WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

Учення про нутрощі. Травний апарат (пошукова робота) - Реферат

стінках порожнин (грудної та черевної).
Є місця, де серозна оболонка відсутня (шийна ігрудна частини стравоходу тощо), тоді її функцію виконує зовнішня, або одвентиціальна, оболонка (tunica adventitia), що складається з волокнистої сполучної тканини.
Залежно від функції органа будова його має ті чи інші особливості, які буде розглянуто в кожному конкретному випадку.
Порожнина рота (cavitas oris) обмежена спереду губами, з боків - щоками, зверху - піднебінням, а знизу - м'язами діафрагми рота. Порожнина рота продовжується в порожнину глотки (Рис. 2).
Порожнину рота поділяють на переддвер'я ротата власне порожнину рота. Переддвер'я (vestibulum oris) з'єднується з навколишнім середовищем щілиною рота, що розміщена горизонтально між верхньою та нижньою губами. З обох боків щілини рота губи переходять одна в одну і утворюють кут рота. Зовнішня поверхня губ вкрита шкірою. На шкірі верхньої губи, по середній лінії, йде губний жолобок, що закінчується горбком. У товщі губ знаходиться коловий м'яз рота, а внутрішня поверхня їх вкрита слизовою оболонкою, яка продовжується на коміркові частини верхньої та нижньої щелеп, щільно зростаєтся з окістям їх і утворює ясна. По середній лінії між губами та яснами слизова оболонка потовщується і утворює дві складки - вуздечки верхньої і нижньої губ.
Рис. 1. Схема будови органів травного апарату:
1 - тверде піднебіння; 2 - привушна залоза; 3 - м'яке піднебіння; 4 - глотка; 5 - язик; 6 - стравохід: 7 - шлунок; 8 - підшлункова залоза; 9 - протока підшлункової залози; 10, 24 - дванадцятипала кишка; 11 - товста кишка; 12 - тонка кишка; 13 - низхідна ободова кишка; 14 - поперечна ободова кишка; 15 - сигмоподібна ободова кишка; 16 - зовнішній м'яз відхідника; 17 - пряма кишка; 18 - клубова кишка; 19 - червоподібний відросток; 20 - сліпа кишка; 21 - заслона клубово-сліпокишкова; 22 - висхідна ободова кишка; 23 - згин ободової кишки; 25 - жовчний міхур, 26 - печінка; 27- загальна жовчна протока; 28 - м'яз - стискач воротаря; 29 - піднижньощелепна слинна залоза; 30 - під'язикова залоза; 31- порожнина рота.
Рис. 2. Порожнина рота та зів:
1 - верхня зубна дуга; 2 - піднебінно-глоткова дуга; 4 - піднебінно-язикова дуга; 3- піднебінний мигдалик; 5 - язик; 6 - нижня зубна дуга; 7 - нижня губа; 8 - перешийок зіва; 9 - язичок (піднебінний); 10 - піднебінна завіска; 11 - тверде піднебіння; 12 - верхня губа.
Крім губ переддвер'я рота спереду та з боків обмежене щоками, які також побудовані із шкіри, м'язів та слизової оболонки. Між м'язами щік є скупчення жирової тканини. Вважають, що особливе значення ці утвори мають у немовлят, оскільки сприяють ссанню.
За комірковими частинами щелеп і зубами розташована власне порожнина рота (cavitas oris propria), яка при зімкнутих щелепах майже цілком заповнена язиком. Верхня стінка власне порожнини рота утворена піднебінням (palatum), яке поділяється на тверде (передня більша частина) та м'яке.
Тверде піднебіння відокремлює порожнину рота від порожнини носа. Кісткову основу твердого піднебіння складають піднебінні відростки верхніх щелеп та горизонтальні пластинки піднебінних кісток. Слизова оболонка, що його вкриває, товста, гладенька і щільно зрощена з окістям. У передній ділянці піднебіння розміщено кілька слабо виражених поперечних піднебінних складок, а по середній лінії йде піднебінний шов - місце зрощення верхніх щелеп.
М'яке піднебіння, або піднебінна завіска, побудоване з волокнистої пластинки та м'язів і відокремлює порожнину рота від носової частини глотки. Від м'якого піднебіння донизу відходять дві дужки: передня - піднебінно-язикова, що йде до кореня язика, та задня - піднебінно-глоткова, що закінчується в бічній стінці глотки. Піднебінно-язикові дужки обмежують отвір, який називають зівом (fauces).
Середня частина м'якого піднебіння відповідно до її форми називається піднебінним язичком. Основу м'якого піднебіння утворює сполучнотканинна пластинка - піднебінний апоневроз, вкритий посмугованими м'язовими волокнами, які формують м'язи піднебіння та зіва.
М'яз - підіймач піднебінної завіски (musculus levator veli pa-latini) починається від нижньої поверхні кам'янлстої частини вискової кістки, спускається вниз та присередньо і прикріплюється до піднебінного апоневроза. Функція: піднімає м'яке піднебіння.
М'яз - натягач піднебінної завіски (musculus tensor veli pala-tini) починається від клиноподібної кістки, огинає крилоподібний гачок і прикріплюється до піднебінного апоневроза. Функція: натягає м'яке піднебіння.
М'яз язичка (musculus uvulae) починається від задньої носової ості піднебінної кістки і закінчується в товщі кінчика язичка. Функція: піднімає язичок угору і тягне його назад.
Піднебінно-язиковий м'яз (musculus palatoglossus) проходить у товщі піднебінно-язикової дужки. Починається від бічного краю кореня язика і прикріплюється до піднебінного апоневроза. Функція: натягає дужки і тим самим звужує зів.
Піднебінно-горловий м'яз (musculus palatopharyngeus) знахо диться під слизовою оболонкою піднебінно-горлової дужки. Починається від задньої стінки глотки і прикріплюється до піднебінного апоневроза. Функція: натягає дужку та піднімає глотку.
Основна функція м'якого піднебіння в тому, що при проходженні їжі або рідини з порожнини рота в глотку воно скорочується і тимчасово герметично закриває носову частину глотки.
Між піднебінними дужками є невеликі заглиблення - мигдаликові ямки, де містяться піднебінні мигдалики. Ці утвори мають овальну форму і вкриті щільною капсулою, побудованою з волокнистої сполучної тканини. Всередині мигдалика є багато лімфатичних вузликів, де утворюються лімфоцити, які входять до складу єдиної імунної системи організму.
На присередній поверхні мигдаликів багато мигдаликових ямок, що продовжуються в мигдаликові крипти. Ці утвори збільшують поверхню стикання мигдалика із зовнішнім середовищем (контакт лімфоцитів з інфекційними агентами). Закупорка мигдаликових ямок може призводити до запалення і до скупчення гною в криптах.
Нижня стінка, або дно порожнини рота, утворена м'язами і язиком, що вкриті слизовою оболонкою. Язик займає майже все дно порожнини рота, за винятком невеликої частини - між комірковою частиною нижньої щелепи і коренем язика. Тут під слизовою оболонкою знаходяться дві слинні під'язикові залози (glandulae sublinguales). Над цими залозами слизова оболонка утворює дві під'язикові складки, які по середній лінії, біля нижньої щелепи, майже сходяться. В цьому місці кожна з них закінчується невеликим підвищенням - під'язиковим м'ясцем, де відкривається підщелепна протока.
Язик (lingua) у людини виконує кілька функцій: є важливим органом членороздільної мови, оскільки більшість звуків вимовляється за його участю; переміщує їжу з однієї частини порожнини рота в іншу; є органом смаку (детально це висвітлено в розділі "Органи чуттів").
При вивченні язика

 
 

Цікаве

Загрузка...