WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

центральним каналом спинного мозку і водопроводом середнього мозку. За формою шлуночок порівнюють з наметом, в якому розрізняють дно, бічні стінки та покрівлю.
Дно шлуночка утворює ромбоподібна ямка (fossa rhomboidea; Рис. 7), обмежена верхніми та нижніми ніжками мозочка і частинами задніх поверхонь моста та довгастого мозку. Поверхня ЇЇ нерівна, що залежить від утворів, які знаходяться під нею. Вздовж серединної лінії ямки проходить серединна борозна, з обох боків якої лежать два серединні підвищення, їхня нижня частина має форму трикутника. В її товщі лежить ядро під'язикового нерва. Під дном ромбоподібної ямки лежать ядра V-XII черепних нервів. Бічні кути ромбоподібної ямки продовжуються в бічні закутки четвертого шлуночка. Покрівля шлуночка складається з верхнього та нижнього мозкових парусів. По серединній лінії нижнього мозкового паруса знаходиться серединний отвір четвертого шлуночка. Крім цього отвору є ще два бічні, які розміщуються в бічних закутках. Згадані отвори з'єднують порожнину четвертого шлуночка з підпавутин-ною порожниною головного мозку. В порожнині четвертого шлуночка міститься його судинне сплетення (plexus choroideus ventriculi quarti). Вважають, що судинне сплетення продукує спинномозкову рідину.
Мозочок(cerebellum; Рис. 8) раніше називали малим мозком, він міститься ззаду довгастого мозку і моста. Над ним нависають потиличні частки великого мозку, від яких він відмежовується мозочковим наметом - утвором твердої оболонки головного мозку. Мозочок зв'язаний з довгастим і середнім мозком, а також з мостом. Маса його майже 150 г.
Мозочок має дуже складну будову, але для зручності вивчення його поділяють на три частини, а саме: на дві півкулі та черв'як. Черв'як (vermis cerebelli) за походженням більш давній утвір, ніж півкулі (hemispherium cerebelli). Вважають, що в мозочку сконцентровані центри несвідомої координації рухів тіла та рівноваги, крім того, він підтримує тонус м'язів і виконує деякі інші функції.
Поверхня півкуль мозочка та черв'яка вкрита різними за глибиною щілинами, які поділяють їх на значну кількість часток та часточок. Серед часток найбільшими є передня, задня та жмутково-вузликова.
Якщо зробити поздовжні та поперечні розрізи мозочка, то можна побачити, що основна маса сірої речовини покриває його ззовні, утворюючи кору (cortex cerebelli). Біла речовина розміщується під сірою і на розрізі нагадує розгалужене дерево, тому цю фігуру називають деревом життя мозочка. Кора мозочка складається з трьох шарів клітин, а саме: зовнішнього, або молекулярного, шару грушоподібних нейронів та зернистого. Усередині півкуль також є сіра речовина, яка утворює різного розміру та форми ядра мозочка - зубчасте, кулясте, коркоподібне та ядро вершини.
Рис. 7. Ромбоподібна ямка:
1 - верхні та нижні горбики покришки середнього мозку; 2 - блоковий нерв; 3 - ромбоподібна ямка; 4 - проміжний нерв; 5 - горбок клиноподібного ядра; 6 - клиноподібний пучок; 7 - горбок стрункого ядра; 8 - стрункий пучок; 9 - задня серединна борозна; 10 - задня проміжна борозна; 11 - задня бічна борозна; 12 - судинне сплетення четвертого шлуночка; 13 - нижня ніжка мозочка, 14 - середня ніжка мозочка 15 - верхня ніжка мозочка; 16 - верхній мозковий парус; VII - XI - вихід черепних нервів. Рис. 8. Мозочок та стовбур мозку:
1 - стовп склепіння; 2 - головка хвостатого ядра; 3 - шишкоподібне тіло; 4 - верхній горбок; 5 - нижній горбок; 6 - мозочково-червоноядерний шлях; 7 - ядра мозочка; 8 - черв'як мозочка; 9 - зубчасте ядро мозочка; 10 - верхня мозочкова ніжка; 11 - верхній мозковий парус; 12 - вуздечка верхнього мозкового паруса; ІЗ - зоровий горб; 14 - третій шлуночок.
Вище вже згадувались верхня, середня та нижня ніжки мозочка, в яких проходять нервові волокна, що зв'язують мозочок з іншими відділами головного мозку. Тут проходять мозочково-червоноядерний, мозочково-зоровогорбовий та оливо-мозочковий шляхи, передній і задній спинномозково-мозочкові шляхи тощо.
Середній мозок. Продовженням заднього мозку є середній мозок (mesencephalon), який поділяють на ніжки мозку, покрив та покришку середнього мозку.
Ніжки мозку (pedunculi cerebri) утворюють нижню частину середнього мозку і складаються з поздовжньо розміщених нервових волокон. Ніжки розходяться під гострим кутом і занурюються в речовину півкуль великого мозку. Між ніжками міститься міжніжкова ямка, затягнута тонкою перетинкою з великою кількістю невеликих отворів для кровоносних судин. Внаслідок цього її називають міжніжковою, або задньою пронизаною, речовиною. На присередній поверхні ніжки є борозна, в якій проходить корінець окорухового нерва.
Покришка середнього мозку (tectum mesencephali) розміщена на його задній поверхні (щоб її побачити, необхідно зрізати півкулі великого мозку). Поверхневу частину покришки називають простинкою покришки. На її поверхні є два верхні та два нижні горбки. У зв'язку з такою будовою цю частину середнього мозку раніше називали чотиригорбковим тілом. Кожен з горбків продовжується у відповідні ручки горбків - верхні та нижні. Ручки продовжуються у проміжний мозок. Верхні ручки переходять у бічне, нижні - у присереднє колінчасті тіла.
Порожниною середнього мозку є водопровід мозку (aqueductus cerebri) близько 2 см завдовжки. Він з'єднує четвертий шлуночок з третім.
Мікроскопічне дослідження ніжки мозку виявляє своєрідне розміщення її компонентів. Так, між основою ніжки мозку та її верхньою частиною є чорна речовина, клітини якої містять меланін. Вважають, що вона координує акти жування та ковтання. Основа ніжки складається з волокон рухових клітин, а саме: кірково-спинномозкових кірково-ядерних, кірково-мостових та деяких інших. У верхній частині ніжок, або покриві, між волокнами лежать ядра сірої речовини, зокрема червоне ядро та кілька ядер покриву.
Сіра речовина покришки середнього мозку утворює ядро нижнього горбика та сірий шар верхнього горбика. До сірих шарів верхнього горбика підходять волокна зорового нерва. Отже, сірі шари являють собою первинні зорові рефлекторні центри. Волокна клітин цих шарів спускаються до рухових ядер довгастого та спинного мозку і формують покришко-спинномозковий та покришко-бульбарний шляхи, які здійснюють зорові орієнтовні рефлекси - рухи тулуба і очних яблук на світлові подразнення.
До ядра нижнього горбика підходять волокна від ядер перед-дверно-завиткового нерва, тому їх відносять до первинних слухових рефлекторних центрів. Від клітин ядер нижнього горбика відходять відростки, які разом з відростками клітин верхнього горбика у складі

 
 

Цікаве

Загрузка...