WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів шиї - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів шиї - Реферат

Функція: підіймає ребра і бере участь в акті дихання.
Задній нижній зубчастий м'яз (musculus serratus posterior inferior) лежить під найширшим м'язом спини. Починається від поверхневого (заднього) листка грудопоперекової фасції на рівні двох нижніх грудних та двох верхніх поперекових хребців і прикріплюється чотирма зубцями до зовнішньої поверхні чотирьох нижніх ребер. Функція: опускає нижні ребра, беручи участь в акті дихання.
До глибоких м'язів спини відносять м'язи, що лежать по боках хребтового стовпа у заглибленні, що утворене остистими і поперечними відростками хребців та кутами ребер. На основі походження цих м'язів виділяють присередній поздовжній м'язовий тракт, який складається з коротких м'язів, що зберегли метамерну будову; бічний поздовжній м'язовий тракт, утворений довгими м'язами, та задній тракт.
Присередній поздовжній м'язовий тракт складається з поперечно-остьового м'яза; бічний - з м'яза - випрямляча хребта і міжостьових м'язів, а задній - з ремінних м'язів голови та шиї (Рис. 3).
Деякі анатоми не виділяють заднього поздовжнього тракту спини і розглядають ремінні м'язи відповідно при м'язах голови та шиї. Крім наведеного розподілу глибоких м'язів спини існує інший, в основу якого покладено довжину м'язів (довгі і короткі м'язи).
До глибоких довгих м'язів спини відносять м'яз - випрямляч хребта, поперечно-остьовий та ремінні м'язи.
М'яз - випрямляч хребта (musculus erector spinae) - найбільший та найсильніший м'яз спини, розміщується вздовж усього хребтового стовпа. Починається від клубового гребеня та остистих відростків поперекових хребців і, частково, від грудопоперекової фасції.
Рис. 3. М'язи спини та потилиці:
1 - півостьовий м'яз голови; 2 - найдовший м'яз голови; 3, 7, 9, 10 - клубово-реберний м'яз; 4 - остьовий м'яз грудної клітки; 5 - найдовший м'яз грудної клітки; 6 - внутрішній косий м'яз живота; 8 - зовнішні міжреберні м'язи; 11 - півостьовий м'яз шиї; 12 - нижній косий м'яз голови; 13 - великий задній прямий м'яз голови; 14 - верхній косий м'яз голови; 15 - малий задній прямий м'яз голови.
Залежно від прикріплення м'язових пучків випрямляч хребта поділяють на три частини: присередню - остьовий м'яз; зовнішню - клубово-поперековий та найдовший м'язи, що знаходяться між вищезгаданими.
Остьовий м'яз (musculus spinalis) починається від остистих відростків хребців різних відділів хребтового стовпа, і залежно від цього його поділяють на остьовий м'яз грудної клітки (musculus spinalis thoracis), остьовий м'яз шиї (musculus spinalis cervicis) та остьовий м'яз голови (musculus spinalis capitis). Пучки м'яза починаються від остистих відростків нижчерозміщених хребців, ідуть угору над двома-трьома хребцями і прикріплюються до остистих відростків.
Найдовший м'яз (musculus longissimus) сильніший, ніж остьовий, починається від поперечних відростків і прикріплюється до різних відділів осьового скелета. За топографією цей м'яз поділяють на три більш-менш самостійних м'язи: найдовший м'яз грудної клітки (musculus longissimus thoracis), що прикріплюється до кутів десяти нижніх ребер і поперечних відростків усіх грудних хребців; найдовший м'яз шиї (musculus longissimus cervicis), що прикріплюється до поперечних відростків трьох шийних хребців; найдовший м'яз голови (musculus longissimus capitis), що прикріплюється до заднього краю соскоподібного відростка.
Клубово-реберний м'яз (musculus iliocostalis) починається від клубового гребеня та кутів нижніх ребер. За топографією його поділяють на клубова-реберний м'яз попереки (musculus iliocostalis lumborum), що прикріплюється до кутів восьми нижніх ребер; клубово-реберний м'яз грудної клітки (musculus iliocostalis thoracis), що прикріплюється до кутів шести верхніх ребер, і клубова-реберний м'яз шиї (musculus iliocostalis cervicis), який прикріплюється до поперечних відростків трьох нижніх шийних хребців. Функція: м'яз - випрямляч хребта розгинає хребет, а також утримує його у вертикальному положенні. При односторонньому скороченні нахиляє тулуб у цей бік.
Поперечно-остьовий м'яз (musculus transversospinalis) знаходиться під м'язом - випрямлячем хребта. Йде окремими пучками від поперечних відростків до остистих вздовж усього хребтового стовпа і заповнює заглиблення між ними. Залежно від довжини пучків поперечно-остьовий м'яз поділяють на три частини, а саме: пів-остьовий м'яз; багатороздільні м'язи та м'язи-обертачі, які розміщуються в три шари. Поверхневий шар утворений півостьовим м'язом (musculus semispinalis), що починається від поперечних відростків нижчерозміщених хребців, проходить над V-VI хребцями і прикріплюється до остистих відростків, а верхня частина - до основи черепа. За топографією швостьовий м'яз поділяють на півостьовий м'яз грудної клітки (musculus semispinalis thoracis), півостьовий м'яз шиї (musculus semispinalis cervicis) та півостьовий м'яз голови (musculus semispinalis capitis).
До середнього шару відносять багатороздільні м'язи (musculi multifidi), які починаються від поперечних відростків поперекових, грудних і нижніх шийних хребців, проходять над III - IV хребцями і прикріплюються до остистих відростків усіх хребців.
Глибокий шар складається з м'язів-обертачів (musculi rotatores), що починаються від поперечних відростків хребців, проходять над одним вищерозміщеним хребцем і прикріплюються до остистих відростків. За топографією м'язи-обертачі поділяють на обертані шиї (musculi rotatores cervicis), обертані грудної клітки (musculi rotatores thoracis) та обертані поперека (musculi rotatores lumborum). Функція: поперечно-остьовий м'яз при односторонньому скороченні обертає тулуб у той самий бік, а при одночасному скороченні обох м'язів розгинає хребтовий стовп.
Ремінні м'язи голови та шиї (musculi splenii capitis et cervicis) трикутної форми, починаються від каркової зв'язки та остистих відростків нижніх шийних і верхніх грудних хребців. М'язи прикріплюються до верхної каркової лінії, соскоподібного відростка та поперечних відростків верхніх шийних хребців. Функція: при односторонньому скороченні обертають голову у той самий бік і підіймають лице вгору, а одночасне скорочення обох м'язів розгинає шийний відділ хребтового стовпа.
До глибоких коротких м'язів спини відносять: міжостьові таміжпоперечні м'язи.
Міжостьові м'язи (musculi interspinales) знаходяться між остистими відростками двох сусідніх хребців. Залежно від відділу хребтового стовпа міжостьові м'язи поділяють на міжостьові м'язи шиї, грудної клітки та поперека (musculi interspinales cervicis, thoracis et lumborum). Функція: розгинають хребтовий стовп та утримують його у вертикальному положенні.
Міжпоперечні м'язи (musculi intertransversarii) розміщуються між поперечними відростками двох сусідніх хребців. За топографією м'язових пучків розрізняють бічні та присередні міжпопереч-ні м'язи, поперека (musculi intertransversarii laterales et mediales lumborum), міжпоперечні м'язи грудної клітки (musculi intertransversarii thoracis), а також передні та задні міжпоперечні м'язи шиї (musculi intertransversarii anteriores et posteriores cervicis ). Функція: при односторонньому скороченні згинають хребтовий стовп у той самий бік, а при одночасному скороченні утримують його у вертикальному положенні.
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...