WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів живота - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів живота - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів живота
У новонароджених ці м'язи пропорційно довші, ніж у дорослих, оскільки у немовлят органи живота більш об'ємні. Фасція ділянки пупкового кільця розвинена слабо, і тому у новонароджених та дітей перших років життя часто бувають пупкові грижі. У 3 % новонароджених у внутрішнє пахвинне кільце вростає відросток очеревини, що сприяє утворенню пахвинних гриж.
Прямий м'яз живота може бути різної ширини, мати різну кількість сухожилкових перемичок. Пірамідальний м'яз часто буває відсутній з одного або обох боків. Зовнішній та внутрішній косі м'язи іноді мають різну кількість зубців, або між зубцями є сполучнотканинні перемички. Поперечного м'яза може не бути з одного або обох боків, а іноді в ньому спостерігають додаткові пучки. Квадратний м'яз поперека варіює за кількістю зубців, а також за місцем початку та прикріплення.
Фасції та деякі топографічні особливості стінок живота. Вітчизняні дослідники розрізняють три основні фасції живота: поверхневу, глибоку, або власну, та внутрішньочеревну.
Поверхнева, або підшкірна, фасція (fascia superficialis) - найбільш виражена в нижньому відділі передньої стінки живота. Над лобковим зрощенням вона потовщується і утворює прашрподібну зв'язку статевого члена, яка поділяється на дві ніжки, що розміщуються з обох боків члена і вплітаються в його поверхневу фасцію. Від лобкового зрощення вниз відходить також підвішуюча зв'язка статевого члена, що продовжується в білкову оболонку печеристих тіл, а в жінок - підвішуюча зв'язка клітора, яка переходить у його фасцію
Власну фасцію живота (fascia abdotninis) поділяють на три пластинки: поверхнева пластинка покриває передню поверхню зовнішнього косого м'яза живота, середня розміщена між зовнішнім та внутрішнім косими м'язами живота, глибока знаходиться між внутрішнім косим і поперечним м'язами живота.
Внутрішньочеревна фасція (fascia endoabdominalis) вистеляє стінки живота зсередини. За топографією розрізняють такі окремі ділянки фасції: поперечна фасція - найбільша частина внутрішньочеревної фасції, що вкриває внутрішню поверхню передньобічної стінки живота; діафрагмальна, яка лежить на нижній поверхні діафрагми, та квадратна фасція, що вкриває спереду квадратний м'яз поперека.
Біла лінія живота (linea alba) - сухожилковий утвір, що розміщується по серединній лінії передньої стінки живота між при-середніми краями прямих м'язів і простягається від мечоподібного відростка до лобкового зрощення. (Відомий анатом І. Гіртль назвав її місцем зустрічі всіх сухожилків і фасці й живота). У верхньому відділі лінія має ширину 15-20 мм, а в нижній частині різко звужується до 10 мм. Приблизно посередині білої лінії знаходиться пупкове кільце (anulus umbilicalis), через яке у внутрішньо утробному періоді проходять судини. Звичайно кільце заростає щільною сполучною тканиною. Особливістю білої лінії є те, що в деяких місцях між сухожилковими пучками е невеликі отвори, заповнені жировою тканиною. Ці отвори, а також пупкове кільце можуть бути місцем утворення пупкової грижі та гриж білої лінії. В нормі крізь ці отвори проходять судиш.
Правий та лівий прямі м'язи живота лежать в однойменній піхві, яка утворена апоневрозами трьох широких м'язів черевної стінки. У піхві розрізняють передню та задню пластини. Передня пластина у верхніх двох третинах утворена апоневрозами зовнішнього косого м'яза та переднім листком розщепленого апоневроза внутрішнього косого м'яза живота, а в нижній третині - апоневрозами трьох м'язів (зовнішнім та внутрішнім косими м'язами, а також поперечним м'язом живота).
Задня пластина піхви прямого м'яза у верхніх двох третинах утворена апоневрозом поперечного м'яза та заднім листком розщепленого апоневроза внутрішнього косого м'яза живота, а в нижній третині - тільки поперечною фасцією.
Пахвинний канал (canalis inguinalis) - коса щілина 40-50 мм завдовжки, що розміщується над пахвинною зв'язкою (рис. 1а). Власне каналу не існує, оскільки у чоловіків він заповнений сім'яним канатом, а у жінок - круглою зв'язкою матки, У пахвинному каналі розрізняють чотири стінки: передню - апоневроз зовнішнього косого м'яза живота, задню - поперечну фасцію, нижню - жолоб пахвинної зв'язки і верхню - нижній край внутрішнього косого та поперечного м'язів живота. Канал має також два отвори: поверхневе і глибоке пахвинні кільця.
Рис. 1а. Пахвинна ділянка:
1 - дуга клубово-гребінна; 2 - пахвинна зв'язка; 3 - пахвинне кільце поверхневе, 4 - кільце стегнове; б, 6 - канатик сім'яний; 7 - лакуна м'язова; 8 - клубово-поперековий м'яз; 9 - стегновий верв; 10 - стегнова артерія; 11 - стегнова вена; 12 - кульшова западина; 13 - кістка лобкова; 14 - кістка сіднича.
Поверхневе пахвинне кільце розміщене дещо вище від лобкового горбка і має овальну форму. Глибоке пахвинне кільце знаходиться на задній поверхні передньої черевної стінки, приблизно посередині пахвинної зв'язки і має вигляд воронкоподібного заглиблення поперечної фасції живота. Пахвинний канал буває місцем утворення пахвинних гриж.
Топографія задньої поверхні передньої черевної стінки. Очеревина, яка покриває задню поверхню передньої черевної стінки, утворює ряд складок. По середній лінії, від верхівки сечового міхура до пупка, розміщена непарна серединна пупкова складка (plica umbilicalis mediana), в основі якої лежить облітерована сечова протока (urachus) зародка.
Дещо латеральніше розміщені парні (права та ліва) присередні пупкові складки (plicae umbilicales mediales), які також напрямлені до пупка і утворені облітерованими пупковими артеріями плоду. Ще латеральніше розміщені парні (права та ліва) бічні пупкові складки (plicae umbilicales laterales), які відповідають ходу нижніх надчеревних судин. Між переліченими складками в нижньому відділі задньої поверхні передньої стінки живота є заглиблення. Латеральніше від бічної пупкової складки розміщена бічна пахвинна ямка (fossa inguinalis lateralis), яка відповідає глибокому кільцю пахвинного каналу. Між бічною та присередньою пупковими складками лежить присередня пахвинна ямка (відповідно до поверхневого кільця пахвинного каналу). Між присередньою та серединною пупковими складками є надміхурова ямка (fossa supravesicalis).
Поперековий трикутник (trigonum lumbale) - одне із слабо укріплених місць черевної стінки. Сторонами трикутника е: знизу - гребінь клубової кістки, спереду - задній край зовнішнього косого м'яза живота та ззаду - передній край найширшого м'яза спини. Трикутник буває різної величини і іноді е місцем утворення поперекових гриж.
М'язи та фасції верхньої кінцівки. Верхня кінцівка - найбільш рухома частина тіла людини, що зумовлено добре розвиненими м'язами верхньої кінцівки (musculi membri superioris), які починаються на різних ділянках, їх поділяють на м'язи пояса верхньої кінцівки та м'язи вільної верхньої кінцівки.
До м'язів пояса верхньої кінцівки відносять дельтоподібний,надоєний і підосний м'язи, а також великий і малий круглі та підлопатковий м'язи (Рис. 1).
Дельтоподібний м'яз (musculus deltoideus) трикутної форми (нагадує грецьку літеру "дельта"), розміщується над плечовим суглобом. Починається від ключиці та лопаткової ості і прикріплюється до дельтоподібної горбистості плечової кістки. М'яз значною мірою фіксує плечовий суглоб та утворює опуклу форму його ділянки. Функція: при скороченні всіх волокон м'яза відводить плече до горизонтального положення; при скороченні передньої частини -

 
 

Цікаве

Загрузка...