WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій - Реферат

Учення про м'язи. Походження та розвиток м'язів і фасцій - Реферат

тіла поверхнева фасція має вигляд тонкої пластинки (на животі, стегні).
Глибока фасція побудована з пластинчастої сполучної тканини і є майже на всіх ділянках тіла людини. Щільність фасції залежить від сили м'яза (чим сильніший м'яз, тим щільніша фасція). Від фасції відходятьвідростки, що відділяють групи м'язів різної функції (наприклад, згиначі від розгиначів). Там, де м'язи розміщуються кількома шарами, глибока фасція розщеплюється на кілька пластинок і утворює фасціальні піхви. Розрізняють волокнисті піхви, утворені тільки фасцією, і волокнисто-кісткові, сформовані фасцією та кістками.
Фасції утворюють також піхви для судин, нервів та деяких внутрішніх органів. Якщо цілісність фасції порушується і в цьому місці випинається м'яз або інший орган, утворюється м'язова грижа.
У тих місцях, де сухожилки прилягають до кісток, а також між близькорозташованим сухожилком та шкірою знаходяться синовіальні сумки (bursae synoviales), заповнені синовіальною рідиною, яка сприяє ковзанню сухожилків.
Іноді м'язи проходять над кістками або щільними сполучнотканинними та хрящовими утворами і змінюють напрям. У цих місцях утворюються блоки м'язів, наприклад, блок верхнього косого м'яза очного яблука.
У сухожилках деяких м'язів, біля прикріплення їх до кісток, іноді знаходяться невеликі, кулястої форми сесамоподібні кістки (ossa sesamoidea), які збільшують кут прикріплення сухожилків до кісток і тим самим посилюють дію м'яза на кістку.
М'язи та фасції голови. М'язи голови (musculi capitis) за функцією та топографією поділяють на м'язи очного яблука, язика та піднебіння, а також підпотиличні, жувальні і м'язи лиця. М'язи очного яблука, язика та піднебіння за традицією розглядають у відповідних розділах.
До групи підпотиличних м'язів (musculi suboccipitales) входять передній та бічний прямі м'язи голови; великий та малий задні прямі м'язи голови, а також верхній та нижній косі м'язи голови і, нарешті, ремінний і довгий м'язи голови.
Передній прямий м'яз голови (musculus rectus capitis anterior) починається від поперечного відростка І шийного хребця і прикріплюється до основної частини потиличної кістки. Функція: нахиляє голову вперед.
Бічний прямий м'яз голови (musculus rectus capitis lateral is) починається від поперечного відростка І шийного хребця і прикріплюється до бічної частини потиличної кістки. Функція: нахиляє голову у свій бік.
Великий та малий задні прямі м'язи голови (musculi recti capitis posteriores major et minor) починаються відповідно від остистого відростка II шийного хребця та заднього горбка І шийного хребця і прикріплюються до нижньої каркової лінії. Функція: при односторонньому скороченні повертають голову у свій бік, а при двосторонньому - тягнуть її назад.
Верхній та нижній косі м'язи голови (musculi obliqui capitis superior et inferior) починаються від поперечного віростка І шийного хребця і остистого відростка II шийного хребця і прикріплюються: верхній - до нижньої каркової лінії, а нижній - до поперечного відростка І шийного хребця. Функція: така сама, як і попередніх м'язів.
Довгий м'яз голови (musculus longus capitis) починається від остистих відростків III-VI шийних хребців і прикріплюється до основної частини потиличної кістки. Функція: нахиляє голову вперед.
Деякі морфологи розглядають підпотиличні м'язи разом з іншими групами м'язів. Так, передній і бічні прямі м'язи та довгий м'яз голови описують разом з м'язами шиї, а ремінний м'яз, верхній і нижній косі м'язи, а також великий і малий задні прямі м'язи голови - при вивченні м'язів спини.
До групи м'язів лиця і жувальних м'язів (musculi faciales et masticatorius) входять м'язи, різні за походженням та функцією. М'язи голови походять з другої, а жувальні - з першої вісцеральних дуг. На відміну від скелетних м'язів вони або зовсім не прикріплюються до кісток, або прикріплюються тільки в одному місці. Як правило, вони починаються від кісток і фіксуються до шкіри або слизової оболонки і не мають фасцій. Деякі м'язи починаються від шкіри і закінчуються в ній. При скороченні вони змінюють положення та глибину складок шкіри і надають обличчю того чи іншого виразу. В зв'язку з цим їх називають мімічними (гр. mimos - актор). Мімічні м'язи концентруються навколо природних отворів обличчя (ротового, носового, а також очних і вушних). До м'язів лиця, або мімічних м'язів, відносять: надчерепний і гордіїв м'язи, носовий м'яз і м'яз - опускач перегородки носа, коловий м'яз ока, м'язи - зморщувач та опускач брови, передній, верхній і задній вушні м'язи, коловий м'яз рота та м'яз - опускач кута рота, поперечний м'яз підборіддя і м'яз сміху, великий та малий виличні м'язи, м'яз - підіймач верхньої губи, м'яз - підіймач верхньої губи та крила носа, м'яз -опускач нижньої губи, м'яз- підіймач кута рота та щічний м'яз, а також підборідний м'яз.
Надчерепний м'яз (musculus epicranius) складається з двох м'язів: потилично-лобового (musculus occipitofrontalis) та висково-тім'яного (musculus temporoparietalis). Найбільше функціональне значення має потилично-лобовий м'яз, побудований з лобового і потиличного черевець, між якими знаходиться широкий і тонкий апоневроз, або сухожилковий шолом. Лобове черевце починається від надочноямкових країв лобових кісток і шкіри, а потиличне - від найвищої каркової лінії. Обидва черевця переходять у сухожилковий шолом, який щільно зрощений з шкірою та пухко з окістям кісток черепа. Функція: зміщує шкіру склепіння черепа, піднімає брови та розширює щілину ока.
М'яз гордіїв (musculus procerus) починається від кісток спинки носа і прикріплюється до шкіри біля його кореня. Функція: утворює поперечні складки біля кореня носа.
Носовий м'яз і м'яз - опускач перегородки носа (musculi nasalis et depressor septi nasi) - слаборозвинені м'язи. Функція: опускають перегородку носа і стискують хрящі носа.
Коловий м'яз ока (musculus orbicularis oculi) розміщується навколо входу в очну ямку, під шкірою верхньої і нижньої повік, а також біля слізного мішка. У зв'язку з цим розрізняють повікову, очноямкову та слізну частини м'яза. Повікова частина починається біля присереднього кута ока від присередньої повікової зв'язки, а прикріплюється біля бічного кута до бічної повікової зв'язки, Очноямкова частина починається від носової частини лобової кістки та лобового відростка верхньої щелепи і сюди ж прикріплюється. Слізна частина починається від слізної кістки і вплітається в слізний мішок та канадець. Функція: змикає повіки, розширює слізний мішок, тягне брови вниз.
М'язи -зморщувач та стискач брови (musculi corrugator et depressor supercilii) починаються від лобової

 
 

Цікаве

Загрузка...