WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

центром.
Бічні шлуночки (ventriculi laterales) розміщуються в товщі півкуль великого мозку і є залишком порожнини І мозкового пухиря (рис. 152). У кожному шлуночку розрізняють центральну частину, а також передній, задній та нижній роги. Верхня, бічна та нижня стінки шлуночків товсті, оскільки утворені всією масою півкуль, а присередня стінка дуже тонка.
Центральна частина бічного шлуночка на розрізі має трикутну форму, її верхня стінка утворена мозолистим тілом, бічна - хвостом хвостатого ядра, а нижня - тілом склепіння.
Передній ріг на розрізі нагадує вузьку щілину, її верхня та нижня стінки утворені білою мозковою речовиною, бічна - головкою хвостатого ядра, а присередня - прозорою перетинкою та початком склепіння.
Задній ріг також має форму щілини. Його верхня та бічна стінки утворені волокнами мозолистого тіла, а присередня - пташиною шпорою.
Нижній ріг - найвужча частина бічного шлуночка, розміщується у висковій частці півкуль великого мозку. Бічна та верхня стінки утворені мозолистим тілом, а нижня і присередня - ногою морського коника. У порожнині шлуночка є судинне сплетення, що продукує спинномозкову рідину.
Оболонки мозку. З самого раннього періоду свого розвитку утвори майбутньої центральної нервової системи оточені мезенхімою, з якої утворюються м'яка оболонка, що безпосередньо прилягає до речовини мозку, та тверда зовнішня оболонка. На дальших етапах розвитку первинна м'яка оболонка диференціюється у м'яку оболонку головного та спинного мозку, в товщі якої проходить велика кількість судин, і безсудинну -o павутинну оболонку. Первинна зовнішня тверда оболонка перетворюється на тверду оболонку головного і спинного мозку.
Тверда оболонка спинного мозку (dura mater spinalis) з усіх боків оточує спинний мозок. Своєю верхньою частиною вона зрощується з краями потиличного отвору, а її нижня частина поступово звужується і закінчується на рівні II-III крижових хребців ниткою твердої оболонки, що прикріплюється до куприка. Між оболонкою та хребцями знаходиться ешдуральний простір, заповнений жировою тканиною.
Під твердою оболонкою спинного мозку лежить його павутинна оболонка (arachnoidea spinalis). Між твердою оболонкою та павутинною знаходиться субдуральний простір.
М'яка оболонка спинного мозку (ріа mater spinalis) безпосередньо прилягає до спинного мозку, її поверхня вкрита ендотеліоци-тами, що продукують спинномозкову рідину, яка циркулює в під-павутинному, або субарахноїдальному, просторі. Між павутинною і м'якою оболонками у фронтальнійплощині розміщуються зубчасті зв'язки, що укріплюють спинний мозок і не дозволяють йому витягуватися в довжину.
Рис. 152. Бічні шлуночки великого мозку:
1 - мозолисте тіло (відрізане); 2 - передній ріг бічного шлуночка; 3 - головка хвостатого ядра; 4 - судинне сплетення бічного шлуночка; 5 - подушка мозолистого тіла; 6 - пташина шпора; 7 - ніжка склепіння; 8 - задній ріг бічного шлуночка; 9 - зоровий горб; 10 - нижній ріг бічного шлуночка; 11 - тіло склепіння; 12 - пластинка прозорої перегородки; 13 - порожнина прозорої перегородки. Рис. 153. Тверда оболонка головного мозку та її пазухи:
1 - серп мозку; 2 - верхня стрілова пазуха; 3 - нижня стрілова пазуха; 4 - лійка; 5 - внутрішня сонна артерія; 6 - зоровий нерв; 7 - півнячий гребінь; 8 - діафрагма сідла; 9 - спинка сідла; 10 - печериста пазуха; 11 - сигмоподібна пазуха; 12 - намет мозочка; 13 - поперечна пазуха; 14 - стік пазух; 15 - пряма пазуха; 16 - вирізка намету; 17 - велика вена мозку; 18 - верхні вени мозку.
Тверда оболонка головного мозку (dura mater encephali) вистеляє черепну порожнину і щільно зрощується з кістками, утворюючи їхнє окістя. Вона складається із зовнішньої та внутрішньої пластинок, має велику кількість судин та нервів. Між нею та павутинною оболонкою, як і між відповідними оболонками спинного мозку, є субдуральний простір.
Від твердої оболонки відходять кілька відростків, що проходять між окремими частинами мозку і запобігають струсу та зміщенню їх. До цих відростків відносять мозковий серп, мозочковий намет та мозочковий серп. Мозковий серп розміщується в сагітальній площині між півкулями великого мозку. Намет мозочка розміщений у горизонтальній площині і відділяє півкулі великого мозку від мозочка. Він прикріплюється до верхніх країв кам'янистих частин вискових кісток та до потиличної кістки.
Тверда оболонка головного мозку в деяких місцях розщеплюється і утворює вузькі, трикутної форми порожнини - пазухи твердої мозкової оболонки (рис. 153).
Павутинна оболонка головного мозку (arachnoidea encephali), як і відповідна оболонка спинного мозку, відділяється від твердої оболонки субдуральним простором. Від павутинної оболонки до м'якої відходять численні пучки. Павутинна оболонка проходить над борознами, щілинами та різними заглибленнями мозку і утворює підпавутинні цистерни (cisternae subarachnoideales). Найбільшими з них є мозочково-довгаста, що розташована між заднім краєм мозочка та довгастим мозком, міжніжкова - між ніжками мозку та деякі інші. Біля потиличного отвору підпавутинний простір головного мозку продовжується у підпавутинний простір спинного мозку.
М'яка оболонка головного мозку (ріа mater encephali) щільно прилягає до поверхні мозку. В її товщі проходять кровоносні судини та судинні сплетення.
Спинномозкова рідина (liquor cerebrospinalis) міститься у під-павутинних просторах головного та спинного мозку і в шлуночках мозку. Вважають, що вона продукується судинними сплетеннями шлуночків мозку та клітинами ендотелію павутинної і м'якої оболонок головного та спинного мозку. Питання про відтік цієї рідини із підпавутинного простору поки що остаточно не з'ясоване. Гадають, що відтік здійснюється крізь спеціальні утвори павутинної оболонки та по піхвах нервів, в які продовжуються оболонки мозку.
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
4. М.Р.Сапин, Г.Л.Билич "Анатомия человека" книга 2 "Внутренние органы. Системы обеспечения (эндокринная, сосудистая, иммунная, нервная системы)". - Москва, Оникс-Альянс-В, 1999 г.
5. Р.Д.Синельников "Атлас анатомии человека" том III "Учение о нервной системе, органах чувств и органах внутренней секреции" издательство "Медицина". - М., 1968 год.
6. Паталогическая анатомия. Струков А.И., Серов В.В., Москва, "Медицина", 1995 г.

 
 

Цікаве

Загрузка...