WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

живородіння.
У вищих ссавців та людини зуби розташовані в зубних комірках коміркових відростків верхньої та нижньої щелеп. У дорослої людини найчастіше буває 32 зуби, які називають постійними, а в дітей є 20 так званихмолочних зубів.
У кожному зубі розрізняють кілька частин (Рис. 3). Частину, яка виступає над яснами, називають коронкою зуба (corona dentis), а частину зуба, яка розміщена в зубній комірці,- коренем (radix dentis). Деякі з зубів мають один, а деякі - два-три корені. Дещо звужена частина зуба, розміщена між коронкою та коренем зуба, має назву шийки (collum dentis). На верхівці кореня є отвір, який продовжується в канал кореня. Крізь цей отвір у зуб входять судини та нерви.
Коронка зуба має кілька поверхонь. Поверхню, обернену до зуба протилежної щелепи, називають поверхнею змикання; обернену до передцвер'я рота - переддверною, до язика - язиковою, а до поверхні сусіднього зуба - поверхнею стикання.
Основною речовиною, з якої побудовані корінь та шийка зуба, є дентин, що виникає з мезенхіми і досить міцний, твердіший за кістку. В порожнині зуба міститься пульпа, яка складається з судин, нервів та пухкої сполучної тканини.
Назовні від дентину на коронці зуба розміщена найтвердіша тканина організму людини - емаль. Вона побудована з довгих зігнутих емалевих призм, осі яких напрямлені перпендикулярно до дентину. Зовні кожна призма покрита тонкою, твердою мембраною призми, яка захищає емаль від руйнівної дії хімічних речовин їжі. Дентин кореня та шийки зуба покритий цементом, що гістологічне нагадує кістку.
За формою коронки зуби поділяють на різці, ікла, малі кутні та великі кутні (Рис. 4).
Різці (dentes incisivi) розміщені по боках серединної лінії (по чотири на кожній щелепі). Розрізняють два різці присередні та два - бічні. Коронка їх має долотоподібну форму з опуклою губною та вгнутою язиковою поверхнями. Верхні різці дещо більші за нижні. Корені різців довгі, конусоподібної форми.
Рис. 3. Зуб двокореневий, постійний (вертикальний розріз):
1 - емаль; 2 - дентин; 3 - порожнина зуба; 4 - цемент; В - канал кореня зуба; 6 - отвір верхівки зуба; 7 - верхівка кореня зуба; 8 - корінь зуба; 9 - шийка зуба; 10 -коронка зуба.
Рис. 4. Постійні зуби (правий бік):
Зверху - зуби верхньої щелепи, знизу - зуби нижньої щелепи; 1,2 - різці; 3 - ікло; 4, 5 - малі кутні зуби; 6, 7, 8 - великі кутні зуби.
Ікла (dentes canini) - найдовші зуби, розміщені по два зверху та знизу і знаходяться латеральніше від різців. Мають масивну, конусоподібної форми коронку з сильно опуклою губною поверхнею та довгий корінь.
Малі кутні зуби (dentes premolares), яких по чотири на кожній щелепі (два правих та два лівих), розміщені позаду від ікол. На поверхні змикання мають передній та задній горбики. Корені нижніх малих кутніх зубів поодинокі, а верхніх - бувають розщеплені або подвійні.
Великі кутні зуби (dentes molares), яких по три з кожного боку (на верхній та нижній щелепі), розміщені за малими кутніми зубами. Останні (треті) з великих кутніх зубів називають зубами мудрості, вони прорізуються у 16-ЗО років. Великі кутні зуби мають масивну, кубічної форми коронку. На жувальній поверхні зубів є чотири горбики (два переддверні та два язикові). Верхні великі кутні зуби мають по три корені (один язиковий та два переддверні), а нижні - по два (передній та задній).
Як молочні, так і постійні зуби прорізуються в постнатальному періоді в певному порядку та часі, хоча й бувають іноді значні коливання (особливо для молочних зубів).
Прорізування постійних зубів
Перші великі кутні
Присередні різці
Бічні різці
Малі кутні
Ікла
Другі великі кутні
Треті великі кутні 5-8 років
6 - 10 років
8,5 - 14 років
9 - 14 років
9 - 15 років
13 - 16 років
16 - 30 років
Прорізування молочних зубів
Присередні різці 6-9 міс
Бічні різці 9-12 міс
Перші кутні 12-15 міс
Ікла 17-20 міс
Другі кутні 21-24 міс
Рис. 5. Порожнина глотки, рота та носа:
1 - порожнина носа; 2 - тверде піднебіння; 3 - м'яке піднебіння; 4 - клиноподібна пазуха; 5 - глотковий отвір слухової труби; 6 - глотковий мигдалик; 7 - передня дуга атланта; 8 - язичок (піднебінний); 9 - піднебінний мигдалик; 10 - надгортанник; 11 - перснеподібний хрящ; 12 - стравохід; 13 - трахея; 14 - щитоподібний хрящ; 15 - під'язикова кістка; 16 - підборідно-язиковий м'яз; 17 - переддвер'я рота; 18 - власне порожнина рота.
Змикання верхньої (arcus dentalis superior) та нижньої (arcus dentalis inferior) зубних дуг називають прикусом. Прикуси бувають нормальні та патологічні. Нормальний прикус характеризується тим, що зуби однієї щелепи стикаються із зубами другої щелепи, причому кожен із зубів верхньої щелепи стискається також із зубом нижньої щелепи, який розміщений латерально щодо однойменних зубів стикання. Всі відхилення від нормального прикусу відносять до патологічних прикусів, для усунення яких необхідне спеціальне лікування.
В анатомії та практичній медицині кількість зубів прийнято зображувати зубною формулою. В чисельнику формули позначають верхні, а в знаменнику - нижні зуби. У зв'язку з тим що права та ліва половини щелеп симетричні, при розрахунку враховують лише одну з них. Першою цифрою позначають кількість різців, другою - іклів, третьою - малих кутніх зубів і четвертою - великих кутніх зубів.
Формула молочних зубів
212
212 Формула постійних зубів
2123
2123
Глотка, їжа з порожнини рота потрапляє у глотку (pharynx; Рис. 5), Крім того, через глотку проходить повітря з порожнини носа в гортань і навпаки. Розміщена глотка спереду тіл шийних хребців, а на рівні VI шийного хребця переходить у стравохід.
Глотка має верхню, задню, передню та бічні (праву і ліву) стінки. Верхню стінку глотки називають ще склепінням глотки. Вона щільно з'єднана з основою черепа за допомогою добре вираженої
фасції. Задня стінка глотки відокремлюється від шийних хребців передхребтовою фасціальною пластинкою та жировою тканиною. Для бічних стінок глотки, які визначаються лише у верхній частині глотки, прилягають великі кровоносні судини та нерви. На передній стінці глотки є отвори, крізь які порожнина глотки сполучається з порожниною носа (хоани), рота (перешийок зіва) та гортані (вхід у гортань). Порожнину глотки умовно поділяють на носову, ротову та гортанну частини.
Носова частина глотки за допомогою хоан сполучається з порожниною носа. З боків у носову частину глотки відкриваються також глоткові отвори слухових труб, крізь які порожнина глотки з'єднується з барабанною порожниною.
Ротова частина глотки розміщується від піднебінної завіски до входу в гортань. Крізь зів вона сполучається з порожниною рота. При ковтанні м'яке піднебіння набуває горизонтального положення, і їжа не потрапляє в носову частину глотки.
Гортанна частина глотки

 
 

Цікаве

Загрузка...