WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології - Реферат

Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології - Реферат

людини - це складний комплекс біологічних процесів, наслідком якого е об'єднання ядерного матеріалу сперматозоона та яйцеклітини. При цьому утворюється зигота, в якій відновлюється нормальний (диплоїдний) набір хромосом. Якщо яйцеклітина запліднюється сперматозооном, в якому є Х-хромосома, то в зиготі будуть дві Х-хромосоми, тобто зародок буде жіночої статі, а якщо сперматозоон несе F-хромосому, то виникне комбінація XY - зародок чоловічої статі. Відомі випадки неправильного розподілу хромосом, наслідком чого є уроджені каліцтва.
У період дроблення зигота людини поділяється не в геометричній (як у ланцетника), а в арифметичній прогресії. Внаслідок цього утворюються малі та великі бластомери, які розміщуються по полюсах зиготи. Малі бластомери, що розмножуються значно швидше, ніж великі, вкривають їх з усіх боків і утворюють шар клітин, який потім розростається, а частина його перетворюється на плаценту (placenta). Цей шар бластомерів називають трофобластом. Поверхня трофобласта, обернена до стінки матки, вкрита своєрідними виростами - ворсинками, які зрощуються з нею, утримують зародок і живлять його. Внутрішня поверхня трофобласта обернена до ембріобласта, що утворюється з великих бластомерів. Ембріобласт нагадує перші стадії дроблення зиготи у ланцетника і прикріплюється до трофобласта ніжкою. У порожнині трофобласта є рідина. Трофобласт разом з ембріобластом складають зародковий міхурець (Рис. 1).
Під час гаструляції клітини ембріобласта формують ектобласт та ектобласт, з яких відповідно утворюються амніотичний та жовтковий пухирці, які прилягають один до одного.і Амніотичний і жовтковий пухирці, трофобласт та ніжка, якою ці пухирці зв'язані із зародковим міхурцем, називаються позазародковими частинами. У місці зіткнення амніотичного та жовткового пухирців утворюється двошаровий диск, що має назву зародкового. З цього і починає розвиватися тіло ембріона. З клітин амніотичного пухирця утворюється ектодерма, а зклітин жовткового - ентодерма. Трохи пізніше утворюється мезодерма. Ці процеси відбуваються протягом перших трьох тижнів ембріогенезу.
Починаючи з четвертого тижня відбуваються відокремлення тіла зародка від позазародкових частин і формування нервової трубки, хорди тощо. Поступово з ніжки, що зв'язує зародок з трофобластом, утворюється пупковий канатик; порожнина амніотичного пухирця збільшується і з усіх боків оточує зародок. З клітин стінки амніотичного пухирця формується внутрішня плодова оболонка. В цей час жовтковий пухирець частково редукується, а частково перетворюється на жовткову протоку, що з'єднується з кишковою трубкою. Як правило, ця протока також редукується, але бувають випадки, коли вона залишається і в дорослої людини у вигляді кишкового дивертикула.
У пупковому канатику проходять пупкові артерії та вена, що з'єднують судинну систему зародка з плацентою.
Одночасно з відокремленням зародка відбуваються процеси тісто- та органогенезу, під час яких з трьох зародкових листків утворюються всі тканини та органи людини (Рис. 2). З ектодерми утворюються нервова система, епідерміс, залози шкіри, нігті, волосся, емаль зубів, з ентодерми - епітелій кишок, травні залози, епітелій дихальної системи. З мезодерми виникають усі види сполучної тканини, хрящова та кісткова тканини, кров і кровотворні органи, всі види м'язової тканини, мезотелій очеревини, плеври, перикарда тощо.
Рис. 1. Схема раннього ембріогенезу зародка людини:
а - стадія внутрішньої клітинної маси; 1 - зародковий вузлик, або внутрішня клітинна маса; 2 - ембріобласт; 3 - трофобласт; 4 - трофоектодерма; 5 - бластоцель; б - ембріон 8 днів (за Хертігом - Рокком); 1 - ентодерма; 2 -ектодерма; 3 - порожнина амніона; 4 -трофоектодерма; в - ембріон 12 днів (за Міллером) : 1 - зародкова ектодерма; 2 - амніон; 3 - ембріон; 4 - зародкова ентодерма; 5 - жовтковий мішок; 6- клітини мезодерми; е - ембріон 13-14 днів (за Петерсом) : 1 - ворсинки хоріона; 2 - амніон; 3 - ембріон; 4 - позазародковий целом; 5 - жовтковий мішок; 6-клітини мезодерми.
Рис. 2. Поперечний розріз корпуса зародка (схема):
1,3,5 - склеротом, міотом, дерматом (спинна сегментована мезодерма); 2 - нервова трубка; 4 - ектодерма; 6 - соматична мезодерма (срматоплевра); 7 - целомічна порожнина; 8 - ентодерма; 9 - порожнина первинної кишки; 10 - спланхнічна мезодерма (спланхноплевра); 11 - спинна струна.
Основні етапи розвитку окремих тканин, органів та систем органів розглянуто у відповідних розділах.
Кожна частина зародка перебуває у складних відносинах з іншими частинами, тобто вже на цьому рівні існує нерозривна цілісність організму (Рис. 3).
Рис. 3. Схема росту тіла людини (за Скеммоном):
Дві антенатальні і п'ять постнатальних стадій. Представлені однакові розміри, щоб показати вікові зміни пропорцій різних частин тіла; 1 - ембріон, 2 міс.; 2 - ембріон, 4 міс.; З - новонароджений; 4 - 2 роки; 5 - 6 років; 6 -12 років; 7 - 25 років.
Наводимо прийняту VII Всесоюзною конференцією з проблем вікової морфології, фізіології та біохімії (1965) періодизацію другої (позаутробної) частини життя людини (табл. 1).
Таблиця 1. Періодизація життя людини
Періоди Вік
Новонароджені 1 - 10 днів
Грудний вік 10 днів - 1 рік
Раннє дитинство 1 - 3 роки
Перше дитинство 4 - 1 років
Друге дитинство 8 - 12 (хлопчики)
8 - 11 (дівчатка)
Підростковий вік 13 - 16 (хлопчики)
12 - 15 (дівчатка)
Юнацький вік 17-21 (хлопці)
16-20 (дівчата)
Зрілий вік, І період 22 - 35 (чоловіки)
21-35 (жінки)
Те саме, II період 36 - 60 (чоловіки)
36 - 55 (жінки)
Літній вік 61 - 74 (чоловіки)
56 - 74 (жінки)
Старечий вік 75 - 90 (чоловіки, жінки)
Довголітні 90 років та більше
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...