WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розвиток кісток таза, вікові, статеві та індивідуальні особливості їх - Реферат

Розвиток кісток таза, вікові, статеві та індивідуальні особливості їх - Реферат

а також коловий пояс.
Клубово-стегнова зв'язка (lig. iliofemorale) -найміцніша зв'язка тіла людини.Проходить навскіс і спереду суглоба від передньої нижньої клубової ості до міжвертлюжної лінії стегнової кістки. Сіднично-стегнова зв'язка розміщена між передньою поверхнею тіла сідничної кістки та вертлюжною ямкою стегнової кістки, а її більша частина вплітається в задній відділ капсули кульшового суглоба.
Лобково-стегнова зв'язка знаходиться між передньою поверхнею верхньої гілки лобкової кістки та присереднім відрізком міжвертлюжної лінії стегнової кістки. Частина її волокон вплітається в капсулу кульшового суглоба. Коловий пояс побудований з міцних волокнистих волокон, що залягають у капсулі кульшового суглоба, охоплюють петлею шийку стегнової нижньої кістки і прикріплюються до передньої нижньої клубової ості.
Кульшовий суглоб за формою кулястий, тому рухи в ньому можливі у фронтальній (згинання і розгинання), сагітальній (приведення й відведення) та вертикальній осях (пронація та супінація, а також обертання).
Наколінок (patella) - найбільша сесамоподібна кістка тіла людини. За формою нагадує заокруглений трикутник, вершина якого (apex patellae) обернена донизу, а основа (basis patellae) - догори. Передня поверхня кістки нерівна, у неглибоких поздовжніх борознах, а задня, суглобова, поверхня, що обмежує колінний суглоб спереду, поділена поздовжнім гребінцем на дві площинки: меншу присередню і більшу бічну. Це має значення для того, щоб розрізняти правий та лівий наколінки.
Великогомілкова кістка (tibia) - типова трубчаста кістка, що складається з тіла та двох кінців (Рис. 4). Верхній кінець розширений у поперечному напрямі і закінчується присереднім та бічним виростками (condylus medialis et lateralis). На задньонижній поверхні бічного виростка є малогомілкова суглобова поверхня для зчленування з малогомілковою кісткою. Зверху кожен з виростків має дещо вгнуту суглобову поверхню, що зчленовується з відповідним виростком стегнової кістки. Ці поверхні об'єднують в одну і називають верхньою суглобовою поверхнею. Майже посередині її є міжвиросткове підвищення (eminentia intercondylaris), а на ньому присередній та бічний міжвиросткові горбки. Спереду і ззаду між-виросткового підвищення лежать переднє та заднє міжвиросткові поля, до яких прикріплюються схрещені зв'язки коліна.
Тіло великогомілкової кістки (corpus tibiae) за формою нагадує тригранну призму, що поступово звужується донизу. На ньому розрізняють три поверхні: присередню, задню й бічну, що відділяються одна від одної присереднім, переднім та міжкістковим краями. Передній край у верхньому відділі кістки переходить у горбистість (tuberositas tibiae), до якої прикріплюється сухожилок чотириголового м'яза стегна. Усередині тіла великогомілкової кістки є невелика кістково-мозкова порожнина, в якій, залежно від віку людини, лежить або червоний, або жовтий кістковий мозок. Нижній кінець кістки має майже чотирикутну форму. На його присередньому краї знаходиться спрямований донизу відросток - присередня кісточка (malleolus medialis), на внутрішній поверхні якого розміщується суглобова поверхня кісточки, що присередньо продовжується Б нижню суглобову поверхню. Бічна поверхня нижнього кінця кістки має невелику вирізку з суглобовою поверхнею для зчленування з малогомілковою кісткою - малогомілкову вирізку. Щоб відрізнити праву великогомілкову кістку від лівої, необхідно пам'ятати, що у верхній частині переднього краю є горбистість, а присередня кісточка відходить від внутрішнього краю нижнього кініія кістки.
Рис. 3. Правий кульшовий суглоб (вигляд спереду):
1 - передня верхня клубова ость; 2 - суглобова капсула; 3 - затульна перетинка; 4 - клубово-стегнова зв'язка.
Рис. 4. Велико- та малогомілкова кістки:
а - кістки гомілки (вигляд спереду): 1 - присередній виросток великогомілкової кістки; 2 - горбистість великогомілкової кістки; 3 - тіло великогомілкової кістки; 4 - передній край великогомілкової кістки; 5 - при-середня кісточка; 6 - бічна кісточка; 7 - тіло малогомілкової кістки; 8 - головка малогомілкової кістки; 9 - бічний виросток великогомілкової кістки; б - великогомілкова кістка (вигляд ззаду): 1 - малогомілкова суглобова поверхня; 2 - живний отвір; 3 - тіло великогомілкової кістки; 4 - присередня кісточка; 5 - лінія камбалоподібного м'яза; в- проксимальний кінець правої великогомілкової кістки: 1 - заднє міжвиросткове поле; 2 - присередній міжвиростковий горбок; 3,4 - верхня суглобова поверхня; 5 - горбистість великогомілкової кістки; 6 - переднє міжвиросткове поле; 7 - бічний міжвиростковий горбок; 8 - міжвиросткове підвищення.
Малогомілкова кістка (fibula) - тонка, довга трубчаста кістка, що знаходиться назовні від великогомілкової кістки. Багато морфологів розглядають малогомілкову кістку як додаткову до великогомілкової, оскільки вона має однакову з нею довжину, але її верхній кінець не входить до складу колінного суглоба. На кістці розрізняють два кінці та тіло (Рис. 4).
Верхній кінець кістки, або головка (caput fibulae), потовщений; має відросток, що виступає догори - верхівку головки малогомілкової кістки, а на присередньо-внутрішній поверхні - суглобову поверхню для зчленування з великогомілковою кісткою. Поступово головка стоншується і переходить у майже циліндричну шийку.
Тіло малогомілкової кістки (corpus fibulae) за формою нагадує тригранну призму, дещо скручену навколо поздовжньої осі. На тілі розрізняють присередню, бічну та задню поверхні, що відділяються одна від одної переднім, заднім та міжкістковим краями. Уздовж задньої поверхні проходить присередній гребінь (crista medialis).
Нижній кінець малогомілкової кістки, або бічна кісточка (mal-leolus lateralis), має на внутрішній поверхні суглобову поверхню для зчленування з великогомілковою кісткою, а вище від неї - ямку бічної кісточки.
Щоб відрізнити праву малогомілкову кістку від лівої, треба знати, що головка кістки товща, ніж її кісточка, і суглобова поверхня головки обернена вперед і присередньо.
Колінний суглоб (articulatio genus) - складний суглоб, утворений суглобовими поверхнями бічного та присереднього виростків стегнової кістки, верхньою суглобовою поверхнею великогомілкової кістки і суглобовою поверхнею наколінка (Рис. 5).
Суглобова капсула утворює ряд випинів - синовіальних сумок (bursae synoviales), які значно збільшують порожнину суглоба. Найбільша з сумок - надколінкова (bursa suprapatellaris), розміщена вище від наколінка, між сухожилком чотириголового м'яза стегна та стегновою кісткою.
До внутрішньосуглобових утворень колінного суглоба відносять бічний та присередній меніски (meniscus lateralis et meniscus medialis), що мають вигляд пластинок з волокнистого хряща, розміщених між суглобовими поверхнями стегнової і великогомілкової кісток.
Зв'язки колінного суглоба поділяють на ті, що розміщені в

 
 

Цікаве

Загрузка...