WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові особливості крові та кровообігу - Реферат

Вікові особливості крові та кровообігу - Реферат

дозрівання підсилення функцій статевих залоз викликає перебудову дитячого організму. В деяких підлітків може проявитися т.зв. "юнацьке серце", викликане нерівномірністю росту серця і кровоносних судин. Нагнітальній силі серця протидіє опір відносно вузьких кровоносних судин, тоді як маса тіла в цей період різко збільшується. Пульс і тиск крові в таких дітей стають нестійкими(часто значно підвищеним або пониженим), спостерігається тахікардія. Підлітки жаліються на серцебиття, задишку, схильність до запаморочень і втрату свідомості. "Юнацьке серце" є тимчасовим явищем і вимагає обережності при дозуванні фізичних навантажень. (Не рекомендуються заняття важкою атлетикою, боксом, боротьбою; рекомендуються плавання, лижі, теніс)
З віком ЧСС знижується, тиск крові зростає, однак в дітей ці показники є дуже лабільними і часто залежать від фізичних навантажень, положення тіла, настрою тощо. Після 50 років максимальне значення кров'яного тиску збільшується до 130-145 мм. рт. ст. Причиною цього його зниження еластичності кровоносних судин. Щоб проштовхнути в менш еластичні судини необхідну кількість крові, серцю необхідно підвищувати систолічний тиск.
4. Анемія та її профілактика
Несприятливі умови життя підлітків можуть призвести до хвороби анемії (малокрів'я) - різкого зниження кількості гемоглобіну та зменшення кількості еритроцитів у крові. Анемія супроводжується головними болями, головокружінням, втратою свідомості. Знижується працездатність, успішність. Такі підлітки частіше і довше хворіють на інфекційні захворювання.
Для уникнення анемії необхідна правильна організація режиму дня, зокрема слід передбачити тривале перебування підлітків на свіжому повітрі та їх підвищена рухова активність. Також необхідне достатнє харчування, багате на вітаміни, мінерали. Слід строго нормувати навчальне, позакласне, фізичне навантаження з метою профілактики перевтоми.
Нормальна кров (зліва) та кров при залізодефіцитній анемії (справа) під скануючим мікроскопом.
5. Вікові особливості реакції серцево-судинної системи на фізичне навантаження
Реакція дитячого організму на фізичне навантаження змінюється в міру росту і розвитку організму. На динамічне фізичне навантаження діти і підлітки реагують підвищенням частоти серцевих скорочень, максимального артеріального тиску. Чим менший вік дітей, тим більшою мірою вони реагують навіть на невелике фізичне навантаження.
Діти і підлітки, які займаються фізичною культурою і працею за строго нормованими навантаженнями, тренують серцево-судинну систему, підвищують її функціональні і резервні можливості. В них зростає працездатність, витривалість організму порівняно з нетренованими однолітками. У відповідь на фізичне навантаження збільшується об'єм крові, який прокачується серцем за хвилину (хвилинний об'єм крові). У тренованих дітей це відбувається за рахунок скоріше збільшення систолічного об'єму ніж частоти серцевих скорочень. Під час максимальних фізичних навантажень у тренованих підлітків, на відміну від нетренованих, хвилинного об'єму крові достатньо для забезпечення усіх органів киснем.
У школярів-спортсменів після дозованого фізичного навантаження (20 присідань за 30 сек.) частота серцевих скорочень збільшується на 60-70% (у нетренованих на 100%), максимальний артеріальний тиск підвищується на 25-30%, мінімальний знижується на 20-25% (у нетренованих відповідно на 40% і 5-10%). У підлітків із прихованою недостатністю серцево-судинної системи ці показники ще гірші: максимальний артеріальний тиск знижується, мінімальний - підвищується, час на відновлення сил триває більше 3 хв., з'являється задишка, головокружіння. Якщо такі ж ознаки з'являються у спортсменів, це є свідченням перетренування організму внаслідок неправильно нормованих фізичних навантажень.
Під час статичного фізичного навантаження (тривале сидіння, стояння тощо) зростає і максимальний і мінімальний артеріальний тиск у тренованих і нетренованих дітей і підлітків. Така реакція відбувається навіть на легке статичне навантаження (30% від сили стискання ручного динамометра) і реєструється протягом 5 хв. після припинення навантаження. На початку навчального року ці показники менші ніж наприкінці. Тривале статичне навантаження може викликати у школярів спазми артеріол (загальний кров'яний тиск при цьому підвищується), може сприяти виникненню органічних змін серцевих м'язів, клапанів.
Однією з мір профілактики серцево-судинних захворювань є збільшення рухової активності школярів під час навчального процесу в межах вікових меж допустимих фізичних навантажень.
Література:
1. Donatelle R. J., Davis L. G. Acces to Health. - New Yorк, 1995. - 708 p.
2. Hanh D. B., Payne W. A. Focus on Health. - New York: Mosby.,1997. - 466 p.
3. The Secondary Comregensive School Health. Chelenge. Volum One: Promotion Health Through Educaition. Peter Cortese and Kathleen Middleton, ed., 1994. - 554 p.
4. Williams B.K., Knight S.M. Healthy for life: wellness and the art of living. - Brooks /Cole Publishing Company, 1994. - 1620 p.
5. Антропова М.В. Гигиена детей и подростков. - М.: Медицина, 1982.
6. Билич Г.Л., Назарова Л.В. Основы валеологии. - Спб.: "Водолей", 1998. - 560 с.
7. Бисярина В.П. Анатомо-физиологические особенности детского возраста. - М.: Медицина, 1968.
8. Валеология. Справочник школьника / Cост. Н. Зотова. - Донецк: ПКФ "БАО", 1999. - 448 с.
9. Валеологія (інформ.-метод. збірник). - К.: Т-во "Знання" України,1996. - 336 с.
10. Галантюк С.І., Феник С.Й., Страшнюк Н.М., Грубінко В.В. Педагогічна практика з шкільної гігієни. Методичні рекомендації до виконання самостійних завдань з шкільної гігієни - Тернопіль: ТДПУ, 2000. - 29 с.
11. Гальперин С.И. Физиологические особенности детей. - М.: Просвещение. - 1965.
12. Гигиена детей и подростков (Под ред. Г.Н. Сердюковской и А.Г. Сухарева). - М.: Медицина. - 1986.
13. Голоток А.І., Волосянко Р.П., Неделько В.П. Оціночні таблиці фізичного розвитку школярів Західного регіону України (методичні рекомендації). - Івано-Франківськ; 1987.
14. Грушко В.С. Здоровий спосіб життя. - Тернопіль: СМП "Астон", 1999. - 368 с.
15. Давиденко І.М. Практикум з шкільної гігієни і фізичних вправ. - К.: Вища школа, 1969.
16. Давиденко І.М., Калошин В.О. Практикум з гігієни шкільної і фізичних вправ. - К.: Вища школа. - 1969. - 184 с.
17. Державні тести і нормативні оцінки фізичної підготовленості населення України / За ред. М.Д.Зубалія. - 2-е вид., перероб. і доп. - К., 1997.- 36 с.
18. Дубогай О.Д. Щоденник здоров'я зміцнення. - К.: СП "Сплайн", 1998. - 60 с.
19. Ермолаев Ю.А. Возрастная физиология. - М.: Высшая школа. - 1985. - 384 с.
20. Если хочешь быть здоров: Сборник / Сост.А.А.Исаев. - М.: ФиС, 1998. - 352 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...