WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розвиток кісток тулуба, їхні вікові, статеві та індивідуальні особливості. Розвиток кісток пояса верхньої кінцівки - Реферат

Розвиток кісток тулуба, їхні вікові, статеві та індивідуальні особливості. Розвиток кісток пояса верхньої кінцівки - Реферат

sternoclavicularis) утворюється ключичною вирізкою грудини та грудинним кінцем ключиці.
За формою суглоб плоский і має суглобовий диск, який поділяє суглобову порожнину на дві камери. Рухи в суглобі можливі в сагітальній та вертикальній осях.
Зв'язки суглоба: реберно-ключична, міжключична та слабкі передня і задня грудинно-ключичні.
Надплечоключичний суглоб (articulatio acromioclavicularis) утворюється надплечовим кінцем ключиці та суглобовою поверхнею над-плечового відростка лопатки. За формою суглоб плоский з незначними рухами.
Суглоб укріплений надплечоключичною та дзьобоключичною зв'язками.
Між кінцями дзьобоподібного та надплечового відростків лопатки розміщена дзьобонадплечова зв'язка, яка утворює склепіння плечового суглоба і захищає його зверху.
Скелет та суглоби вільної верхньої кінцівки (sceleton et articula-tiones rnembri superioris liberi). До нього відносять плечову кістку, кістки передпліччя - променеву та ліктьову, а також кістки зап'ястка, п'ястка і пальців кисті.
Плечова кістка (humerus; рис. ЗО) - довга трубчаста кістка, на якій розрізняють тіло і два кінці: верхній та нижній. Біля верхнього кінця тіло кістки (corpus humeri) циліндричної форми, а потім поступово сплющується і починає нагадувати тригранну призму. На тілі виділяють присередню передню, бічну передню та задню поверхні. Майже на середині бічної передньої поверхні е дельтоподібна горбистість, до якої прикріплюється однойменний м'яз. На задній поверхні тіла проходить спіралеподібне зверху вниз борозна променевого нерва.
Верхній кінець плечової кістки закінчується її головкою (caput humeri), яка має кулясту форму і обернена присередньо та вгору. Між головкою і тілом кістки є неглибока борозна - анатомічна шийка, нижче від якої розміщені великий та малий горбки. Вони відділяються один від одного міжгорбковою борозною, де проходить сухожилок довгої головки двоголового м'яза плеча.
Кожен з горбків, продовжуючись, переходить у відповідні гребені, до яких прикріплюються м'язи плеча. Нижче від горбків є ледве помітне заглиблення - хірургічна шийка, яку називають так тому, що в цій ділянці найчастіше трапляються переломи кістки.
Нижній кінець плечової кістки закінчується виростком (condylus humeri) майже трикутної форми, внутрішній та зовнішній краї якого переходять відповідно у присередній і бічний надвиростки. Більший за розміром присередній надвиросток на задній поверхні має борозну ліктьового нерва. Надвиростки і борозну ліктьового нерва можна легко промацати під шкірою.
Нижче від присереднього надвиростка і досередини від нього розміщений блок плечової кістки (trochlea humeri) - суглобова поверхня для зчленування з ліктьовою кісткою.
Під бічним надвиростком знаходиться мала головка плечової кістки, з якою зчленовується променева кістка.
На задній поверхні плечової кістки, над блоком, є ліктьова ямка (fossa olecrani), куди заходить ліктьовий відросток. На передній поверхні, над малою головкою та блоком, відповідно розміщуються променева та вінцева ямки, куди при рухах у ліктьовому суглобі заходять відростки променевої і ліктьової кісток.
Щоб відрізнити праву плечову кістку від лівої, слід пам'ятати, що ЇЇ головка обернена присередньо і назад, а присередній надвиросток більший від бічного.
Рис. 3. Плечова кістка (вигляд ззаду):
1 - великий горбок; 2 - ліктьова ямка; 3 - бічний надвиросток; 4 - блок плечової кістки; 5 - присередній надвиросток; 6 - тіло плечової кістки; 7 - хірургічна шийка; 8 - анатомічна шийка; 9 - головка плечової кістки.
Рис. 4. Правий плечовий суглоб (фронтальний розпил):
І - плечовий відросток; 2 - лопатка; 3 - порожнина суглоба! 4 - капсула суглоба; 5 - сухожилок плечового м'яза.
Плечовий суглоб (articulatio humeri; Рис. 4) утворюється суглобовою западиною лопатки, доповненою суглобовою губою, та головкою плечової кістки. За формою - кулястий, найбільш рухомий суглоб людини.
Суглобова капсула фіксується за допомогою слабких дзьобопле-чових та суглобоплечових зв'язок.
У порожнині суглоба проходить оточений синовіальною піхвою сухожилок довгої головки двоголового м'яза плеча.
Основні рухи в плечовому суглобі можливі в трьох осях: сагітальній (відведення і приведення), фронтальній (згинання й розгинання) та вертикальній (обертання досередини та вбік).
Кістки передпліччя (ossa antebrachii) вивчають у такому положенні, в якому вони знаходяться при опущеній вниз верхній кінцівці з оберненою допереду долонею. При цьому променева кістка розташована із зовнішнього, а ліктьова - з внутрішнього боку.
Рис. 5. Права променева кістка (вигляд з внутрішнього боку):
1 - головка променевої кістки; 2 - міжкістковий край; 3 - тіло променевої кістки; 4 - шилоподібний відросток; 5 - горбистість променевої кістки; 6 - шийка променевої кістки.
Променева кістка (radius; Рис. 5), як і кожна трубчаста кістка, складається з тіла і двох кінців. На верхньому кінці кістки є головка (caput radii), в центральній частині якої розміщується суглобова ямка для зчленування з плечовою кісткою. По краю головки проходить суглобовий обвід, за допомогою якого променева кістка зчленовується з ліктьовою. Під головкою кістка конусоподібно звужується і утворює шийки (collum radii), яка, поступово продовжуючись, переходить у тіло променевої кістки (corpus radii).
Рис. 6. Права ліктьова кістка (вигляд ззовні):
1 - ліктьовий відросток; 2 - блокова вирізка; 3 - вінцевий відросток; 4 - горбистість ліктьової кістки; б - міжкістковий край; 6 - головка ліктьової кістки; 7 - шилоподібний відросток; 8 - тіло ліктьової кістки.
Тіло променевої кістки вигнуте і має передню, задню та бічну поверхні, що відділяються переднім, заднім і міжкістковим краями, Передній і задній краї заокруглені, а міжкістковий загострений і обернений до ліктьової кістки. До горбистості (tuberositas radii) на передній поверхні кістки прикріплюється двоголовий м'яз плеча.
Нижній кінець променевої кістки потовщений і розширений у фронтальній площині. Його зовнішній (передній) край, продовжуючись, переходить у шилоподібний відросток, а на внутрішньому є ліктьова вирізка, за допомогою якої променева кістка зчленовується з ліктьовою. Нижній кінець закінчується вкритою хрящовою тканиною зап'ястковою суглобовоюповерхнею, що зчленовується з кістками зап'ястка.
У людини під шкірою можна легко промацати головку променевої кістки, а також весь її нижній відділ разом з шилоподібним відростком.
Щоб відрізнити праву променеву кістку від лівої, слід пам'ятати, що верхній кінець кістки тонший, ніж нижній, передня поверхня вгнута, а шилоподібний відросток розміщується на бічному краї нижнього кінця.
Ліктьова кістка (ulna; Рис. 6) належить до трубчастих кісток і має тіло та два кінці. На передній поверхні верхнього потовщеного кінця знаходиться блокова вирізка, за допомогою якої ліктьова кістка зчленовується з плечовою. Вище від вирізки розміщується значних розмірів ліктьовий відросток (olecranon), а нижче - вінцевий відросток, на бічній поверхні якого є променева вирізка для зчленування з головкою променевої кістки. Під вінцевим відростком лежить горбистість ліктьової кістки (tuber6sitas ulnae), до якої прикріплюється плечовий м'яз.
Верхній кінець кістки, поступово продовжуючись, переходить у тіло ліктьової кістки (corpus ulnae), що нагадує тригранну призму. В зв'язку з цим на ньому виділяють передню, задню та присередню поверхні, а між ними - передній, задній і міжкістковий краї,
Нижній кінець ліктьової кістки закінчується головкою (caput ulnae), на якій розрізняють дві суглобові поверхні: суглобовий обвід, Ідо займає бічну поверхню головки і зчленовується з променевою кісткою, а

 
 

Цікаве

Загрузка...