WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів шиї - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів шиї - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів шиї
М'язи шиї новонароджених та дітей перших років життя розвинені добре, але їхні сухожилки порівняно з сухожилками дорослих розвинені недостатньо. Слід пам'ятати, що верхня границя шиї у дітей перших років життя зміщена вгору внаслідок неповного розвитку нижньої щелепи і тому змінюються деякі топографо-анатомічні орієнтири.
З багатьох варіантів м'язів шиї наведемо найбільш поширені. Грудинно-ключично-сосковий м'яз іноді починається трьома-чотирма головками замість двох. Варіює також і місце прикріплення цього м'яза. Двочеревцевий м'яз може мати тільки заднє черевце. Шилопід'язиковий та щелепно-під'язиковий м'язи іноді відсутні або мають додаткові черевця. В деяких випадках драбинчасті м'язи різні за розміром, розщеплені вздовж. Якщо розщеплений середній драбинчастий м'яз, то підщеплену частину називають бічним драбинчастим м'язом.
Значно варіюють щільність фасціальних пластинок, а також границі різних топографо-анатомічних утворень.
Фасції, синовіальні сумки та піхви шиї. Складні взаємозв'язки між м'язами, внутрішніми органами і великими судинами шиї зумовлюють будову фасцій, тому різні дослідники неоднаково описують їх. Вони класифікують фасції, виходячи з ембріологічних, топографо-анатомічних та інших цілей.
За Міжнародною анатомічною номенклатурою, існує шийна фасція (fascia cervicalis), що поділяється на поверхневу, передтрахейну та передхребтову пластинки.
Поверхнева пластинка - це частина поверхневої фасції тіла. Вона продовжується в однойменну фасцію сусідніх ділянок.
Перестрахейну пластинку умовно поділяють на надпід'язикову та підпід'язикову частини. Надпід'язикова частина розміщена між під'язиковою кісткою та основою нижньої щелепи, біля якої вона поділяється на дві пластинки, що утворюють піхву піднижньощелепної слинної залози. Підпід'язикова частина передтрахейної пластинки також складається з поверхневої та глибокої пластинок. Поверхнева пластинка утворює піхву грудинно-ключично-соскового м'яза і прикріплюється до переднього краю тіла грудини. Глибока пластинка внизу прикріплюється до заднього краю тіла грудини і утворює піхви для м'язів, які лежать нижче від під'язикової кістки (грудинно-під'язикового, лопатково-під'язикового, грудин-но-щитоподібного та щитопід'язикового).
Назад від заднього краю грудинно-ключично-соскового м'яза поверхнева та глибока пластинки передтрахейної пластинки зливаються між собою. Відростки передтрахейної пластинки утворюють піхви для глотки, гортані, трахеї, щитоподібної залози, стравоходу, сонної артерії, яремної вени та блукаючого нерва.
Передхребтова пластинка розміщується перед хребтовими м'язами шиї, починається від основи черепа і переходить у внутрішньо-грудну фасцію.
З погляду більшості топографоанатомів і хірургів нашої країни, найбільш обгрунтованим є поділ фасцій шиї на 5 окремих пластинок (його запропонував В. М. Шевкуненко; Рис. 1). За цією класифікацією виділяють: поверхневу фасцію, глибоку, або власну, фасцію, лопатково-ключичний апоневроз, а також внутрішньошийну та перехребтову фасції.
Між фасціями та органами шиї є простори, заповнені жировою тканиною. Біля під'язикової кістки є запід'язикова та підпід'язикова синовіальні сумки.
М'язи та фасції спини. М'язи спини (musculi dorsi) за походженням та топографією поділяють на поверхневі і глибокі. До поверхневих відносять м'язи, які під час розвитку зародка перемістилися з голови та верхніх кінцівок і топографічно розміщуються у верхніх шарах спини, а до глибоких - м'язи, які виникли із спинних частин міотомів зародка і лежать на кістках хребтового стовпа та грудної клітки. Ці групи м'язів відокремлюються одна від одної грудопоперековою фасцією (fascia thoracolumbalis).
Поверхнева група м'язів складається з трапецієподібного та найширшого м'язів спини, великого та малого ромбоподібних м'язів, м'яза, що підіймає лопатку, а також задніх верхнього і нижнього зубчастих м'язів (Рис. 2).
Рис. 1. Фасції шиї (горизонтальний розпил, схема; за В. М. Шевкуненком):
1 - трапецієподібний м'яз; 2 - передній драбинчастий м'яз; 3 - судинно-нервовий пучок; 4 - лопатково-під'язиковий м'яз; 5 -- грудинно-ключично-сосковий м'яз; 6 - щитопід'язиковий м'яз; 7 - грудинно-щитоподібннй м'яз; 8 - підшкірний м'яз шиї; 9 - гортань; 10 - щитоподібна залоза; 11 - стравохід; 12 - фасціальна пластинка, яка відділяє передній відділ шиї від заднього; І-V - листки фасції.
Рис. 2. М'язи спини (поверхневі):
1 - грудинно-ключично-сосковий м'яз; 2 - трапецієподібний м'яз; 3 - лопаткова ость; 4 -дельтоподібний м'яз; 5, 18 - підосний м'яз; 6 - малий круглий м'яз; 7 - великий круглий м'яз; 8 - великий ромбоподібний м'яз; 9 - найширший м'яз спини; 10 - поперековий трикутник; 11 - клубовий гребінь; 12 - великий сідничний м'яз; 13 - середній сідничний м'яз; 14 - зовнішній косий м'яз живота; 15 - грудопоперекова фасція; 16 - остистий відросток XII грудного хребця; 17 - триголовий м'яз плеча; 19 - остистий відросток VII шийного хребця; 20 - ремінний м'яз голови; 21 - зовнішня потилична горбистість.
Трапецієподібний м'яз (musculus trapezius) - плоский, широкий, за формою трикутний (разом з однойменним м'язом протилежного боку складає фігуру, схожу на трапецію). Розміщується на верхній частині спини і починається від верхньої каркової лінії, зовнішньої потиличної горбистості, каркової зв'язки та остистих відростків усіх грудних хребців і прикріплюється до лопаткової ості, надплечового відростка та до плечового кінця ключиці. Функція: верхні волокна м'яза при скороченні підіймають бічний кут лопатки, нижні - опускають лопатку донизу, а скорочення всіх волокон приводять лопатку до хребтового стовпа. При фіксованих лопатках одночасне скорочення обох м'язів розгинає шийний відділ хребтового стовпа.
Найширший м'яз спини (musculus latissimus dorsi) розміщується в її нижньому відділі і починається від остистих відростків V-VI нижніх грудних хребців, поверхневого (заднього) листка грудопо-перекової фасції та від клубового гребеня. Прикріплюється м'яз до гребеня малого горбка плечової кістки.
У нижньому відділі спини найширший м'яз утворює великий сухожилковий розтяг, що разом з таким же розтягом однойменного м'яза протилежного боку входить до складу поверхневого листка грудопоперекової фасції. Фасція: тягне плече назад і обертає його досередини, а при фіксованому плечі підтягує до нього тулуб.
Великий ромбоподібний м'яз (musculus rhomboideus major) за формою нагадує ромб. Розміщений під трапецієподібним м'язом, починається від остистих відростків чотирьох верхніх шийних хребців і прикріплюється до присереднього краю лопатки. Функція: приводить і підіймає лопатку.
Малий ромбоподібний м'яз (musculus rhomboideus minor) також за формою нагадує ромб. Починається від остистих відростків двох нижніх шийних хребців і прикріплюється до присереднього краюлопатки. Функція: приводить і дещо підіймає лопатку.
М'яз - підіймач лопатки (musculus levator scapulae) розміщується глибше та вище, ніж ромбоподібні м'язи. Починається від поперечних відростків чотирьох верхніх шийних хребців і прикріплюється до верхнього кута лопатки. Функція: підіймає лопатку.
Задній верхній зубчастий м'яз (musculus serratus posterior superior) знаходиться під ромбоподібними м'язами. Починається від нижньої частини каркової зв'язки, від остистих відростків двох нижніх шийних хребців та двох верхніх грудних хребців і прикріплюється чотирма зубцями (звідси і назва м'яза) до зовнішньої поверхні II-V ребер.

 
 

Цікаве

Загрузка...