WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів живота - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів живота - Реферат

протиставний м'яз великого пальця; 16 - круглий м'яз-привертач; 17 - плечопроменевий м'яз: 18 - довгий променевий м'яз - розгинач зап'ястка; 19 - м'яз-відвертач; 20 - синовіальна сумка
Рис. 4. Глибокий шар м'язів передпліччя (вигляд ззаду):
1 - бічний надвиросток; 2 - м'яз-відвертач; 3, 4 - сухожилок довгого і короткого променевих м'язів - розгиначів зап'ястка; 5 - довгий відвідний м'яз великого пальця; 6 - короткий м'яз - розгинач великого пальця; 7 -довгий м'яз - розгинач великого пальця; 8 - удержувач розгиначів (канали розкриті); 9, 11 - тильні міжкісткові м'язи; 10 - сухожилки м'яза - розгинача пальців (відрізані); 12 - м'яз - розгинач вказівного пальця; 13 - глибокий м'яз - згинач пальців; 14 - ліктьовий м'яз - згинач зап'ястка; 15 - ліктьовий м'яз; 16 - ліктьовий відросток.
Поверхневий шар задньої групи м'язів передпліччя складають плечопроменевий м'яз, довгий та короткий променеві м'язи - розгиначі зап'ястка, м'яз - розгинач пальців, м'яз - розгинач мізинця, а також ліктьовий м'яз - розгинач зап'ястка. Деякі дослідники поділяють ці м'язи на променеву та ліктьову групи.
Плечопроменевий м'яз (musculus brachioradialis) починається від бічного краю плечової кістки, дещо вище від бічного надвирост-ка плеча, і прикріплюється до основи шилоподібного відростка променевої кістки. Функція: згинає передпліччя.
Довгий променевий м'яз - розгинач зап'ястка (musculus extensor carpi radialis longus) починається від бічного надвиростка плечової кістки та від бічної міжм'язової перегородки плеча і прикріплюється до задньої поверхні основи II п'ясткової кістки. Функція: згинає передпліччя, розгинає кисть і відвертає її.
Короткий променевий м'яз - розгинач зап'ястка (musculus extensor carpi radialis brevis) починається від бічного надвиростка плечової кістки та променевої бічної зв'язки і прикріплюється на основі III п'ясткової кістки. Функція: розгинає кисть та дещо відводить її.
М'яз - розгинач пальців (musculus extensor digitorum) розміщується під шкірою, починається від бічного надвиростка плечової кістки та фасції передпліччя і чотирма довгими сухожилками прикріплюється до основи кінцевої та середньої фаланг II-V пальців. Функція: розгинає пальці та кисть.
М'яз розгинач мізинця (musculus extensor digiti minimi) починається, як і попередній м'яз. Своїм сухожилком з'єднується з сухожилком м'яза - розгинача пальців, який іде до мізинця, і прикріплюється разом з ним. Функція: розгинає мізинець, а також дещо розгинає та відводить кисть.
Ліктьовий м'яз - розгинач зап'ястка (muscuJus extensor carpi ulnaris) починається плечовою та ліктьовою головками (від бічного надвиростка плечової кістки та заднього краю ліктьової кістки) і прикріплюється до основи задньої поверхні V п'ясткової кістки. Функція: приводить кисть та розгинає її.
До глибокого шару задньої групи м'язів передпліччя відносять м'яз-відвертач, довгий відвідний м'яз великого пальця, довгий і короткий м'язи - розгиначі великого пальця та м'яз-розгинач вказівного пальця.
М'яз-відвертач (musculus supinator) починається від бічного надвиростка плечової кістки і гребеня м'яза - відвертана ліктьової кістки і прикріплюється широкою пластинкою на бічній та передній поверхнях променевої кістки. Функція: відвертає передпліччя та злегка згинає його.
Довгий відвідний м'яз великого пальця (musculus abductor pollicis iongus) починається від задньої поверхні променевої і ліктьової кісток та від міжкісткової перетинки передпліччя і прикріплюється до задньої поверхні основи І п'ясткової кістки. Функція: відводить великий палець та бере участь у відведенні всієї кисті.
Довгий м'яз - розгинач великого пальця (musculus extensor pollicis longus) починається від задньої поверхні ліктьової кістки та міжкісткової перетинки передпліччя і прикріплюється до основи кінцевої фаланги великого пальця. Функція: розгинає великий палець та частково відводить його.
Короткий м'яз - розгинач великого пальця (musculus extensor pollicis brevis) починається від задньої поверхні променевої кістки і від міжкісткової перетинки передпліччя та прикріплюється до основи задньої поверхні ближчої фаланги великого пальця. Функція: розгинає та злегка відводить великий палець.
М'яз - розгинач вказівного пальця (musculus extensor indicis) починається від задньої поверхні ліктьової кістки та міжкісткової перетинки передпліччя. Сухожилок м'яза йде до вказівного пальця і прикріплюється до кінцевої фаланги пальця разом із сухожилком м'яза - розгинача пальців. Функція: розгинає вказівний палець.
Як відомо, у людини і приматів рухи пальців кисті дуже різноманітні та диференційовані. Це стало можливим завдяки довгому еволюційному розвитку верхньої (передньої) кінцівки у тварин і трудовому процесу у людини. Більшість анатомів поділяють м'язи кисті на м'язи тилу кисті та долоні кисті. Найбільше значення для рухів пальців і всієї кисті мають м'язи долоні. Розрізняють при-середню, середню і бічну групи м'язів долоні, або групу м'язів мізинця, середню групу та групу м'язів великого пальця (рис. 78).
Група м'язів мізинця утворює підвищення (hypothenar) на при-середній (внутрішній) частині долоні. До цієї групи відносять короткий долонний м'яз (musculus palmaris brevis), відвідний м'яз мізинця (musculus abductor digitі minimi), короткий м'яз - згинач мізинця (musculus flexor digiti minimi brevis) та протиставний м'яз мізинця (musculus oppdnens digiti minimi). Вони починаються від ближчерозміщених кісток зап'ястка і прикріплюються до основи ближчої фаланги V пальця і V п'ясткової кістки. Функція визначається назвою самих м'язів.
До середньої групи м'язів долоні кисті відносять чотири червоподібні м'язи (musculi lumbricales) та три долонні міжкісткові м'язи (musculi interossei palmares). Вони розміщуються вдолонній западині між підвищеннями великого пальця та мізинця. Червоподібні м'язи починаються від сухожилка глибокого м'яза - згинача пальців і прикріплюються до основ ближчих фаланг II-V пальців. Міжкісткові м'язи розміщуються в проміжках п'ясткових кісток і прикріплюються до основ ближчих фаланг II-V пальців кисті. Функція: згинають ближчі фаланги відповідних пальців та зближують пальці між собою.
Бічна група м'язів утворює підвищення великого пальця (thenar). До її складу входять: короткий відвідний м'яз великого пальця (musculus abductor poll ids brevis), короткий м'яз - згинач великого пальця (musculus flexor pollicis brevis), протиставний м'яз великого пальця (musculus oppdnens pollicis) та привідний м'яз великого пальця (musculus adductor pollicis). Вони починаються від удержувача згиначів, кісток п'ястка та зап'ястка і прикріплюються до найближчої фаланги великого пальця та сесамоподібних кісток, розташованих біля неї. Функція визначається в назві кожного м'яза.
З тильного боку кисті розміщуються чотири тильні міжкісткові м'язи (musculi interossei dorsales), які прикріплюються до основ ближчих фаланг II-V пальців кисті. Функція: згинають фаланги відповідних пальців і розводять пальці.
Список використаної літератури
1. Очкуренко О.М., Федотов О.В. Анатомія людини: Навч. посібник. - 2-ге вид., - К.: Вища шк., 1992.
2. Свиридов О.І. "Анатомія людини" - Київ, Вища школа, 2001.
3. Гаврилов Л.Ф., Татаринов В.Г. Анатомия: Учебник. - К., 1985.
4. М.Р.Сапин, Г.Л.Билич "Анатомия человека" книга 2 "Внутренние органы. Системы обеспечения (эндокринная, сосудистая, иммунная, нервная системы)". - Москва, Оникс-Альянс-В, 1999 г.

 
 

Цікаве

Загрузка...