WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові особливості опорно-рухового апарату - Реферат

Вікові особливості опорно-рухового апарату - Реферат

роботи. Зниження фізичної працездатності зв'язане зі змінами у власне м'язах та у центральній нервовій системі. Перш за все втома розвивається у нервових центрах, і лише згодом - у м'язах.
У центральній нервовій системі, зокрема в корі великих півкуль, внаслідок інтенсивної роботи м'язів виснажуються клітини нервових центрів, що відповідають за виконання рухів. Про роль центральної нервової системи у розвитку втоми свідчить також підвищення працездатності школярів під впливом позитивних емоцій і мотивацій. І.М.Сєченов показав, що відновлення працездатності м'язів відбувається швидше тоді, коли інші м'язи в цей час виконують фізичну роботу. Таке явище було назване активним відпочинком.
У м'язах під час розвитку втоми нагромаджуються продукти обміну, які сповільнюють проведення нервових імпульсів через нервово-м'язові синапси. Це призводить до зниження інтенсивності рухів, зменшенням їх сили.
Чим молодша дитина, тим швидше наступає втома при виконанні фізичних навантажень. Це особливо стосується дітей дошкільного віку. У 6-річному віці у зв'язку із значними структурно-функціональному змінами у нервовій системі і зростанням працездатності фізична втома розвивається повільніше. Важливим переломним етапом у розвитку працездатності вважається вік 12-13 років, коли відбуваються суттєві зміни в енергетиці м'язового скорочення. Підвищенню працездатності учнів, попередженню розвитку втоми учнів сприяє чергування фізичної та розумової праці.
Останнім часом вчені і лікарі все більше уваги приділяють проблемі впливу фізичної активності на здоров'я людини. Сучасний спосіб життя (особливо у містах), сприяє розвитку гіподинамії - зниження м'язової діяльності людини. Якщо людина проводить сидячий спосіб життя і не вправляє м'язів, то вони зменшуються в об'ємі, зменшується її сила. Гіподинамія поряд з іншими несприятливими факторами (забруднення навколишнього середовища, надмірні навантаження на нервову систему, шкідливі звички тощо) поступово призводять до порушення обміну речовин, а з часом і до виникнення ряду небезпечних захворювань нервової системи, серця, кровоносних судин та ін.
Порушення опорно-рухового апарату у дітей та підлітків
Звичне положенні тіла під час ходьби, стояння, сидіння і роботи називають поставою. Правильна постава характеризується нормальним положенням хребта, правильними його вигинами, симетричним розміщенням лопаток, плечей, прямим триманням голови, прямими ногами без сплющення стоп. При правильній поставі оптимально функціонує система органів руху, правильно розміщені внутрішні органи, правильне положення центру ваги тіла.
Причинами порушення постави є ослаблення м'язів і зв'язок в цілому. До порушень постави належать викривлення хребта, асиметрія розвитку м'язів та кісток, сплющення грудної клітки, стоп тощо. Цьому сприяють відсутність фізичних тренувань, систематичне неправильне положення тіла, різні захворювання (наприклад, рахіт). Із самого початку навчання в школі на організм дитини негативно впливають зменшення рухової активності, збільшення статичного навантаження (поза сидячи), носіння портфеля в одній руці, сидіння згорбившись тощо. Постава найінтенсивніше формується у 6-7 років. За відсутності уваги зі сторони вчителів і батьків дефекти, що виникли в дошкільний період та у молодшому шкільному віці, особливо прогресують в період статевого дозрівання. Неправильна постава негативно впливає на розвиток внутрішніх органів (наприклад, викривлення хребта порушує роботу серця, позначається на роботі великих судин). При появі порушень постави, плоскостопості, необхідно обов'язково звернутися до лікаря.
Вигини хребта
(зліва фізіологічні, справа - патологічні)
Патологічний вигин хребта вбік внаслідок хвороби остеоартриту
(ерозії міжхребцевих дисків)
Порушенню постави сприяє професійна діяльність людини. Фізичні вправи, зв'язані з різними видами праці і спорту, викликають більший розвиток тих м'язів, які є найбільш навантаженими. Праця професіонала зумовлює тривале перебування тіла в якомусь одному положенні (наприклад, зігнутому під час роботи за верстатом) чи постійну зміну положення тіла в одному напрямку (наприклад, згинання і розгинання тулуба в столярів). Тому професійна робота є причиною сильнішого розвитку одних частин тіла і деякого відставання інших.
Досить частим порушенням постави у дітей і підлітків є плоскостопість. До цієї хвороби призводять порушення формування кісток та ослаблення зв'язок стопи. Стопа деформується, її склепіння стає недостатньо високим, і нога торкається підлоги (землі) майже усією підошвою (слід не має внутрішньої виїмки). Оскільки більшість судин і нервів стопи розміщені зі сторони підошви, перенесення вантажів, тривале ходіння або стояння на місці швидко втомлює дитину.
Для попередження плоскостопості батькам і вчителям необхідно звертати увагу на правильну ходу дітей. Необхідно, щоб навантаження припадало на п'яти та перший і п'ятий пальці стопи, склепіння було піднятим. Рекомендується ходіння босоніж по нерівній але м'якій поверхні (пісок, м'який грунт), ходіння навшпиньки, носіння взуття, що відповідає гігієнічним вимогам. Таке взуття повинне не бути тісним і бути не надто просторим, мати широкі підбори, пальці не повинні стискатися.
Основою профілактики порушень постави є гармонійний розвиток дітей і підлітків, щоденне виконання ними фізичних вправ, зміцнення здоров'я.
Література:
1. Donatelle R. J., Davis L. G. Acces to Health. - New Yorк, 1995. - 708 p.
2. Hanh D. B., Payne W. A. Focus on Health. - New York: Mosby.,1997. - 466 p.
3. The Secondary Comregensive School Health. Chelenge. Volum One: Promotion Health Through Educaition. Peter Cortese and Kathleen Middleton, ed., 1994. - 554 p.
4. Williams B.K., Knight S.M. Healthy for life: wellness and the art of living. - Brooks /Cole Publishing Company, 1994. - 1620 p.
5. Антропова М.В. Гигиена детей и подростков. - М.: Медицина, 1982.
6. Билич Г.Л., Назарова Л.В. Основы валеологии. - Спб.: "Водолей", 1998. - 560 с.
7. Бисярина В.П. Анатомо-физиологические особенности детского возраста. - М.: Медицина, 1968.
8. Валеология. Справочник школьника / Cост. Н. Зотова. - Донецк: ПКФ "БАО", 1999. - 448 с.
9. Валеологія (інформ.-метод. збірник). - К.:Т-во "Знання" України,1996. - 336 с.
10. Галантюк С.І., Феник С.Й., Страшнюк Н.М., Грубінко В.В. Педагогічна практика з шкільної гігієни. Методичні рекомендації до виконання самостійних завдань з шкільної гігієни - Тернопіль: ТДПУ, 2000. - 29 с.
11. Гальперин С.И. Физиологические особенности детей. - М.: Просвещение. - 1965.
12. Гигиена детей и подростков (Под ред. Г.Н. Сердюковской и А.Г. Сухарева). - М.: Медицина. - 1986.
13. Голоток А.І., Волосянко Р.П., Неделько В.П. Оціночні таблиці фізичного розвитку школярів Західного регіону України (методичні рекомендації). - Івано-Франківськ; 1987.
14. Грушко В.С. Здоровий спосіб життя. - Тернопіль: СМП "Астон", 1999. - 368 с.
15. Давиденко І.М. Практикум з шкільної гігієни і фізичних вправ. - К.: Вища школа, 1969.
16. Давиденко І.М., Калошин В.О. Практикум з гігієни шкільної і фізичних вправ. - К.: Вища школа. - 1969. - 184 с.
17. Державні тести і нормативні оцінки фізичної підготовленості населення України / За ред. М.Д.Зубалія. - 2-е вид., перероб. і доп. - К., 1997.- 36 с.
18. Дубогай О.Д. Щоденник здоров'я зміцнення. - К.: СП "Сплайн", 1998. - 60 с.
19. Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология. - М.: Высшая школа. - 1985. - 384 с.
20. Если хочешь быть здоров: Сборник / Сост.А.А.Исаев. - М.: ФиС, 1998. - 352 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...