WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Особиста гігієна школяра - Реферат

Особиста гігієна школяра - Реферат

міських жителів). Проте інтенсивне жування сирих овочів і фруктів, не дуже розвареного м'яса, черствого хліба очищує зуби і масажує ясна, піднебіння. При цьому посилюється виділення слини, що нейтралізує багато шкідливих факторів. Крім того, така слина містить мало муцину (білкової речовини, що бере участь в утворюванні м'яких зубних відкладень). М'який зубний наліт утворюють харчові залишки, відмерлі клітини епітелію, слизової оболонки рота, різні бактерії. Сприятливі умови для утворення нальоту створюються вночі, коли припиняється процес самоочищення зубів.
Невидалений м'який зубний наліт, насичений мінеральними солями, перетворюється в тверді зубні відкладення або зубні камені. Вони утворюються на зубах поблизу ясен. Колір їх - від світло-сірого до темно-коричневого. Зубний камінь може бути причиною запалення ясен, неприємного запаху з рота.
Разом з кислотами, що утворюються при розкладі харчових залишків, мікроорганізми беруть участь у розвитку карієсу зубів (гниття зубів). При цій хворобі руйнуються тверді тканини зуба,і утворюється порожнина. У хворому зубі з'являються короткочасні болі на гаряче, холодне, солодке, солоне або якщо натиснути на уражену тканину. Карієс виникає там, де в емалі утворилися тріщини внаслідок необережного ставлення до зубів (швидка зміна гарячої їжі холодною, розгризання твердих предметів, куріння). Особливо шкідливо діє на емаль молочна кислота, що утворюється при бродінні вуглеводів. Доведено, що найбільше сприяють розвитку карієсу низькомолекулярні вуглеводи. Несприятливо діють липкі солодощі і борошняні вироби, особливо, коли їх вживають у проміжках між основними прийомами їжі.
Природне очищення зубів недостатнє, тому їх треба чистити. Для цього є спеціальні засоби: зубні щітки, зубні пасти, порошки. Зубну щітку підбирають відповідно до розміру рота. Щоб нею було легко маніпулювати, довжина головки не повинна перевищувати 25-30 мм (для дітей 20-25), ширина - 10-12 мм (для дітей 8-10). Бажано, щоб ряди щетинок розміщувалися рідко - на відстані 2-2,5 мм, висота 10-12 мм. Традиційну (свинячу) щетину замінили капрон, нейлон та інші синтетичні матеріали.
Щетина дитячих зубних щіток має бути м'якою, бо емаль у дітей недостатньо міцна, а слизова оболонка ясен дуже ніжна, її легко поранити. Зубна щітка - предмет особистого користування. Нову щітку рекомендується вимити теплою водою з милом, намилити і залишити на ніч. Уранці її слід прополоскати. Щоразу після використання щітку миють з милом і залишають у стакані щетиною догори. Відпрацьована щітка гірше очищає поверхню зубів, тому треба міняти її не рідше, як через 2-3 місяці. Крім того, в такій щітці може нагромаджуватися багато мікроорганізмів.
Нині випускаються гігієнічні та лікувально-профілактичні пасти. Гігієнічні пасти добре очищають ротову порожнину від залишків їжі і м'якого нальоту. До складу лікувально-профілактичних паст, крім основних компонентів, входять різні біологічно активні речовини: солі, ферменти, екстракти лікарських рослин, вітаміни, мікроелементи.
Починають чистити зуби рухами від ясен до краю зубів. При цьому одночасно відбувається масаж ясен і очищення проміжків між зубами. Чистять спочатку щічні поверхні великих кутніх зубів, поступово переходячи до передніх зубів. Треба зробити 5-8 парних рухів (тобто рухів угору-униз по осі зуба). Таку маніпуляцію роблять спочатку з одного боку щелеп, потім - з другого. Після цього чистять язикові та жувальні поверхні зубів. Жувальні поверхні чистять уздовж і впоперек. Особливо старанно треба чистити язикові поверхні зубів, бо на них відкладається найбільше зубного нальоту. Після цього рот ретельно полощуть. Уся ця процедура, разом з полосканням, займає 2,5-3 хв
Очищення зубів добре впливає на слизову оболонку ясен, сприяє фізіологічному процесу "визрівання" емалі, при якому тканини зуба збагачуються фосфорно-кальцієвими солями, мікроелементами, що входять до складу лікувально-профілактичних паст. Масаж ясен поліпшує кровообіг і активізує обмінні процеси в них.
Після кожного прийняття їжі рот полощуть теплою водою, щоб видалити залишки їжі.
Проте слід пам'ятати, що для запобігання карієсу та інших захворювань зубів мало тільки додержувати гігієни порожнини рота. Необхідні заняття фізичною культурою і спортом, прогулянки на свіжому повітрі, раціональне харчування (зуби особливо чутливі до нестачі білків, вітамінів А, В1, В2, С, D, кальцію, фосфору, фтору), правильний режим праці й відпочинку та інші заходи, що сприяють зміцненню здоров'я.
Гігієна органа зору. Більше як 80 % інформації про навколишній світ людина дістає за допомогою органа зору - ока. Зір необхідний майже в усіх видах діяльності. Значна роль його і для розвитку просторових уявлень, удосконалення рухових реакцій. Правильне функціонування органа зору особливо важливе для нормального розвитку дитини.
Здатність ока пристосовуватися до ясного бачення предметів, що містяться на різних відстанях від нього, називається акомодацією. Акомодація - це тонкий нервово-м'язовий механізм. Від його нормального функціонування залежить зорова працездатність. Він може псуватися внаслідок перевантаження органа зору, деяких хвороб (хронічного тонзиліту, ревматизму, частих гострих респіраторних інфекцій), при зниженому кровопостачанні ока, недостатній тренованості, загальному ослабленні захисних сил організму. За умов незрілості акомодації або її ослаблення перевантаження зоровою роботою на близькій відстані призводить до надмірного напруження циліарного м'яза. Око швидко стомлюється. Очне яблуко видовжується, сітківка відсувається назад, і око може виконувати роботу на близькій відстані без напруження циліарного м'яза. Для цього сітківці достатньо переміститися лише на 1 мм. Проте внаслідок видовження очного яблука око стає короткозорим, тобто починає погано розрізняти віддалені предмети.
Очне яблуко видовжується і при нормальній акомодації у разі великого непосильного навантаження. Короткозорість може перетворюватися на небезпечну хворобу: очне яблуко видовжується ще більше, тонкі внутрішні оболонки, судинна і сітківка занадто розтягуються, у них виникають хворобливі процеси. Певні зміни відбуваються і в склері: волокна змінюють форму і стають тонкими і вигнутими, порушується обмін речовин.
Короткозорість може успадковуватись, особливо якщо обоє батьків страждають такими дефектами зору.
Якщо в дитини з'явилася короткозорість, слід намагатися припинити або сповільнити її розвиток.

 
 

Цікаве

Загрузка...