WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові особливості крові та кровообігу - Реферат

Вікові особливості крові та кровообігу - Реферат

сприйнятливість дітей до інфекційних захворювань.
Тромбоцити - кров'яні пластинки, які відіграють головну роль у згортанні крові (утворенні тромбу). Вони утворюються в червоному кістковомумозку і селезінці. В 1 мм3 крові є 200-250 тис. тромбоцитів. Вдень їх більше ніж вночі.
В середньому початок згортання крові наступає через 1-2 хв. і закінчується через 3-4 хв. Згортання крові у дітей в перші дні після народження сповільнене. На 7 день життя воно таке ж як і у дорослих.
2. Будова і робота серця. Його вікові особливості
Кров постійно рухається завдяки неперервній роботі серця. Серце - порожнистий м'язовий орган масою 180-300 г і завбільшки з кулак людини. Воно розташоване ліворуч від центра грудної клітки, в серцевій сумці - перикарді. Перикард складається із двох листків - парієтального і вісцерального. Парієтальний - зовнішній, складається із щільної волокнистої тканини. Вісцеральний (епікард) -внутрішній, який є серозною оболонкою, що захищає серце. Між цими листками є порожнина, заповнена серозною рідиною. Під перикардом розміщені міокард та ендокард. Міокард - серцевий м'яз, який складається з клітин, що забезпечують автоматичне скорочення серця. Ендокард - це гладенька оболонка, що вистеляє з середини серце і його клапани.
БУДОВА СЕРЦЯ
1 - аорта; 2 - легеневий стовбур; 3 - легеневі вени; 4 - ліве передсердя; 5 - клапан аорти; 6 - митральний клапан; 7 - перегородка; 8 - перикард; 9 - міокард; 10 - лівий шлуночок; 11 - правий шлуночок; 12 - нижня порожниста вена; 13 - тристулковий клапан; 14 - клапан легеневого стовбура; 15 - ендокард; 16 - праве передсердя; 17 - легеневі вени; 18 - верхня порожниста вена.
Ліва і права половини серця розділені суцільною перегородкою. У лівій знаходиться артеріальна кров, у правій - венозна. Горизонтальною перегородкою серце розділене на верхню і нижню частини, тому воно має чотири камери: дві верхні - передсердя, дві нижні, товстостінні - шлуночки.
У горизонтальних перегородках містяться стулкові клапани: зліва - 2-стулковий (митральний), справа - 3-стулковий. Подібні клапани містяться між лівим шлуночком і аортою та між правим шлуночком і легеневою артерією. Стулки відкриваються, якщо кров виштовхується нормально, і герметично закриваються, щоб попередити зворотну течію крові. Відкривання і закривання клапанів відбувається внаслідок скорочення або розслаблення серця. У великих судинах знаходяться півмісяцеві клапани, які перешкоджають зворотному току крові.
Клапан легеневого стовбура
Типи клапанів: 1 - двостулковий; 2 - тристулковий
Схема кишенькового клапана вени, який попереджує зворотну течію крові
Ріст серця перебуває у тісному зв'язку із загальним ростом тіла дитини. У новонародженої дитини серце має кулясту форму, розмішене значно вище, ніж у дорослої людини, займаючи поперечне положення. Перегородка між двома передсердями має отвір, який заростає на другий тиждень після народження. Через відносно великі розміри воно займає значний об'єм грудної порожнини. Шлуночки і клапани недорозвинуті. Правий шлуночок має більший об'єм ніж лівий, товщина їх стінок однакова. До кінця першого тижня після народження функціонально починає переважати лівий шлуночок.
Найбільш енергійно серце росте в перші два роки життя та в кінці підліткового періоду. Протягом першого року життя ріст передсердь випереджає ріст шлуночків, потім вони ростуть з однаковою інтенсивністю, а після 10 років ріст шлуночків випереджає ріст передсердь. За перші 8 місяців маса серця збільшується в два рази, у 3 роки вона потроюється. Найактивніше збільшуються маса і об'єм порожнини лівого шлуночка. Зростання ваги серця у дівчат відбувається швидше і менш рівномірно, ніж у хлопчиків.
Серцевий цикл
Серце перебуває в постійній ритмічній активності: скорочення і стискання серця змінюється розслаблення і заповнення його кров'ю. Скорочення відділів серця називають систолою, розслаблення - діастолою. Період, що охоплює одне скорочення і одне розслаблення серця називають серцевим циклом.
У стані спокою серцевий цикл триває 0,8 сек., під час фізичного навантаження чи стресу - вдвічі менше. Перша фаза - систола передсердь, у стані спокою триває 0,1 сек. Під час цієї фази кров із передсердь поступає у шлуночки.
1 2 3
Схема серцевого циклу:
1 - систола передсердь; 2 - систола шлуночків; 3 - діастола (загальна пауза)
Шлуночки наповнившись кров'ю починають скорочуватися. Відбувається друга фаза - систола шлуночків, яка триває 0,3 сек. Під час тієї фази кров виштовхується в аорту і легеневий стовбур. Поверненню крові назад у передсердя перешкоджають клапани. Після систоли шлуночків в них залишається частина крові - це т.зв. резервний об'єм.
Під час третьої фази циклу - загальної паузи, яка триває 0,4 сек., артеріальна кров надходить до лівого передсердя, а венозна кров - до правого. Поверненню крові назад у шлуночки перешкоджають клапани аорти та легеневого стовбура. Під час цієї фази шлуночки на 80% наповнені кров'ю.
Кількість крові, яка викидається шлуночком за одне скорочення називають систолічним об'ємом. Лівий і правий шлуночки виштовхують однакову кількість крові - у стані спокою в дорослої людини це 60-80 мл кожен.
Кількість крові, яка викидається серцем за 1 хв. називають хвилинним об'ємом. Він може збільшуватися або зменшуватися залежно від навантаження чи стресу. Збільшення хвилинного об'єму у тренованих людей відбувається здебільшого за рахунок збільшення систолічного об'єму, у нетренованих людей - за рахунок збільшення частоти серцевих скорочень.
Частота серцевих скорочень залежить від віку людини: у новонароджених вона становить 140 уд./хв., у дорослої людини - 75 уд./хв. У юнаків статеве дозрівання закінчується пізніше ніж у дівчат, тому у юнаків максимум роботи серця припадає на 17-18 років, а у дівчат - у 15-16 років.
3. Рух крові по судинах. Поняття про пульс та кров'яний тиск
Із серця кров порціями поступає у судини, що викликає їх розтягнення і коливання. Внаслідок цього виникає пульсова хвиля, яка поширюється від серця до периферичних судин. Пульс - це ритмічні коливання кровоносних судин, які виникають внаслідок скорочення і розслаблення серця.
У судинах кров перебуває під перемінним тиском, який визначається в основному двома факторами - інтенсивністю серцевих скорочень і опором периферичних судин. Під час скорочення шлуночків виникає максимальний (систолічний) тиск; у фазі розслаблення тиск крові зменшується і стає мінімальним (діастолічним). Різниця між максимальним і мінімальним тиском називають пульсовим тиском. У плечовій артерії людини максимальний тиск становить 110-125 мм. рт. ст., мінімальним - 60-80 мм. рт. ст., пульсовий - 40 мм. рт. ст. Найбільша швидкість течії крові у аорті - 5 м/сек.
В період статевого

 
 

Цікаве

Загрузка...