WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

розташована позаду гортані і простягається до нижнього краю перснеподібного хряща, де переходить у стравохід. Передньою стінкою цієї частини є пластинка перснеподібного хряща та черпакуваті хрящі. Крізь отвір, обмежений надгортанником та черпакувато-надгортанними складками, глоткасполучається з гортанню. На бічній стінці гортанної частини глотки розміщені значні заглиблення - грушоподібні закутки, в яких можуть затримуватися шкаралупки зерняток, горошинки, риб'ячі кістки тощо.
Стінка глотки складається з трьох оболонок. Зовнішня оболонка побудована із сполучної тканини. Найскладнішою за будовою та функцією є м'язова оболонка глотки, що складається з п'яти м'язів та сполучнотканинних утворів - швів.
До м'язів, що піднімають глотку, відносять шилоглотковий та трубно-глотковий м'язи.
Шилоглотковий м'яз (musculus stylopharyngeus) формою нагадує віяло. Починається від шилоподібного відростка вискової кістки. Переважна більшість його волокон вплітається між волокнами верхнього та середнього м'язів - стискачів глотки, а менша - прикріплюється до верхнього краю щитоподібного хряща. Функція: піднімає глотку.
Трубно-глотковий м'яз (musculus salpingopharyngeus) починається разом з піднебінно-глотковим м'язом у нижньому відділі глотки і прикріплюється до нижнього краю внутрішньої пластинки хряща слухової труби. Функція: піднімає разом з піднебінно-глотковим м'язом нижню частину глотки.
До складу м'язів, що стискують глотку, входять верхній, середній та нижній м'язи - стискачі глотки.
Верхній м'яз - стискач глотки (musculus constrictor pharyngis superior) починається від присередньої пластинки крилоподібного відростка, крилонижньощелепного шва, нижньої щелепи та поперечного м'яза язика. Пучки м'яза йдуть дугоподібно назад та при-середньо, по серединній лінії тіла з'єднуються з пучком протилежного
м'яза і утворюють шов глотки. У верхньому м'язі - стискачі глотки розрізняють крилоглоткову, щічно-глоткову, щелепно-глоткову та язикоглоткову частини. Функція: звужує порожнину глотки.
Середній м'яз - стискач глотки (musculus constrictor pharyn-gis medius) починається від великого рогу під'язикової кістки та шилопід'язикової зв'язки. Пучки м'яза йдуть угору, частково покривають нижню частину верхнього стискача глотки і закінчуються у шві глотки. Цей м'яз також поділяють на частини: хрящоглоткову та ротоглоткову. Функція: звужує порожнину глотки.
Нижній м'яз - стискач глотки (musculus constrictor pharyngis inferior) починається від зовнішньої поверхні щитоподібного хряща гортані та від бічної поверхні перснеподібного хряща гортані. Верхні пучки м'яза лежать поверх нижньої частини середнього стискача глотки. Як і вищезгадані м'язи, його поділяють на щито-глоткову та перснеглоткову частини. Волокна м'яза прикріплюються до шва глотки. Функція: звужує порожнину глотки.
Під м'язовою оболонкою глотки лежить підслизовий шар, в товщі якого знаходяться глоткові залози та скупчення лімфатичних вузликів, що утворюють носоглотковий і трубні мигдалики (функція цих утворів подібна до функції піднебінних мигдаликів).
Слизова оболонка глотки є продовженням слизової оболонки порожнини носа та рота, тому в носовій частині глотки вона вкрита псевдобагатошаровим війчастим епітелієм, а в ротовій та гортанній частинах - багатошаровим плоским епітелієм.
Глотка виконує кілька важливих функцій. Так, в її ротовій частині перехрещуються дихальний та травний шляхи. З порожнини носа повітря проходить через хоани в гортань. При цьому м'яке піднебіння опускається, а надгортанник піднімається. Коли їжа, завдяки скороченню м'язів порожнини рота, потрапляє на корінь язика, м'яке піднебіння піднімається і повністю закриває знизу вхід у носову частину глотки. Харчова грудка проштовхується в глотку, а надгортанник закриває вхід до гортані. М'язи глотки послідовно скорочуються і проштовхують їжу у стравохід (Рис. 6).
Стравохід (esophagus; Рис. 7) - циліндричної форми трубка 25 см завдовжки та 3 см завширшки, яка починається на рівні VI- VII шийних хребців, а на рівні XI грудного хребця переходить у шлунок. Стінка стравоходу складається із зовнішньої (адвентиціальної), м'язової та слизової оболонок.
Зовнішня оболонка побудована з пухкої сполучної тканини і з'єднує стравохід з навколишніми органами та тканинами.
М'язова оболонка складається із зовнішнього (поздовжнього) та внутрішнього (колового) шарів. У верхній третині стравоходу м'язові шари представлені посмугованою м'язовою тканиною, в нижній третині - непосмугованою та в середній третині - мішаною м'язовою тканиною.
Слизова оболочка вкрита багатошаровим плоским епітелієм, під яким розміщений шар м'язових клітин.
Підслизовий шар представлений значною кількістю пухкої сполучної тканини. Це сприяє тому, що слизова оболонка легко збирається в поздовжні складки і на поперечному розрізі просвіт стравоходу має форму зірчастої щілини. У підслизовому шарі лежать дрібні слизові залози та поодинокі лімфатичні вузлики.
Рис. 6. Схема актів дихання (а) і ковтання (б):
1 - порожнина носа; 2 - язик; 3 - м'яке піднебіння; 4 - харчова грудка; 5 - надгортанник; 6 - гортанна частина глотки; 7 - стравохід; 8 - гортань.
Стравохід умовно поділяють на три частини: шийну, грудну та черевну.
Шийна частина стравоходу простягається від рівня VI шийного хребця до І-II грудних хребців і розміщена позаду та дещо вліво від трахеї, спереду тіл згаданих хребців на передхребетній пластинці фасції шиї.
Грудна частина стравоходу найдовша, йде через усю грудну порожнину від верхнього отвору грудної клітки до стравохідного розтвору діафрагми. У верхній частині грудної порожнини стравохід перехрещується ззаду лівим головним бронхом і лягає біля правої стінки низхідної частини аорти. Нижче стравохід спіральне огинає спереду низхідну частину аорти і перед проходженням через діафрагму розміщується спереду та дещо зліва від аорти
Черевна частина стравоходу найкоротша, довжина її у дорослого - 10-20 мм. На рівні XI грудного хребця ця частина переходить у шлунок.
Стравохід має три звуження. Перше з них знаходиться на місці початку стравоходу, друге - в місці перехресту стравоходу з лівим головним бронхом і трахеєю, третє - на місці переходу стравоходу через діафрагму.
Шлунок (ventriculus s. gaster) - найбільш об'ємний відділ травного апарату, в якому білки їжі, що надійшла із стравоходу, розщеплюються та звурджується молоко, а також відбуваються перемішування їжі та пересування її в кишки (Рис. 8).
Рис. 7. Стравохід (вигляд спереду):
1 - середнє (аортальне) звуження стравоходу; 2 - нижнє звуження стравоходу; 3 - діафрагма; 4 - шлунок; 5 - черевна частина стравоходу; 6 - грудна частина стравоходу; 7 - шийна частина стравоходу; 8 - порожнина глотки (гортанна частина).
Рис. 8. Шлунок та дванадцятипала кишка:
1 - вхідна вирізка; 2 - дно шлунка; 3 - тіло шлунка; 4 - велика кривина шлунка;

 
 

Цікаве

Загрузка...