WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини, грудної клітки і діафрагми - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини, грудної клітки і діафрагми - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини, грудної клітки і діафрагми
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини
У новонароджених та дітей перших років життя м'язи спини та їхні сухожилки розвинені недостатньо і тому не витримують тривалих та значних навантажень. У жінок, в порівнянні з чоловіками, маса м'язів та їхня сила відповідно менші. Як і в інших відділах м'язової системи, аномалії та варіанти м'язів спини, як правило, знаходяться з одного боку тіла, їх поділяють на такі види: відсутність нормальних м'язів, наявність додаткових м'язів, а також зміни форми, кількості голівок, розмірів м'язів та їхніх взаємовідносин. Із значної кількості варіантів м'язів спини наведемо найбільш поширені.
Трапецієподібний м'яз буває розділений сухожилками на поверхневий та глибокий шари. Найширший м'яз спини може мати різні місця початку та прикріплення. Ромбоподібні м'язи іноді зливаються в один м'яз, а зубчасті м'язи мають різну кількість зубців або відсутні зовсім. Варіюють також пластинки фасцій та змінюються топографо-анатомічні утворення.
Фасції, синовіальні сумки та піхви спини. На спині розрізняють поверхневу, грудопоперекову та каркову фасції.
Поверхнева фасція спини є продовженням загальної поверхневої фасції тіла. Це тонке сполучнотканинне утворення, що знаходиться під шкірою і покриває поверхневі м'язи,
Грудопоперекова фасція (fascia thoracolumbalis) складається з двох пластинок: поверхневої та глибокої, які разом з остистими і поперечними відростками хребців утворюють ложе для м'яза - випрямляча хребта. Поверхнева пластинка прикріплюється до кутів ребер, остистих відростків хребців та до гребеня клубової кістки. Вона утворює фасціальну піхву для трапецієподібного і ромбоподібного м'язів: а також для найширшого м'яза спини і заднього нижнього зубчастого м'яза.
Глибока пластинка грудопоперекової фасції є лише в поперековій ділянці і розміщується між III ребром та гребенем клубової кістки. Вона відділяє м'яз - випрямляч хребта від квадратного м'яза поперека.
Каркова фасція (fascia nuchae) сполучнотканинний утвір, що відділяє поверхневі м'язи потиличної ділянки від глибоких. Цю фасцію розглядають як продовження вгору поверхневої пластинки грудопоперекової фасції. Присередньо вона зростається з остистими відростками, латеральне переходить на шию, а вгорі прикріплюється до верхньої каркової лінії. Фасція утворює піхви для м'язів заднього відділу шиї.
М'язи та фасції грудної клітки. М'язи грудної клітки (musculi thdracis) поділяють на м'язи, що починаються на грудній клітці, а прикріплюються на кістках верхньої кінцівки, та м'язи, які починаються і прикріплюються на скелеті грудної клітки. Крім того, їх ще поділяють на поверхневі (м'язи до верхніх кінцівок) та глибокі (власне м'язи грудної клітки; Рис. 1).
До поверхневих м'язів грудної клітки відносять великий та малий грудні, а також підключичний та передній зубчастий м'язи.
Великий грудний м'яз (musculus pectoral is major) неправильної трикутної форми, розміщується на передньоверхній ділянці грудної стінки. Починається від двох присередніх третин ключиці, передньої поверхні грудини, хрящів II - VII ребер та верхньої ділянки прямого м'яза живота. Напрямлений латеральне та догори і прикріплюється до гребеня великого горбка плечової кістки. Залежно від початку окремих частин м'яза виділяють ключичну, грудинно-реберну та черевну частини. Функція: приводить плечову кістку і повертає її досередини.
Малий грудний м'яз (musculus pectoral is minor) також трикутний, знаходиться під попереднім м'язом. Починається окремими зубцями від II - V ребер і прикріплюється до дзьобоподібного відростка лопатки. Функція: тягне лопатку вперед і вниз, а при фіксованій лопатці підіймає ребра і бере участь в акті вдиху.
Підключичний м'яз (musculus subclavius) незначної величини, знаходиться між І ребром і ключицею, починається на І ребрі і прикріплюється до нижньої поверхні плечового кінця ключиці. Функція: тягне ключицю вниз та присередньо.
Передній зубчастий м'яз (musculus serratus anterior) широкий, майже чотирикутної форми, починається 8-9 зубцями від зовнішньої поверхні VIII - IX ребер і прикріплюється до присереднього краю лопатки. Функція: тягне лопатку вперед, а при фіксованій лопатці підіймає ребра та розширює грудну порожнину (допоміжний м'яз при акті вдиху).
До групи м'язів, що починаються і прикріплюються на кістках грудної клітки (глибоких м'язів), належать м'язи - підіймачі ребер; зовнішні, внутрішні та найглибші міжреберні м'язи; підреберні м'язи, а також поперечний м'яз грудної клітки.
М'язи - підіймачі ребер (musculi levatores costarum) поділяють на довгі і короткі (musculi levatores eostarum longi et breves). Усі
вони починаються від поперечних відростків шести нижніх грудних хребців і прикріплюються до нижнього краю задньої частини ребер. Довгі м'язи відрізняються від коротких тим, що переходять через одне ребро і прикріплюються до наступного. Функція: піднімають ребра і беруть участь в акті дихання.
Зовнішні міжреберні м'язи (musculi intercostales externi) виповнюють міжреберні проміжки від хребтового стовпа до початку реберних хрящів. Починаються від нижнього краю ребра, далі волокна напрямлені косо донизу та наперед і закінчуються на верхньому краї нижчерозміщеного ребра. На реберному хрящі замість зовнішніх міжреберних м'язів знаходяться пучки пластинчастої волокнистої сполучної тканини, що утворюють зовнішню міжреберну перетинку. Функція: піднімають ребра і сприяють вдиху.
Внутрішні міжреберні м'язи (musculi intercostales interni) виповнюють міжреберні проміжки від кутів ребер до грудини. Починаються від верхнього краю ребра, напрямлені вгору та вперед і закінчуються на нижньому краї вищерозміщеного ребра. Волокна м'яза розміщені майже перпендикулярно до волокон зовнішнього міжреберного м'яза.
Назад від кутів ребер внутрішні міжреберні м'язи заміщені сполучнотканинною внутрішньоміжреберною перетинкою. Функцій опускають ребра, чим сприяють видиху.
Найглибші міжреберні м'язи (musculi interocstales intimi) прилягають до внутрішньої поверхні внутрішніх міжреберних м'язів (між ними проходять міжреберні нерви) і мають один з ними напрям. Починаються і прикріплюються від внутрішньої поверхні суміжних ребер. Функція: опускають ребра (синергісти внутрішніх міжреберних м'язів).
Підреберні м'язи (mttculi subcostaies) непостійні, різні за формою і розміщуються на внутрішній поверхні грудної клітки, біля кутів ребер, майже паралельно внутрішнім міжреберним м'язам, але на відміну від них переходять через ребро. Функція: опускають ребра і сприяють

 
 

Цікаве

Загрузка...