WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ендокринні (безпроточні) залози - Реферат

Ендокринні (безпроточні) залози - Реферат

мозковій речовині є особливі тільця - комплекс плоских, епітеліальних, концентрично нашарованих клітин. З віком кількість лімфоцитів зменшується, вони заміщуються сполучною тканиною, в якій відкладається дедалі більше жирової тканини.
Функція загрудинної залози полягає в регуляції процесів росту (регуляція обміну кальцію в організмі, стимуляція вуглеводноге обміну, а також гальмування функції статевих залоз до настання статевої зрілості).
Кровю загрудинну залозу забезпечують гілки внутрішніх грудних та нижніх щитоподібних артерій, а венозна кров відтікає по однойменних венах.
Іннервується загрудинна залоза гілками блукаючого нерва та симпатичного стовбура.
Надниркові залози (glandulae suprarenales) - парні залози, розташовані в зарчеревинному просторі, безпосередньо на верхньому полюсі нирки. Права надниркова залоза має приблизно трикутну форму, а ліва -півмісяцеву. Маса залози (у дорослого) - 15- 20г, колір її жовт1ватий.
У наднирковій залозі розрізняють три поверхні: передню, задню та ниркову. На передній поверхні є ворота залози - місце, де входять у неї судини та нерви.
Зовні надниркова залоза покрита волокнистою капсулою, яка є частиною ниркової фасції. Ця капсула посилає в речовину залози перегородки.
Речовина надниркової залози складається з двох шарів: зовнішнього (кіркового) та внутрішнього (мезкового). Кіркова речовина жовтуватого кольору, розміщена більш товстим шаром, щільної консистенції, утворена залозистою та сполучною тканинами. Мозкова речовина світліша, вона містить хромафінові та симпатичні нервові клітини. Останні розміщені поодиноко або групами.
Надниркові залози надзвичайне важливі в життєдіяльності організму. Видалення їх з обох боків (у тварин) спричинює зниження артеріального тиску, прискорення діяльності серця, зниження температури тіла, схуднення, м'язову слабість та смерть. Мозкова речовина надниркових залоз виробляє дуже важливий гормон - адреналін. Він стимулює функцію симпатичної частини автономної нервової системи, звужуючи кровоносні судини, підвищує кров'яний тиск, збуджує процес розщеплення глікогену в печінці та ін.
Крім адреналіну в мозковій речовині утворюється гормон норадреналін, який сприяє передачі збудження з червових закінчень на еферентне нервове волокно, а також з одною нейроцита центральної нервової системи на інший.
Гормони, що виділяються кірковою речовиною, поділяють на статеві, глюкокортикоїди та мінералокортикоїди. Статеві гормони сприяють розвитку статевих органів у дитячому віці, а також розвитку вторинних статевих ознак. Глюкокортикоїди впливають на обмін вуглеводів, білків та жирів, а також на кровотворні органи та мають протизапальну дію. Мінералокортикоїди беруть участь у регуляції мінерального обміну.
Кровопостачання надниркових залоз відбувається за рахунок однойменних артерій - гілок нижньої діафрагмальної артерії, ниркової артерії та черевної частини аорти. Венозна кров відтікає по однойменних венах.
Іннервують залозу гілки блукаючого та великого нутряного нервів.
Гіпофіз (hypophysis), або мозковий придаток - непарний невеликий утвір (маса у дорослого близько 0,5 г) округлої форми.
Гіпофіз розташований у ямці мозкового придатка і оточений щільною сполучнотканинною оболонкою, а зверху прикритий діафрагмою сідла, що є частиною твердої оболонки головного мозку, натягненою на верхній поверхні тіла клиноподібної кістки. У діафрагмі сідла є незначний отвір, крізь який проходить лійка, що з'єднує гіпофіз із сірим горбом.
Гіпофіз поділяється на дві частки: передню (більшу) та задню (меншу).
Передня час1цк а називається ще аденогіпофізом. Основу її складає сітка тонких перекладинок ніжної сполучної тканини з численними кровоносними та лімфатичними судинами. Між перекладинками розташовані залозисті клітини.
Задня частка, або нейрогіпофіз, представлена нейроглією, в якій є нервові волокна і окремі великі клітини з відростками.
Між передньою та задньою частками розміщена у вигляді вузької смужки проміжна частина.
Гіпофіз виділяє гормони, які стимулюють трофічні процеси в організмі, впливають на обмін речовин та на ріст. Так, передня частка продукує гормони, які впливають на ріст та розвиток тіла і стимулюють функцію залоз (щитоподібної, статевих, кори надниркової залози). Гормони задньої частки збільшують силу скорочення непосмугованих м'язів матки та регулюють водний обмін. Гормон, який регулює колір шкіри, виділяє проміжна частина.
Передня частка гіпофіза живиться кров'ю від гілок артеріального кола мозку, а задня - від гілок внутрішньої сонної артерії.
Венозна кров від передньої частки відтікає у велику мозкову вену, а від задньої - в печеристі пазухи.
Шишкоподібне тіло (corpus pineale) - непарний утвір, червоно-сірого кольору, яйцеподібної форми, масою у дорослого близько 0,2 г.
Найбільшого розвитку залоза досягає до 7 років, а потім настає зворотний розвиток її. У дорослого залоза представлена в основному сполучною тканиною.
Шишкоподібне тіло розміщене під подушкою мозолистого тіла, між верхніми горбками пластинки покришки, і покрите тонкою сполучнотканинною оболонкою, яка своїми відростками ділить речовину залози на окремі часточки, утворені гліальними клітинами, що добре забезпечені кров'ю.
Передбачається, що гормони шишкоподібного тіла гальмують статевий розвиток, оскільки пухлини залози у дітей викликають передчасний статевий розвиток.
Кровопостачання шишкоподібного тіла забезпечується гілками задньої мозкової артерії, а венозна кров відтікає у судинне сплетення третього шлуночка.
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
4. М.Р.Сапин, Г.Л.Билич "Анатомия человека" книга 2 "Внутренние органы. Системы обеспечения (эндокринная, сосудистая, иммунная, нервная системы)". - Москва, Оникс-Альянс-В, 1999 г.

 
 

Цікаве

Загрузка...