WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вступ. Гігієна повітря - Реферат

Вступ. Гігієна повітря - Реферат

відбивається від поверхні землі інших споруд, що різко погіршує мікроклімат і спричинює перегрівання тіла.
3. Посилення окремих функцій організму. Ультрафіолетові промені позитивно впливають на загальний тонус організму, обмін речовин і багато інших функцій організму. Механізм цього впливу полягає в подразненні нервово-рецепторного апарату шкіри і утворення в ній при розщепленні клітинних і тканинних білків активних речовин, які надходять у кров і впливають гуморальним шляхом на окремі органи і тканини. Наприклад:
- розширюються вивідні протоки потових залоз (розслаблюються гладкі м'язи) і покращуються процеси терморегуляції, посилюється виведення продуктів обміну і шкіра стає більш еластичною;
- посилюється бар'єрна функція шкіри (потовщується рогівковий прошарок);
- ергостерин перетворюється у вітамін D, який має антирахітичний вплив;
- зростає вміст еритроцитів і гемоглобіну в крові, фагоцитарна активність лейкоцитів, кількість кальцію, фосфору, покращується процес зсідання крові.
Важливим фактором є бактерицидний вплив ультрафіолетових променів. Чим більше сонячного світла, тим менше бактерій в оточуючому середовищі, а отже, менша небезпека захворювань. Проте у деяких місцевостях, де загеографічними і кліматичними умовами неможливо широко використовувати сонячну радіацію, часто спостерігаються такі захворювання, як остеопороз, підвищується захворюваність карієсом зубів, рахітом, загострюється протікання туберкульозу, зменшується опірність до простудних захворювань, знижується працездатність.
Для попередження явищ, пов'язаних із світловим голодуванням використовують еритемні люмінесцентні лампи, солярії.
Атмосферна електрика. Повітря справляє електричний вплив на організм. До електрометеорологічних факторів належать грозові явища, електричне поле і процес іонізації повітря, який має найбільше біологічне та гігієнічне значення, оскільки обумовлює електричний обмін між організмом і повітряним середовищем. Під іонізацією повітря розуміють розщеплення газових молекул і атомів на електрони та інші частинки, які дають початок утворенню позитивним і негативним легким атмосферним іонам. Іонізація відбувається під впливом радіоактивних речовин, що містяться у ґрунті, підземних водах і в повітрі, космічних променях. Також мають значення іони, які утворюються під час розпилення води біля водоспадів, фонтанів, при електричних розрядах під час грози та ін. Ці радіоактивні речовини для людини не шкідливі. Легкі атмосферні іони з'єднуються в повітрі з частинками пилу і крапельками води, утворюючи середні та важкі іони. Чим їх більше у повітрі, тим гірше якість повітря, тим гірше це для здоров'я людини.
Біологічне значення легких аероіонів полягає в тому, що вони обумовлюють електричний обмін між організмом і зовнішнім середовищем (клітини поглинають енергію), підвищують загальну реактивність організму, працездатність, покращують самопочуття, сприяють загартовуванню організму. 3-4-тижневий курс щоденних сеансів прийому негативних іонів у спортсменів покращує функціональний стан ЦНС, сприяє приросту м'язової сили і витривалості, прискорює відновні процеси в організмі.
У разі надходження до атмосфери радіоактивних відходів атомних реакторів або промислових підприємств підвищується рівень радіоактивного фону, що негативно позначається на здоров'ї людини. Посилюється хімічна активність атомів живої матерії (клітина отримує багато енергії), у клітинах відбуваються значні зміни, які в залежності від дози опромінення можуть стати необоротними і спричинити загибель клітин.
Атмосферний тиск. Останнім часом в спортивній практиці особливу увагу приділяють вивченню впливу на спортсменів умов, що пов'язані з пониженим атмосферним тиском. Це спричинено тим, що деколи змагання проводяться в умовах пониженого атмосферного тиску. Даний чинник знижує працездатність спортсменів, тому треба до цього готуватися.
Повітря, яке оточує земну кулю має тиск, який називається атмосферним, або барометричним. Підраховано, що повітря справляє тиск на поверхню тіла людини, який становить близько 16 т. Проте внаслідок тривалого еволюційного розвитку людина пристосувалася до даного чинника, який нейтралізується тиском у клітинах і тканинах організму.
Вивчення динаміки атмосферного тиску може бути використано для прогнозування погоди і внесення відповідних корективів при плануванні тренувального процесу, організації змагань, проведенні туристичних походів тощо. Підвищення атмосферного тиску, як правило, сприяє сухій і ясній, а пониження - похмурій і дощовій погоді.
Нормальним атмосферним тиском, рівним 1 атмосфері, вважається тиск, який урівноважує стовп ртуті висотою 760 мм при температурі повітря 0?С на рівні моря і широті 45?. За цих умов атмосфера тисне на 1 см2 поверхні землі з силою 1 кг, точніше 1033 г.
При підйомі в гори атмосферний тиск падає нерівномірно. Наприклад, при зміні висоти від 0 до 500 м над рівнем моря зменшення тиску становить 44 мм рт.ст., а при зміні висоти від 4500 до 5000 м - 26 мм рт.ст. При падінні атмосферного тиску відбувається зниження Р газів. Наприклад, зменшення РО2 зменшує кисневу ємність крові, тому порушуються окислювальні процеси і виникає гіпоксія.
Небезпечним для організму є також і підвищення атмосферного тиску. У міру зростання атмосферного тиску збільшується розчинність в організмі газів, які знаходяться в повітрі, і головним чином О2 та N. Значне збільшення парціальних тисків цих газів викликає їх токсичний вплив на організм.
Дуже небезпечним є різкий перехід від підвищеного тиску до нормального. При цьому розчинені в крові гази не встигають виділитися через легені. Тоді в крові утворюються бульбашки газів, які можуть закупорити кровоносні судини, викликаючи газову емболію. Це спричинює порушення кровообігу в різних органах і виникненню кесоної хвороби. У залежності від місця ураження відмічають різні симптоми цього захворювання: сильний біль у суглобах і м'язах, параліч тощо.
Основою профілактики кесоної хвороби є суворе дотримання часу перебування під водою і здійснення поступового переходу до нормального тиску. Використовуються також геліокисневі суміші.
Хімічний склад повітря має важливе гігієнічне значення, оскільки він відіграє вирішальну роль у здійсненні дихальних функцій організму. Доросла людина в стані спокою вдихає за добу 13-14 м3 повітря.

 
 

Цікаве

Загрузка...