WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів верхньої та нижньої кінцівок - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів верхньої та нижньої кінцівок - Реферат

назовні (супінує).
Підколінний м'яз (musculus popliteus) короткий, плоский, починається від бічного виростка стегнової кістки і прикріплюється до задньої поверхні верхньої частини великогомілкової кістки. Функція: згинає гомілку і повертає її досередини.
До бічної, або зовнішньої, групи відносять м'язи, що відводять, пронують та згинають стопу. Це довгий і короткий малогомілкові м'язи.
Довгий малогомілковий м'яз (musculus peroneus longus) починається від головки та бічної поверхні малогомілкової кістки та бічного виростка великогомілкової кістки. Довгий сухожилок м'яза переходить на підошву і прикріплюється до горбистості і плеснової кістки. Функція: згинає і пронує стопу.
Короткий малогомілковий м'яз (musculus peroneus brevis) починається від бічної поверхні малогомілкової кістки та м'язових перегородок і прикріплюється до горбистості плеснової кістки. Функція: згинає і пронує стопу.
За топографією м'язи стопи нагадують м'язи кисті, їх розділяють на м'язи тилу стопи та підошви. На кістках тилу стопи розміщені короткий м'яз - розгинач пальців і короткий м'яз - розгинач великого пальця.
Короткий м'яз - розгинач пальців (musculus extensor digitorum brevis) починається від верхньої і бічної поверхонь передньої частини п'яткової кістки. М'язові волокна продовжуються в 3 тонкі сухожилки, які прикріплюються до середніх та кінцевих фаланг II-IV пальців. Функція: розгинає пальці.
Короткий м'яз - розгинач великого пальця (musculus extensor hallucis brevis) починається від верхньої поверхні передньої частини п'яткової кістки і прикріплюється до основи ближчої фаланги І пальця. Функція: розгинає великий палець.
Більшість анатомів поділяють м'язи підошви на присередню, серединну та бічну групи, або на м'язи підвищення великого пальця, серединні м'язи та м'язи підвищення мізинця.
До складу присередньої групи, або м'язів підвищення великого пальця, входять відвідний м'яз великого пальця, короткий м'яз - згинач великого пальця та привідний м'яз великого пальця.
Відвідний м'яз великого пальця (musculus abductor hallucis) починається від удержувача м'язів-згиначів, п'яткового горба та
підошовної поверхні човноподібної кістки і прикріплюється до основи ближчої фаланги великого пальця. Функція: згинає та відводить великий палець.
Короткий м'яз - згинач великого пальця (musculus flexor hal-lucis brevis) починається від присередньої клиноподібної кістки та підошовної поверхні човноподібної кістки і прикріплюється до основи ближчої фаланги великого пальця. Функція: згинає великий палець.
Привідний м'яз великого пальця (musculus adductor hallucis) починається від підошовної поверхні суглобових сумок II-V плес-но-фалангових суглобів, підошовного апоневроза, підошовної поверхні кубоподібної кістки, бічної клиноподібної кістки та від основ II-IV плеснових кісток, а прикріплюється до основи ближчої фаланги великого пальця. Функція: приводить великий палець та згинає його.
Найбільша за кількістю серединна група м'язів складається з короткого м'яза-згинача пальців, квадратного м'яза підошви, червоподібних м'язів, а також підошовних міжкісткових та тильних міжкісткових м'язів.
Короткий м'яз - згинач пальців (musculus flexor digitorum brevis) починається від п'яткового горба і прикріплюється чотирма сухожилками до середніх фаланг II-V пальців. Функція: згинає II-V пальці.
Квадратний м'яз підошви (musculus quadratus plantae) починається від задньої частини п'яткової кістки і прикріплюється до бічного краю сухожилка довгого м'яза - згинача пальців. Функція: згинає кінцеві фаланги II-V пальців.
Червоподібні м'язи (musculi lumbricales) - чотири тонких, коротких м'язи, кожний з яких починається від сухожилка довгого м'яза - згинача пальців і прикріплюється до присередніх країв ближчих фаланг II-V пальців. Функція: згинає ближчі фаланги II-V пальців, одночасно розгинає середні та кінцеві фаланги тих самих пальців.
Підошовні міжкісткові м'язи (musculi interossei plantares) три вузькі, короткі м'язи, що розміщені між плесновими кістками. Кожен з них починається від присередніх поверхонь III-V плеснових кісток і прикріплюється до основи ближчих фаланг цих самих пальців. Функція: зближують II-V пальці.
Тильні міжкісткові м'язи (musculi interossei dorsales) - чотири м'язи, які заповнюють з тильного боку проміжки між плесновими кістками. Кожен з м'язів починається від обернених один до одного боків двох сусідніх плеснових кісток і прикріплюється до основи ближчої фаланги III-V пальців. Функція: приводять II палець, відводять III-V пальці.
До бічної групи, або до м'язів підвищення мізинця, відносять відвідний м'яз мізинця та короткий м'яз - згинач мізинця.
Відвідний м'яз мізинця (musculus abductor digit! minimi) починається від п'яткового горба та підошовного апоневроза і коротким сухожилком прикріплюється до бічної поверхні основи ближчої фаланги V пальця. Функція: відводить та згинає ближчу фалангу мізинця.
Короткий м'яз - згинач мізинця (musculus flexor digiti minimi brevis) починається від V плеснової кістки і прикріплюється до основи ближчої фаланги V пальця. Функція: згинає ближчу фалангу мізинця (Рис. 5)
Рис. 5. М'язи підошви:
1 - п'ятковий горб; 2 - відвідний м'яз мізинця; 3 - сухожилок довгого м'яза - згинача пальців; 4, 7 - короткий м'яз - згинач пальців; 5 - червоподібні м'язи; 6 - сухожилок довгого м'яза - згинача великого пальця; 8 - привідний м'яз великого пальця; 9- апоневроз підошовний.
Рис. 6. Топографія стегна (схема):
1 - піхва м'язів задньої групи; 2 - стегнова кістка; 3 - нерв; 4 - піхва м'язів присередньої групи; б - судинно-нервовий пучок стегна; 6 - фасція стегна; 7 - піхва м'язів передньої групи.
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів нижньої кінцівки
М'язи у новонароджених розвинені слабо, але з віком їхнє черевце збільшується, а сухожилкова частина зменшується. Серед індивідуальних особливостей м'язів наведемо ті, що найчастіше зустрічаються. Так, малого поперекового м'яза може не бути з одного або обох боків. Іноді немає також внутрішнього затульного м'яза. Великий сідничний м'яз іноді з'єднується з м'язом - натягачем широкої фасції, а малий сідничний м'яз - з грушоподібним. Чотириголовий м яз стегна може мати різну кількість головок - від трьох до п'яти. Іноді у двоголового м'яза стегна замість двох головок буває три і навіть чотири. Практичне значення має варіант литкового м'яза, при якому в сухожилку його бічної головки знаходиться сесамоподібна кістка. Цю кістку іноді при рентгенівському дослідженні приймають за відкладення мінеральних сполук. Часто варіюють м'язи стопи - кількість їх або збільшується, або зменшується. З віком між волокнами багатьх м'язів з'являються численні прошарки сполучної тканини.
Фасції, синовіальні сумки та піхви нижньої кінцівки. Група внутрішніх м'язів поясанижньої кінцівки покрита фасцією таза (fascia pelvis), яка є продовженням

 
 

Цікаве

Загрузка...