WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікова фізіологія і гігієна аналізаторів - Реферат

Вікова фізіологія і гігієна аналізаторів - Реферат

функцію - зір порушується. Спеціальні м'язи (їх є шість) кріпляться до очного яблука і забезпечують його рухи. Сльозові залози продукують сльози, що промивають очні яблука. Кон'юнктива - слизова оболонка, що ззовні вкриває і зволожує очне яблуко та внутрішню поверхню повік.
Додаткові структури ока
1 - сльозові залози; 2 - кон'юнктива; 3 - сльозові канальці; 4 - нососльозова протока; 5 - м'язи очного яблука.
Будова очного яблука
Очне яблуко складається із трьох оболонок: зовнішньої, середньої та внутрішньої. У зовнішній щільній волокнистій оболонці розрізняють дві частини: прозору рогівку і білу непрозору склеру, яка підтримує форму очного яблука. Середня судинна оболонка складається з райдужної оболонки, війкового тіла та власне судинної оболонки, кровоносні судини якої постачають кров в усі три оболонки ока.
Будова ока:
1 - склера; 2- прямий медіальний м'яз; 3 - задня камера ока; 4 - передня камера ока; 5 - зіниця; 6 - райдужна оболонка; 7 - війковий м'яз;
8 - кришталик; 9 - прямий латеральний м'яз; 10 - зоровий нерв;
11 -кровоносні судини сітківки; 12 - порожнина заповнена склистим тілом; 13 - сітківка; 14 - судинна оболонка.
У війковому тілі розміщені м'язи, що регулюють кривизну кришталика - прозорого еластичного тіла, що має форму двовипуклої лінзи. Кришталик міститься у прозорій сумці. По краях кришталика розміщені пружні волокна, які прикріплюються до м'яза у війковому тілі.
У центрі райдужної оболонки є отвір, який регулює кількість світла, що потрапляє в око - зіниця. Величина зіниці регулюється м'язом, що знаходиться в райдужній оболонці. Тканина райдужки містить пігмент меланін, кількість якого визначає колір ока - від сірого чи голубого до коричневого і чорного. Людей, у райдужці яких відсутній меланін називають альбіносами.
Між рогівкою і райдужкою та між райдужкою і кришталиком містяться передня і задня камери ока, заповнені водянистою вологою. Ця рідина постачає прозорі частини ока поживними речовинами, оскільки вони не містять кровоносних судин. За кришталиком і війковим тілом є велика порожнина, заповнена драглистою речовиною - склистим тілом. Продуковані війковим тілом речовини - водяниста та склиста забезпечують постійний внутрішньоочний тиск, потрібний для підтримання форми очного яблука.
Кольорова чутливість. Адаптація
Третьою, внутрішньою оболонкою є сітківка, на якій сходяться світлові промені та формується зображення. У сітківці є два типи нервових світлочутливих клітин (фоторецепторів) - палички і колбочки. Палички дають змогу відрізняти світло від темряви, визначати форму та переміщення об'єкта. Вони також відповідають за сприйняття яскравості зображення і бачення у сутінках (у відтінках сірих тонів). Колбочки бувають трьох видів; кожен з яких сприймає певну довжину хвилі (зеленого, червоного або синього кольорів спектра). Різна комбінація цих кольорів дає усе розмаїття кольорових зображень. Колбочки також відповідають за сприйняття контрасту зображення. Цих клітин є близько 3 млн. і вони розміщені переважно в ділянці жовтої плями на задньому полюсі очного яблука. Паличок є майже 100 млн., розміщених майже рівномірно по всій поверхні сітківки.
Палички (скануюча електронна мікроскопія х3400)
Чутливість фоторецепторів не є постійною - при яскравому освітленні вона знижується, в темноті - підвищується. Таку властивість називають адаптацією. Якщо на сітківку потрапляє велика кількість світла, відбувається світлова адаптація - різко знижується збудливість фоторецепторів. Цей процес триває декілька секунд. У темноті відбувається темнова адаптація, при якій збудливість фоторецепторів зростає до 200-400 тис. разів (цей процес може тривати десятки хвилин). При дії на око надто яскравих кольорів також спостерігається кольорова адаптація (зниження збудливості ока при дії яскравого кольору). Найвищу чутливість око має до зеленого і жовтого кольорів, найменшу - до фіолетового і червоного.
Нервові відростки від паличок і колбочок збираються разом, утворюючи зоровий нерв, по якому зорова інформація передається у головний мозок у центральні відділи зорового аналізатора. У зоровій зоні кори формуються і усвідомлюються зорові відчуття.
3. Оптична система ока
Світло проходить через рогівку і кришталик, фокусуючись на сітківці, та формуючи перевернуте зображення. Внутрішня і зовнішня частини сітківок передають імпульси через зоровий нерв; імпульси з внутрішньої частини сітківок перехрещуються у зоровому перехресті, біля основи мозку і надходять до протилежних півкуль. Трансформація зображення з оберненого в пряме відбувається у кіркових зонах головного мозку.
Око здатне пристосовуватися до чіткого бачення предметів, розміщених на тій або іншій відстані. Таку властивість називають акомодацією. Війкові м'язи очного яблука автоматично реагують на відстань до об'єкта, змінюючи опуклість кришталика. Завдяки цьому змінюється кут заломлення променів світла і забезпечується фокусування зображення на сітківці. При розгляданні предметів на великій відстані війковий м'яз розслаблений, кришталик має невелику кривизну (сила заломлення - найменша). При наближенні предмета війковий м'яз скорочується, кришталик стає більш випуклим. Найменша відстань від ока, на якій предмет ще видно чітко, називають найближчою точкою чіткого бачення.
АКОМОДАЦІЯ:
1 - паралельні промені світла; 2 - війкові м'язи.
Розглядаючи який-небудь предмет, ми фіксуємо на ньому погляд. Однак ми бачимо не лише цей предмет, але й предмети, розміщені поряд. Простір, який бачить око при його фіксації в одній точці називають полем зору. Зображення, що сприймаються кожним очним яблуком, дещо різняться між собою через різне положення очей. Поля зору кожного ока накладаються одне на друге, що дає змогу бачити об'ємне зображення і оцінити відстань до нього (бінокулярний зір).
ПОЛЯ ЗОРУ
1 - бінокулярне поле зору; 2 - ліве око; 3 - зорове перехрестя;
4 - розгалуження нервових волокон; 5 - ліва зорова кора; 6 - права зорова кора; 7 - зоровий тракт; 8 - зоровий нерв; 9 -- сітківка; 10 - праве око.
4. Вікові особливості

 
 

Цікаве

Загрузка...