WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вступ. Гігієна повітря - Реферат

Вступ. Гігієна повітря - Реферат

повітря.
Максимальна вологість - це кількість водяних парів при повному насиченні повітря вологою за даної температури.
Відносна вологість - це відношення абсолютної вологості до максимальної, яка виражається в процентах, іншими словами, процент насичення повітря водяними парами під час спостереження.
Дефіцит насичення - арифметична різниця між максимальною вологістю повітря при температурі 37?C (температура тіла) і абсолютній вологості під час спостереження.
Найбільше гігієнічне значення мають відносна вологість та дефіцит насичення. Вони дають уяву про міру насичення повітря водяними парами івказують на його спроможність прийняти додаткову кількість водяних парів при випаровуванні з поверхні шкіри. Наприклад, чим нижча відносна вологість повітря та дефіцит насичення, тим менше повітря насичене водяними парами. Чим менша вологість повітря, тим швидше відбувається випаровування поту з поверхні тіла, а отже, посилюється тепловіддача (випаровування 1 г поту забирає 0,6 ккал), що дуже важливо для підтримання гомеостазу під час виконання фізичних вправ.
Висока вологість повітря утруднює тепловіддачу, оскільки нагріте вологе повітря погано проводить тепло. У таких умовах загальне самопочуття різко погіршується, знижується працездатність, особливо в умовах м'язової діяльності, яка прискорює перегрівання. У сухому повітрі, не дивлячись на високу температуру, перегрівання організму не відбувається внаслідок випаровування.
Підвищена вологість повітря за низької зовнішньої температури сприяє охолодженню організму, оскільки при цьому посилюється тепловіддача. Це пов'язано з наступними причинами: 1) підвищується теплопровідність повітря; 2) підвищується теплопровідність тканин.
Нормальною вологістю повітря у приміщеннях вважається 30-60%. При фізичній роботі за температури повітря вище 20?С або нижче 15?С вологість повітря не повинна перевищувати 30-40%, а при температурі вище 25?С - 20-25%.
Рух повітря. Атмосферне повітря майже завжди знаходиться в русі через нерівномірне зігрівання його на земній кулі. Рух повітря характеризується напрямком і швидкістю.
У галузі фізичної культури і спорту рух повітря має своє специфічне значення.
1. При плануванні стадіонів, спортивних майданчиків, спортзалів потрібно враховувати напрямок домінуючих вітрів. Будуватись ці споруди повинні з того боку від промислових підприємств, де вітер частіше дує на завод. Це дасть можливість зменшити негативний вплив на організм шкідливих викидів виробництва.
2. Визначення напрямку руху повітря може також допомогти скласти вірний прогноз погоди, який варто враховувати при організації тренувань і змагань. Південно-західні вітри несуть потепління, хмарність, опади, а північно-східні - похолодання, суху погоду.
3. Гігієнічне значення руху повітря переважно полягає в його спроможності збільшувати тепловіддачу організмом шляхом конвекції - вітер відносить від тіла більш зігріті шари повітря, а на їх місце надходять більш холодні; при цьому посилюється і процеси випаровування. Якщо температура повітря вища температури тіла і повітря наповнене водяними парами, то рух повітря не дає охолоджуючого ефекту і викликає підвищення температури тіла, що негативно впливає на працездатність організму.
4. Крім впливу на тепловіддачу, вітер, подразнюючі рецептори шкіри, посилює рефлекторно процеси теплоутворення, посилюючи обмін речовин; теплопродукція зростає у міру посилення швидкості вітру і пониження температури.
5. Вітер своїм тиском на поверхню тіла механічно перешкоджає пересуванню і виконанню фізичних вправ. Це спричинює додаткові витрати енергії і зменшує показники м'язової роботи. Потужний вітер сповільнює швидкість пересування і посилює нервово-м'язову напругу.
6. Потужний вітер перешкоджає нормальному ритму дихання, збільшує навантаження на дихальні м'язи. При зустрічному вітру потрібно надавати видихуваному повітрю швидкість, щоби подолати силу вітру. При попутному вітру виникають перешкоди під час вдиху, оскільки створюється деяке розрідження. Під час занять фізичними вправами ці умови можуть негативно позначитися на ритмі пересування.
7. Визначення напрямку руху повітря потрібно в багатьох видах спорту, і перш за все в таких, як вітрильний, планерний, парашутний і т.д.
Потрібно враховувати і вплив вітру на нервово-психічну сферу. Помірний вітер справляє тонізуючий вплив (1-4 м/с), тривалі ж сильні вітри викликають збудження і дратівливість (6-7 м/c і вище).
Швидкість руху повітря необхідно також враховувати при визначенні спортивних результатів. Так, приміром, у правилах змагань зазначається, що рекорди в бігові по прямій і у стрибках в довжину не реєструються, якщо швидкість попутного вітру перебільшує 2 м/с.
У жилих приміщеннях нормою швидкості руху повітря є 0,1-0,3 м/с; більша швидкість викликає відчуття протягу, а нерухоме повітря виключає його освіжаючий вплив. У спортзалах припускається швидкість повітря до 0,5 м/с, за винятком залів для боротьби та настільного тенісу, де вона не повинна перевищувати 0,25 м/с, і в закритих басейнах для плавання - до 0,2 м/с.
Влітку вітер справляє доброчинний вплив на організм, посилюючи віддачу тепла, що особливо цінно при виконанні фізичної роботи. Взимку за наявності вітру зростає швидкість переохолодження - в погоду без вітру мороз 25-40?С переноситься легше, ніж мороз в 10-25?С при сильному вітрі.
Сонячна радіація. Через те, що атмосфера не є абсолютно чистим середовищем, частина сонячної радіації (особливо короткохвильової, ультрафіолетової) поглинається. Посилено поглинається променева енергія у нижніх шарах атмосфери, яка у найбільшій мірі наповнена водяними парами.
У міру збільшення висоти щільність атмосфери зменшується, різко знижується концентрація водяних парів. Це спричинює посилення сонячної радіації, яка зростає приблизно на 10% на кожні 1000 м. Найбільші зміни спостерігаються з боку ультрафіолетової радіації, інтенсивність якої зростає на 3-4% на кожні 100 м.
Сонячна радіація по-різному впливає на організм людини.
1. Світловий ефект. У горах радіація багата на ультрафіолетові (хімічна енергія) та інфрачервоні (теплова енергія) промені, освітлення може бути досить потужним, і потрібно остерігатися опіків шкіри і захищати очі окулярами з жовто-зеленими лінзами.
2. Тепловий ефект. Частина сонячної радіації

 
 

Цікаве

Загрузка...