WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Загальні закономірності арт-терапевтичної роботи - Реферат

Загальні закономірності арт-терапевтичної роботи - Реферат

вербального спілкування й образотворчої діяльності. Обговорення будуються у формі висловлювань клієнтами своїх асоціацій з виконаними роботами. Після цього може наступити затишок, коли вже сказане може спонукати до створення нових малюнків;
- проблема "відкритих дверей" - ознаки вільного вибору входити в приміщення і залишати його, вона несе позитивний зміст. "Відкриті двері" особливо важливі для тих клієнтів, кому важко сконцентрувати свою увагу, хто боїться входити в приміщення і, перш ніж приєднатися до групи, воліє постояти і поспостерігати, чим займаються інші.
Клієнтів арт-терапевтичної групи можна розділити на три основні групи, а саме:
- інсайт-орієнтовані клієнти. Вони здатні до вираження та обговорення переживань у художній формі;
- клієнти-"художники". Їм подобаєтьсямалювати, вони прагнуть створювати художньо виразні роботи і зазвичай вони почуваються спокійно і задоволено від творчого процесу. Арт-терапевту необхідно просто знаходитися поруч з ними і тим самим сприяти процесу оформлення образів у закінчений художній твір;
- клієнти, участь яких у роботі групи за якимось причинами порушено. Вони приходять на сесію, але утруднюються при створенні малюнків, або створюють хаотичні, безглузді зображення. Вони не здатні самостійно міркувати, відчувають ворожнечу або хаос.
У змішаній групі арт-терапевт протягом однієї сесії повинен сполучити в собі відразу кілька ролей. Він може одночасно виступати:
- партнером - для інсайт-орієнтованих клієнтів, що прагнуть самостійно пояснювати свої малюнки, потребують підтримки і розуміння з його боку;
- мовчазним свідком - для клієнтів-"художників", що прагнуть додати більш переконливу художню форму своїм образам і передати в малюнках свій досвід;
- фасилітатором - для клієнтів, що мають пов'язані з малюванням утруднення чи страх, або сприймаючих свою художню продукцію як безглузду.
Арт-терапія сприяє задоволенню потреб у:
- саморозумінні і позитивному прийнятті самого себе;
- емоційній підтримці і самовдосконаленні;
- спілкуванні, обміні досвідом і приналежності до групи;
- самітності і самодостатності;
- визнанні власних слабкостей;
- вираженні соціально неприйнятних почуттів і думок в атмосфері терпимості і прийняття;
- опануванні нових форм досвіду, а також у співвіднесенні власних почуттів і думок з реальністю;
- визнанні і розумінні іншими, а також у тому, щоб бути самим собою.
Заняття художньою творчістю в групі дозволяють:
- створити умови для регулярних зустрічей учасників;
- об'єднати людей на основі творчості;
- підтримати і розвинути творчі інтереси;
- сформувати певний "робочий стереотип";
- мати інструмент для вираження почуттів і думок;
- використовувати відмінні від вербального спілкування засоби комунікації;
- створити соціальний контекст, що дозволяє в образному вигляді розкрити внутрішній світ людини;
- оцінити своєрідність свого погляду на світ через групове обговорення;
- створити передумови вільного самовираження, без страху бути осміяним чи підданим критиці.
Атмосфера арт-терапевтичної роботи є важливим чинником створення в учасників групи відчуття безпеки, необхідного для образотворчої діяльності. Автор часто добре розуміє, які елементи його роботи значущі, уникає їхнього обговорення. Тому поки між учасниками групи й арт-терапевтом не будуть установлені надійні відносини, фокусування на соціальних аспектах діяльності (використання зворотного зв'язку між учасниками групи і підкреслення їхніх досягнень) допомагає знизити тривогу і вселити повагу до особистості учасників. Лише після цього від них можна очікувати більшої відвертості.
4. Арт-терапевтичний кабінет і його оснащення
Існують основні типи арт-терапевтичних кабінетів:
- кабінет-студія;
- кабінет для індивідуальної роботи;
- кабінет для групової інтерактивної роботи;
- арт-терапевтичне відділення і кабінет універсального призначення.
Арт-терапевтиний кабінет-студія є найбільш ранньою формою спеціалізованого приміщення для художніх занять, чимось нагадуючим приміщення художника. В ньому працюють кілька клієнтів, що мало контактують один з одним. Кожний з них працює самостійно.
Кабінет-студія має кілька місць для самостійної роботи клієнтів (столи зі стільцями). На кожному робочому місці - необхідний набір матеріалів (папір різних форматів, фарби, воскові крейди, пастель, олівці і т.п.). Також є зона відпочинку з кріслами і столом з чаєм. Існує спеціальне місце для робіт пацієнтів в індивідуальних папках.
Арт-терапевтичний кабінет для індивідуальної роботи призначений для більш тривалого курсу занять як з дорослими, так і з дітьми, що страждають психічними розладами. Стілець арт-терапевта знаходиться поруч із столом клієнта. Ця частина приміщення називається "робочою зоною".
Арт-терапевтичний кабінет для групової інтерактивної роботи розрахований як на самостійну роботу учасників групи, так і на їхню вербальну взаємодію на етапі обговорення продуктів образотворчої діяльності. Відповідно до цього кабінет або має бути зручним для швидкої перестановки меблів, наприклад для посадки пацієнтів у коло, або мати дві по-різному обладнані зони - "робочу" - для образотворчої діяльності, і "чисту" - для групового обговорення. Від кабінету-студії дане приміщення відрізняється ще і тим, що в ньому мається велика розмаїтість різних місць для роботи, наприклад кілька варіантів стільців і столів.
Арт-терапевтичне відділення і кабінет універсального призначення є спеціалізованим комплексом приміщень, призначених для різних форм арт-терапевтичної роботи паралельно з декількома клієнтами чи групами. Поряд з декількома приміщеннями для групових і індивідуальних сесій, в арт-терапевтичному відділенні маються адміністративні приміщення, кімната для тривалого збереження робіт клієнтів, кухня чи кафе, місце очікування для прибуваючих на заняття клієнтів.
Арт-терапевтична робота припускає широкий вибір різних образотворчих матеріалів (фарби, олівці, крейди, журнали, фольга, кольоровий папір, текстиль для створення композицій, глина, пластилін, пісок з фігурками і т.п.). Варто враховувати, що вибір матеріалу може бути пов'язаний з особливостями стану клієнта, якому повинна бути надана можливість вибирати матеріал і засоби для образотворчої діяльності.
Література:
1. Бурно М. Терапия творческим самовыражением. М: Медицина, 1989.
2. Кейз К. Об эстетическом моменте переноса //Исцеляющее искусство. 1998. Т.1.№ 3.
3. Практикум по арт-терапии//Под ред. А.И.Копытина. - СПб: Питер, 2000. - 448 с.
4. Хайкин Р. Художественное творчество глазами врача. СПб.: Наука, 1992.

 
 

Цікаве

Загрузка...