WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розвиток кісток таза, вікові, статеві та індивідуальні особливості їх - Реферат

Розвиток кісток таза, вікові, статеві та індивідуальні особливості їх - Реферат

порожнині суглоба, і ті, що лежать поза нею. До першої групи зв'язок належать передня та задня схрещені зв'язки і поперечна зв'язка коліна.
Передня схрещена зв'язка (lig. cruciatum anterius) розміщена між внутрішньою поверхнеюбічного виростка стегнової кістки та шорсткістю переднього міжвиросткового поля, а задня схрещена зв'язка (lig. cruciatum posterius) - між бічною поверхнею присереднього виростка стегнової кістки та шорсткістю заднього міжвиросткового поля.
Поперечна зв'язка коліна з'єднує передню поверхню обох менісків.
До позасутлобових зв'язок колінного суглоба відносять великогомілкову та малогомілкову бічні зв'язки, зв'язку наколінка, а також косу підколінну зв'язку.
Великогомілкова бічна зв'язка (lig. collaterale tibiale) розміщується між присереднім виростком стегнової кістки і верхнім кінцем великогомілкової кістки, малогомілкова бічна зв'язка (lig. collaterale fibulare) - між зовнішнім виростком стегнової кістки і головкою малогомілкової кістки. Зв'язка наколінка (lig. patellae) йде від нижнього краю наколінка до горбистості великогомілкової кістки, а коса підколінна зв'язка лежить на задній поверхні колінного суглоба.
За формою колінний суглоб виростковий, основними рухами в ньому є згинання й розгинання, а також обертання навколо поздовжньої осі лише у напівзігнутому стані.
Великомалогомілковий суглоб (articulatio tibiofibularis) утворений суглобовими поверхнями бічного виростка великогомілкової кістки та головкою малогомілкової кістки.
Суглобова капсула укріплюється передньою та задньою зв'язками головки малогомілкової кістки. Великомалогомілковий суглоб майже нерухомий.
Рис, 44. Правий колінний суглоб (вигляд спереду):
1 - наколінкова поверхня; 2 - задня схрещена зв'язка; 3 - передня схрещена зв'язка; 4 - бічний меніск; 5 - великогомілкова бічна зв'язка; 6 - зв'язка наколінка; 7 - на-колінок; 8 - сухожилок чотириголового м'яза стегна; 9 - міжкісткова перетинка гомілки; 10 - головка малогомілкової кістки; 11 - суглобова капсула; 12 - присередній меніск; 13 - малогомілкова бічна зв'язка. Рис. 6. Кістки стопи;
1 - п'яткова кістка; 2 - п'ятковий горб; 3 - тіло надп'яткової' кістки; 4 - шийка надп'яткової кістки; 5 - головка надп'яткової кістки; 6 - кубоподібна кістка; 7 - човноподібна кістка; 8 - бічна клиноподібна кістка; 9 - проміжна клиноподібна кістка; 10 - присередня клиноподібна кістка; 11 - перша плеснова кістка; 12 - ближча фаланга великого пальця стопи; 13 - кінцева фаланга V пальця; 14 - середня фаланга V пальця; 15 - ближча фаланга V пальця; 16 - блок надп'яткової кістки.
Міжкісткова перетинка гомілки (membrana interdssea cruris) - щільна волокниста пластинка, розміщена між міжкістковими краями великогомілкової та малогомілкової кісток.
Великомалогомілковий синдесмоз (syndesmosis tibiofibularis) - зрощення дистальних кінців кісток гомілки за допомогою коротких волокон, розташованих між малогомілковою вирізкою великогомілкової кістки та шорсткою поверхнею малогомілкової кістки. Крім того, кістки гомілки в цьому місці скріплюються передньою та задньою великомалогомілковими зв'язками. У синдесмозі можливі незначні рухи між нижніми епіфізами кісток гомілки.
Кістки заплесна, плесна та пальців об'єднують як кістки стопи (ossa pedis; Рис. 6).
Заплесне (tarsus) утворює задню половину стопи людини і складається з семи кісток, що розміщені в два ряди. До ближчого ряду відносять надп'яткову та п'яткову кістки, а до дальшого - човноподібну, кубоподібну і три клиноподібні кістки.
При вивченні надп'яткової кістки (talus) розрізняють її тіло, шийку та головку. Тіло (corpus tali) займає частину кістки. На його верхній поверхні знаходиться велика блокоподібна суглобова поверхня - блок надп'яткової кістки (trochlea tali) - для сполучення з великогомілковою кісткою. На бічних поверхнях тіла розміщені відповідно присередня та бічна кісточкові поверхні, до яких прилягають присередня та бічна кісточки. Від нижнього відділу бічної кісточкової поверхні відходить назад бічний відросток надп'яткової кістки. На нижній поверхні тіла є задня п'яткова суглобова поверхня, а догори від неї - середня та передня п'яткові суглобові поверхні для зчленування з п'ятковою кісткою. На задній поверхні проходить зверху вниз борозна сухожилка довгого м'яза - згинача великого пальця. Тіло кістки у її передньому відділі звужується і продовжується в шийку (collum tali), а остання - в головку надп'яткової кістки (caput tali). Передню частину головки займає велика, сферична за формою човноподібна суглобова поверхня, за допомогою якої надп'яткова кістка зчленовується з човноподібною.
П'яткова кістка (calcaneus) є найбільшою кісткою заплесна, розміщується під надп'ятковою кісткою і має чотирикутну форму. В середній частині ЇЇ верхньої поверхні знаходиться велика задня надп'яткова суглобова поверхня, допереду від якої проходить борозна п'яткової кістки. Відразу за борозною вздовж присереднього краю кістки лежать середня та передня надп'яткові суглобові поверхні. За допомогою всіх цих поверхонь п'яткова кістка з членовується з надп'ятковою. В задньонижніх відділах кістки є великий п'ятковий горб (tuber calcanei), на якому розміщені присередній та бічний відростки, до яких прикріплюється дуже міцний п'ятковий сухожилок. На передній поверхні п'яткової кістки є кубоподібна суглобова поверхня, з якою зчленовується кубоподібна кістка.
Човноподібну кістку (os naviculare) відносять до другого ряду кісток заплесна. Вона розміщується з внутрішнього краю стопи, між головкою надп'яткової кістки та трьома клиноподібними кістками. У зв'язку з цим на її задній частині є вгнута суглобова поверхня для головки надп'яткової кістки, а на передній -три майже рівні поверхні для клиноподібних кісток.
Клиноподібні кістки (Ossa cuneiformia mediale, intermedium et laterale) присередня, проміжна та бічна - знаходяться між човноподібною і І-III кістками плесна, з якими і зчленовуються. Ці кістки вивчають, починаючи з присередньої, яка має найбільш широку передню частину і звужену задню, на відміну від бічної і проміжної кісток.
Кубоподібна кістка (os cuboideum) розміщується на бічному краї стопи. На її присередній поверхні знаходяться суглобові поверхні для зчленування з бічною клиноподібною і човноподібною кістками. На бічному краї кістки є горбистість, а від неї починається борозна сухожилка довгого малогомілкового м'яза і продовжується на нижню поверхню кістки. На передній поверхні кубоподібної кістки є суглобова поверхня для зчленування з кістками плесна, а на задній - суглобова поверхня для з'єднання з п'ятковою кісткою.
Плесно (metatarsus) складається з п'яти плеснових кісток (ossa metatarsi). На кожній з цих кісток розрізняють основу (basis), тіло (corpus) та головку (caput).
Перша кістка плесна, що відповідає І пальцю (hallux), найтов-ща і найкоротша. Основа всіх кісток

 
 

Цікаве

Загрузка...