WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів верхньої та нижньої кінцівок - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів верхньої та нижньої кінцівок - Реферат

Удержувач згиначів прикріплюється до кісток зап'ястка і разом з ними утворює канал зап'ястка, в якому в синовіальних піхвах проходять сухожилки м'язів-згиначів.
Між утворами верхньої кінцівки е багато синовіальних сумок та піхов, серед яких найбільше практичне значення мають синовіальні сумки та піхви кисті. Так, на долоні розміщені п'ять ізольованих одна від одної синовіальних піхов пальців кисті (Рис. 3). На тилі кисті є шість синовіальних піхов - для м'язів розгиначів.
М'язи та фасції нижньої кінцівки. М'язи нижньої кінцівки (musculi membri inferidris) традиційно поділяють на м'язи пояса нижньої кінцівки і м'язи вільної нижньої кінцівки (Рис. 4).
До м'язів пояса нижньої кінцівки відносять м'язи, що діють на кульшовий суглоб. За топографією їх поділяють на зовнішні та внутрішні. До групи зовнішніх м'язів відносять великий, середній та малий сідничні м'язи, зовнішній затульний м'яз, верхній і нижній близнюкові м'язи, квадратний м'яз стегна, а також м'яз - на-тягач широкої фасції.
Рис. 3. Синовіальні піхви кисті (долоня):
1 - квадратний м'яз-привертач; 2 - глибокий м'яз - згинач пальців; 3 - поверхневий м'яз - згинач пальців; 4 - удержувач згиначів (перерізаний); 5 - спільна синовіальна піхва м'язів-згиначів; в - синовіальна піхва мізинця; 7 - синовіальні піхви сухожилків пальців кисті; 8, 9 - синовіальна піхва сухожилка довгого м'яза - розгинача великого пальця; 10 - синовіальна піхва сухожилка променевого м'яза - згинача зап'ястка.
Рис. 4. М'язи нижньої кінцівки:
а - вигляд спереду; 1 - пахвинна зв'язка; 2 - клубово-поперековий м'яз; 3 - гребінний м'яз; 4 - довгий привідний м'яз; 5 - стрункий м'яз; 6 - литковий м'яз (присередня головка); 7 - камбалоподібний м'яз; S -довгий м'яз - розгинач великого пальця; 9 - довгий м'яз - розгинач пальців; 10 - передній великогомілковий м'яз; 11 - чотириголовий м'яз стегна; 12 - кравецький м'яз; 13 - м'яз - натягач широкої фасції; 6 - вигляд ззаду: 1 - великий сідничний м'яз; 3 - двоголовий м'яз стегна; 3 - литковий м'яз; 4 - п'ятковий сухожилок; 5 - камбалоподібний м'яз; в - півперетинчастий м'яз; 7 - півсухожилковий м'яз.
Великий сідничний м'яз (musculus gluteus maximus) розміщується під шкірою сідничної ділянки. Починається від зовнішньої поверхні клубової кістки, задньої поверхні крижової кістки та куприка і прикріплюється до сідничної горбистості стегнової кістки та частково до широкої фасції. Функція: розгинає стегно та повертає його назовні; при фіксованому стегні випрямляє зігнутий уперед тулуб.
Середній сідничний м'яз (musculus gluteus medius), частково прикритий попереднім м'язом, починається від зовнішньої поверхні крила клубової кістки і прикріплюється до верхівки великого вертлюга. Функція: відводить стегно (при фіксованому тазі); передні пучки м'яза обертають стегно досередини, а задні - назовні.
Малий сідничний м'яз (musculus gluteus minimus) лежить під середнім сідничним м'язом. Починається від зовнішньої поверхні крила клубової кістки, а прикріплюється до великого вертлюга. Функція подібна до функції середнього сідничного м'яза.
Зовнішній затульний м'яз (musculus obturatorius externus) починається від зовнішньої поверхні затульної перетинки та країв затульного отвору і прикріплюється до вертлюжної ямки. Функція: обертає стегно назовні
Близнюкові м'язи (верхній та нижній) (musculus gemellus superior et inferior) невеликі м'язи, які починаються від сідничної ості (верхній м'яз) та сідничного горба (нижній м'яз) і прикріплюються до вертлюжної ямки. Між цими м'язами лежить сухожилок внутрішнього затульного м'яза. Функція: обертають стегно назовні.
Квадратний м'яз стегна (musculus quadratus femoris) починається від бічної поверхні сідничного горба та прикріплюється до між-вертлюжного гребеня. Функція: обертає стегно назовні.
М'яз-натягач широкої фасції (musculus tensor fasciae latae) плоский м'яз, який починається від зовнішньої губи клубової кістки, ближче до передньої верхньої клубової ості. Донизу м'язові волокна переходять у клубова-гомілкове пасмо широкої фасції. Функція: натягає широку фасцію стегна.
Внутрішня група м'язів пояса нижньої кінцівки складається з клубово-поперекового м'яза, грушоподібного та внутрішнього затульного м'язів.
Клубово-поперековий м'яз (musculus iliopsoas) побудований з двох м'язів, що починаються окремо, а прикріплюються разом. Великий поперековий м'яз (musculus psoas major) починається від тіл та поперечних відростків XII грудного і всіх поперекових хребців, проходить під пахвинною зв'язкою, з'єднується з клубовим м'язом і прикріплюється до малого вертлюга стегнової кістки. Клубовий м'яз (musculus iliacus) починається від клубової ямки, проходить під пахвинною зв'язкою, де з'єднується з попереднім м'язом і прикріплюється до малого вертлюга. Між спільними сухожилком і капсулою кульшового суглоба іноді розміщується синовіальна піхва, що може сполучатися з суглобовою порожниною. Функція: згинає стегно і повертає його назовні. При фіксованому стегні нахиляє тулуб уперед.
Грушоподібний м'яз (musculus piriformis) за формою трикутний, починається від тазової поверхні крижової кістки. Виходить з порожнини малого таза крізь великий сідничний отвір і коротким вузьким сухожилком прикріплюється до верхівки великого вертлюга. Функція: відвертає стегно і трохи відводить його.
Внутрішній затульний м'яз (musculus obturatorius interims) починається широкою частиною від внутрішньої поверхні тазової кістки та внутрішньої поверхні затульної перетинки. Виходить з порожнини таза крізь малий сідничий отвір і прикріплюється до вертлюжної ямки. Функція: обертає стегно назовні і тягне його назад.
Серед м'язів вільної нижньої кінцівки розрізняють м'язи стегна, гомілки та стопи.
М'язи стегна діють на кульшовий і колінний суглоби, внаслідок чого змінюється положення стегна відносно осі тіла. За топографією розрізняють передню, присередню та задню групи м'язів стегна. Передню групу становлять кравецький м'яз та чотириголовий м'яз стегна.
Кравецький м'яз (musculus sartorius) - найдовший м'яз тіла людини. Починається від передньої верхньої клубової ості, йде косо донизу і плоским сухожилком прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки. Функція: згинає стегно та гомілку, обертає стегно назовні, а гомілку досередини.
Чотириголовий м'яз стегна (musculus quadriceps femoris) наймасивніший м'яз тіла людини. Знаходиться на передній поверхні стегна і має чотири головки, які розглядають як самостійні м'язи.
Прямий м'яз стегна (musculus rectus femoris) починається від передньої нижньої клубової ості і продовжується в сухожилок, що з'єднується з сухожилками інших головок.
Бічний широкий м'яз (musculus vastus lateralis) найбільша з головок. Починається від основи великого вертлюга стегнової кістки, міжвертлюжної лінії та бічної губи шорсткої лінії стегнової кістки і переходить у загальнийсухожилок.
Проміжний широкий м'яз (musculus vastus

 
 

Цікаве

Загрузка...