз та інші порушення опорно-рухового апарату.
Для запобігання пошкоджень долонь використовують спеціальні накладки, шкіру змащують кремами, слідкують за тим, щоби не було мозолів. Для захисту променевозап'ястних суглобів, які виконують велике навантаження, використовують шкіряні манжети.
Перед кожним тренуванням і під час тренування протирають прилади, перевіряють їх надійність, рівно кладуть мати. Прилади повинні розташовуватися на безпечній відстані один від одного ті від стіни. Освітленість, вологість повітря і температура повинні відповідати нормам.
Попередження перенапружень, травм і захворювань під час занять легкою атлетикою. Легка атлетика поєднує різні за структурою та впливом на організм фізичні вправи. Їх можна поділити на дві великі групи: аеробної спрямованості (стаєрський,

 
 

Цікаве

Загрузка...