WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Дихальний апарат. Механізм дихання. Вікові, статеві та індивідуальні особливості дихального апарату - Реферат

Дихальний апарат. Механізм дихання. Вікові, статеві та індивідуальні особливості дихального апарату - Реферат

нижній край легені при глибокому вдиху. Частина пристінкової плеври, яка покриває верхівку легені, називається куполом плеври.
Між легеневою та пристінковою плеврою є щілиноподібний простір- порожнина плеври (cavitas pleuralis), де міститься незначна кількість серозної рідини, яка зволожує поверхні плеври, обернені одна до одної і цим зменшує тертя між ними. Тиск у порожнині плеври негативний, оскільки в ній немає повітря. Права та ліва порожнини плеври між собою не сполучаються.
Залежно від місця прилягання пристінкової плеври її забезпечують кров'ю та іннервують артерії і нерви відповідної ділянки.
Передня границя плеври йде від верхівки купола плеври до відповідного грудинно-ключичного суглоба, а далі - донизу і присе-редньо, позаду ручки грудини, і в місці з'єднання ручки з тілом грудини зближується з плеврою протилежного боку. Від цього місця плевра йде донизу і доходить до місця прикріплення IV ребра до грудини. Далі правий і лівий листки плеври розходяться в сторони, причому правий досягає VI ребра (по середньоключичній лінії) і переходить у нижню границю плеври; передня границя лівого листка йде вліво, по нижньому краю хряща IV ребра, далі, опускаючись донизу, перетинає хрящі V та VI ребер і на рівні VII ребра (по середньоключичній лінії) переходить у нижню границю.
Рис. 6. Границі легень та пристінкової плеври:
а - вигляд спереду: 1 - IX - ребра; 1 - верхівка легень; 2,4 - грудина; 3 - передня границя лівої легені; 5 - серцеве втиснення; 6 - нижня границя лівої легені; 7 - нижня границя плеври; 8, 9 - міжчасткові щілини; б - вигляд ззаду (1-12 - ребра): 1 - верхня частка правої легені; 2 - міжчасткова щілина; 3 - нижня частка правої легені; 4 - реберно-діафрагмальний закуток.
Нижня границя правого листка плеври йде по VI ребру, перетинає яо середньоключичній лінії VII і по пахвовій лінії IX ребра, а по лопатковій лінії - X ребро і досягає XII ребра. Нижня границя лівого листка плеври майже повністю збігається з нижньою границею правого, розміщуючись лише на 10-20 мм нижче.
Границі легень та плеври майже повністю збігаються, завинятком нижнього краю. Нижче представлено межі нижнього краю легень справа та зліва.
Проекція нижнього краю легень на грудну клітку
Лінія Справа Зліва
Середньоключична
Передня пахвова
Середня "
Задня "
Лопаткова " VI ребро -
VII " VII ребро
VIII " VIII "
IX " IX "
X " X "
Механізм дихання
При вдиху скорочуються дихальні м'язи (зовнішні міжреберні м'язи, що піднімають ребра, та драбинчасті м'язи), піднімаються ребра і грудна клітка стає ширшою та збільшується передньо-задній розмір її. Діафрагма при цьому скорочується, і збільшується порожнина грудної клітки. Все це приводить до зміни внутрішньогрудного тиску, і повітря йде в легені.
При видиху ребра та грудина опускаються донизу під дією м'язів (внутрішніх міжреберних, м'язів живота та квадратного м'яза попереку), а діафрагма відтісняється догори. При цьому об'єм грудної порожнини зменшується, легені скорочуються і з них видаляється повітря.
Середостіння. Під середостінням (mediastinum) розуміють комплекс органів, розміщених між правою та лівою середостінною плеврою. Спереду середостіння обмежене грудиною та реберними хрящами, ззаду - хребтовим стовпом і головками ребер, знизу - діафрагмою, а зверху через верхній отвір грудної порожнини сполучається з ділянкою шиї.
Середостіння умовно поділяють фронтальною площиною, проведеною через задню поверхню коренів легень, на переднє та заднє.
У передньому середостінні розміщені серце з перикардом, заг-рудинна залоза, діафрагмальні нерви, висхідна частина аорти, легеневий стовбур та верхня порожниста вена.
У задньому середостінні лежать стравохід, низхідна частина аорти, грудна протока, непарна та півнепарна вени, блукаючі нерви, черевні нерви та лімфатичні вузли.
Усі органи середостіння розділені між собою прошарками жирової тканини.
Вікові, статеві та індивідуальні особливості дихального апарату
Зовнішній ніс новонародженого короткий і широкий, з маленькими крилами. Його корінь вузький, а спинка та кінчик слабо розвинені. Носова порожнина у немовлят вузька, оскільки носові раковини відносно великі, а носові ходи майже не розвинені, їхня слизова оболонка тонка, судинні сплетення ще не сформовані, що пояснює рідкість носових кровотеч у новонароджених. Приносові пазухи починають інтенсивно розвиватися після народження і остаточно формуються у 13-15 років.
Гортань новонародженого коротка і широка, а її верхня границя розміщена на три хребці вище, ніж у дорослої людии. У хлопчиків 12-15 років порожнина гортані значно збільшується, голосові зв'язки подовжуються, що зумовлює зміну голосу. У дівчат ці процеси відбуваються значно повільніше і тому менш помітні.
Трахея новонародженого довжиною 42-47 мм починається на рівні нижнього краю IV шийного хребця і закінчується на рівні IV-V грудних хребців, а з віком спускається до VI грудного хребця.
Легені новонародженого, що не дихав, сіро-жовтуватого кольору. Якщо їх покласти у посудину з водою, то вони опускаються на дно. Це явище має судово-медичне значення, оскільки дозволяє визначити живо- або мертвонародженість. Крім вищезгаданих вікових і статевих особливостей у дітей та дорослих у слизовій оболонці носа біля передньої носової ості іноді знаходиться тонкий канал, який прямує догори і закінчується сліпо. Це залишок лемішоносового органа, що добре розвинений у багатьох тварин.
Відомі випадки відсутності одного з хрящів або м'язів гортані.
Серед варіантів трахеї описані неправильна форма її хрящів, поділ її на три первинних бронхи тощо. Зустрічаються випадки розвитку різних за розмірами та формою додаткових часток легень.
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
4. Паталогическая анатомия. Струков А.И., Серов В.В., Москва, "Медицина", 1995 г.

 
 

Цікаве

Загрузка...