WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Переддверно-завитковий орган - Реферат

Переддверно-завитковий орган - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Переддверно-завитковий орган
У людини, як і у вищих хребетних тварин, переддверно-завитковий орган (organum vestibulocochleare) сприймає звукові коливання, регулює положення і рухи тіла в просторі та підтримує рівновагу. Він складається із зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха (рис. 173).
Зовнішнє вухо (auris externa) складається з вушної раковини і зовнішнього слухового ходу. Вушна раковина (auricula) розміщується у висковій ділянці і утворена вушним хрящем, вкритим шкірою. Нижню частину вушної раковини, де хряща немає, називають вушною часточкою, або сережкою. Крім цього утвору в раковині розрізняють завиток (потовщений задній край), човен, що нагадує жолоб і розміщується наперед від завитка; протизавиток, який обмежує човен спереду; козелок - трикутної форми випин, який розміщується наперед від слухового ходу, та протикозелок, що знаходиться напроти козелка. Під шкірою вушної раковини лежать кілька слаборозвинених м'язів.
У давнину вважали, що у вушній раковині розміщується "скупчення головних ліній", які зв'язують її з усіма внутрішніми органами. На сучасному розвитку науки ці передбачення матеріалізувались у карту проекційних зон та точок (щільність останніх у 100 разів перевищує таку в інших ділянках тіла), кожна з яких має зв'язки з відповідними органами тіла. На основі цих фактів виникла і успішно розвивається клінічна дисципліна - аурикулярна діагностика та терапія.
Зовнішній слуховий хід починається в глибині вушної раковини зовнішнім слуховим отвором, що продовжується в хрящовий зовнішній слуховий хід. За формою він нагадує жолоб і поступово переходить у кістковий зовнішній слуховий хід, який розміщується всередині вискової кістки. Внутрішня поверхня зовнішнього слухового ходу покрита шкірою, яка поступово стоншується і переходить на зовнішню поверхню барабанної перетинки. У шкірі, що покриває хрящову частину зовнішнього слухового ходу, знаходяться мішечки волос, сальні та специфічні трубчасті залози, які виробляють вушну сірку.
Барабанна перетинка (membrana tympani) відділяє зовнішній слуховий хід від барабанної порожнини і утворена з кількох шарів сполучнотканинних волокон. Більша частина перетинки дещо втягнута в барабанну порожнину і має вигляд плоскої лійки, у зв'язку з чим цю частину перетинки називають натягнутою. Майже посередині цього утвору знаходяться пупок барабанної перетинки, з внутрішньою поверхнею якого зрощена ручка молоточка. Вище від цього місця кількість сполучнотканинних волокон у товщі перетинки значно зменшується, вона стає менш натягнутою. Тому її називають розслабленою. Різне натягнення барабанної перетинки приводить до того, що вона не має власного періоду коливання і коливається відповідно до довжини хвиль кожного звуку.
За барабанною перетинкою знаходиться барабанна порожнина, яка разом із слуховою трубою входить до складу середнього вуха (auris media).
Середнє вухо. Барабанна порожнина (cavum tympani) невелика за об'ємом, обмежена шістьма стінками і заповнена повітрям, що проходить сюди слуховою трубою. Покрівельна стінка барабанної порожнини відділяє її від порожнини черепа. Яремна стінка утворює дно барабанної порожнини і обернена до яремної ямки, що розміщена на нижній поверхні кам'янистої частини вискової кістки. Передню стінку барабанної порожнини називають сонною, тому що поруч з нею проходить внутрішня сонна артерія. Соскоподібна стінка обмежує барабанну порожнину ззаду і має отвір, що з'єднує барабанну порожнину із соскоподібною печерою, або, якщо її немає, із соскоподібними клітинами. Ця стінка межує із задньою стінкою зовнішнього слухового ходу, куди в разі запалення соскоподібного відростка може прориватися гній. Лабіринтна стінка барабанної порожнини відділяє її від внутрішнього вуха. Майже всередині її є опуклість, або мис, над якою розміщується овальної форми вікно переддвер'я, що з'єднує барабанну порожнину з переддвер'ям кісткового лабіринту. Нижче від переддвер'я є округлої форми вікно завитки, затягнуте вторинною барабанною перетинкою. Перетинчасту, або бічну, стінку барабанної порожнини формують барабанна перетинка та кісткова пластинка зовнішнього слухового ходу.
У барабанній порожнині розміщуються три маленькі слухові кісточки (ossicula auditus): молоточок, ковадло та стремено. Молоточок (malleus) складається з головки, шийки та ручки. Головка молоточка має овальну форму. На її задній поверхні знаходиться неправильної форми суглобова поверхня для зчленування з передньою поверхнею ковадла. Головка продовжується в шийку, а остання - в ручку. Від основи ручки відходять два відростки, один з яких разом з нижнім кінцем ручки прикріплюється до барабанної перетинки.
Ковадло (mcus) має тіло і два відростки. На тілі розміщується сідлоподібна суглобова поверхня, яка зчленовується з відповідною поверхнею головки молоточка і утворює ковадломолоточковий суглоб. Від задньої частини ковадла відходять довга та коротка ніжки. Коротка ніжка прикріплюється до соскоподібної стінки барабанної порожнини, а нижній кінець довгої ніжки за допомогою ковадлост-ременевого суглоба зчленовується із стременом.
Стремено (stapes) побудоване з головки, основи, передньої та задньої ніжок. На задній поверхні головки є суглобова поверхня, з якою зчленовується довга ніжка ковадла. Основа стремена вкрита хрящем і за допомогою зв'язки фіксована у вікні переддвер'я.
Слухові кісточки з'єднані між собою суглобами, фіксовані зв'язками і покриті слизовою оболонкою. Завдяки цьому вони мають незначну рухливість, якій сприяють два невеликих м'язи: м'яз - на-тягач барабанної перетинки і стремінцевий м'яз. Велике функціональне значення слухових кісточок полягає в тому, що вони передають коливання барабанної перетинки, зумовлені дією звукових хвиль, до вікна переддвер'я, а звідти - у внутрішнє вухо.
Для нормальної функції середнього вуха необхідно, щоб у ньому підтримувався тиск, який дорівнює атмосферному. Це досягається завдяки функції слухової труби (tuba auditiva), яка з'єднує барабанну порожнину з порожниною глотки. Слухова труба складається з короткої кісткової та довгої хрящової частин,

 
 

Цікаве

Загрузка...