WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сечостатевий апарат. Сперматогенез та овогенез. Вікові, статеві та індивідуальні особливості сечостатевого апарату (пошукова робота) - Реферат

Сечостатевий апарат. Сперматогенез та овогенез. Вікові, статеві та індивідуальні особливості сечостатевого апарату (пошукова робота) - Реферат

матки.
Маткова порожнина - щілиноподібна і на фронтальному розрізі має форму рівнобічного трикутника з основою вгорі. У верхніх кутах цього трикутника розміщені маткові отвори труб, а в нижньому куті маткова порожнина переходить у канал шийки матки, довжина якого 2,5-3 см. Канал закінчується отвором матки, який відкривається у піхву. Отвір матки спереду та ззаду обмежений товстими краями - передньою та задньою губами. У жінок, що не родили, отвір матки округлої форми, а у тих, що родили,- у вигляді поперечної щілини.
Стінка матки побудована з трьох основних оболонок: серозної, м'язової та слизової.
Серозна оболонка, або периметрій, утворена очеревиною. Ця оболонка переходить із сечового міхура на міхурову поверхню матки, починаючи з її шийки. При цьому утворюється міхурово-моткова заглибина. Далі серозна оболонка покриває дно, кишкову поверхню тіла матки, шийку її та незначну частину задньої стінки піхви. Від цього місця очеревина переходить на пряму кишку. Таким чином, між маткою та прямою кишкою утворюється глибока прямо-кишково--маткова заглибина.
Листки очеревини, переходячи з бічних країв матки на бічну стінку таза, утворюють дублікатуру, або парні широкі маткові зв'язки. Отже, серозна оболонка покриває майже всю матку, за винятком піхвової та частково надпіхвової частини шийки, тобто матка належить до мезоперитонеальних органів.
Матка фіксована двома парними зв'язками. Найбільша з них, широка маткова зв'язка, описана вище. У верхньому відділі цієї зв'язки розміщена маткова труба, а із задньою поверхнею зв'язки зрощений яєчник.
Над'яєчник та прияєчник. Між листками широкої маткової зв'язки розміщені над'яєчник (epoophoron) та прияєчник (paroophoron) парні рудиментарні утвори.
Широку маткову зв'язку умовно поділяють на три частини: найвищу, обмежену зверху матковою трубою, а знизу яєчником та його власною зв'язкою,- брижу труби; частину задньої пластинки зв'язки, яка переходить на брижовий край яєчника,- брижу яєчника; найбільшу - брижу матки.
Кругла маткова зв'язка має довжину 12-14 см, поперечник З-5 мм і формою нагадує досить щільний шнур. Зв'язка починається від верхнього відділу краю матки, близько від початку маткової труби, проходить між листками широкої маткової зв'язки до глибокого пахвинного кільця. Далі переходить через пахвинний канал, виходить з нього через поверхневе пахвинне кільце і губиться в підшкірній основі лобкового горба та великої соромітної губи. Кругла маткова зв'язка побудована із сполучної тканини та непосмугованих м'язових клітин, а в товщі зв'язки проходять кровоносні та лімфатичні судини і нерви.
Від задньої поверхні шийки матки до нижньої ділянки прямої кишки йдуть волокна парного прямокишково-маткового м'яза. Відповідно цим м'язам очеревина утворює парні (праву та ліву) однойменні складки, які обмежують вхід у глибокий відділ прямокишково-маткової заглибини.
М'язова оболонка, або міометрій,- найтовща оболонка матки. Представлена непосмугованими м'язовими клітинами з домішкою сполучнотканинних та еластичних волокон. М'язові клітини переплітаються між собою і йдуть у різних напрямах, хоча схематично цю оболонку поділяють на три шари: зовнішній (м'язові клітини, розміщені переважно в поздовжньому напрямі), середній (циркулярно розміщені клітини) та дуже слабо виражений внутрішній шар (поздовжньо розміщені клітини). У м'язовій оболонці багато кровоносних судин.
Слизова оболонка, або ендометрій, побудована з одношарового призматичного війкового епітелію, причому рухи війок спрямовані в бік піхви. Слизова оболонка тіла матки гладенька, а в каналі шийки вона утворює складки у вигляді пальмових гілок. Слизова оболонка матки має дуже багато маткових залоз, які виділяють рідкий секрет лужної реакції, а залози слизової оболонки каналу шийки виділяють густий тягучий слиз.
Цей слиз утворює пробку, яку утримують пальмові складки. Таким чином утворюється перешкода для проникнення мікроорганізмів у порожнину матки.
У статево дозрілих дівчат та невагітних жінок слизова оболонка приблизно через кожні 28 днів переносить циклові зміни, тісно пов'язані з процесами, які відбуваються у яєчнику. У той період, коли дозріла яйцеклітина знаходиться у матковій трубі, слизова оболонка матки розростається та набрякає. Якщо не настало запліднення яйцеклітини, то поверхнева частина слизової оболонки відходить, і при цьому розриваються кровоносні судини. Цей цикл називається менструацією і триває 3-5 днів. Потім слизова оболонка повністю відновлюється.
Запліднення дорослої яйцеклітини сперматозооном відбувається у матковій трубі. Далі запліднена клітина потрапляє крізь матковий отвір труби в порожнину матки й імплантується на поверхні розпушеної слизової оболонки матки. З цього періоду починається вагітність.
Кров'ю матку забезпечують маткова, яєчникова та внутрішня соромітна артерії, а венозна кров відтікає по однойменних венах. Лімфа від матки відтікає у поперекові, внутрішні клубові, крижові та глибокі пахвинні вузли.
Іннервується матка гілками нижнього підчеревного сплетення (симпатичні нерви) та тазовими нутряними нервами (парасимпатичні нерви).
Піхва (vagina) - м'язова, легкорозтяжна трубка, 8-10 см завдовжки, сплющена у передньозадньому напрямі, з просвітом у вигляді фронтально розміщеної щілини.
Через піхву вводиться чоловіче сім'я, виводяться місячні, а при пологах по ній виводиться плід.
Піхва має два кінці. У верхній кінець піхви відкривається отвір матки. Піхвова частина шийки матки вдається в піхву, і внаслідок цього між цими утворами є заглибина - склепіння піхви. Задній відділ склепіння значно глибший за передній. Нижній кінець піхви відкривається в переддвер'я піхви. У незайманих у цьому місці по краях розміщена складка слизової оболонки, здебільшого пів-місяцевої форми - дівоча перетинка (hymen). При першому зляганні ця перетинка надривається, що супроводиться невеликою кровотечею. Після цього утворюються короткі, невеличкі рубцеві сосочки дівочої перетинки.
Стінки піхви (передня та задня) тонкі, легко розтягуються у довжину та ширину. Передня стінка прилягає до сечового міхура, а задня - до прямої кишки.
Три основні оболонки утворюють стінку піхви: серозна, м'язова та слизова. Серозна оболонка покриває лише верхній відділ задньої стінки піхви, а далі піхва покрита адвентиціальною оболонкою. М'язова оболонка досить значна і утворена непосмугованими м'язовими клітинами, розміщеними в два шари: зовнішній (коловий) та внутрішній (поздовжній).
Слизова оболонкатовстіша від м'язової і покрита багатошаровим плоским епітелієм. На стінках піхви, особливо у нижньому відділі, розміщені досить високі поперечні складки слизової оболонки - піхвові зморшки, які у жінок, що багато родили, згладжуються. По серединній лінії передньої та задньої стінок піхви утворені поздовжні валики - стовпи зморщок.
За характером кровопостачання, відведення венозної крові та лімфи, а також іннервацією піхва подібна до матки та маткових труб.
Зовнішні жіночі статеві органи. До зовнішніх жіночих статевих органів (organa

 
 

Цікаве

Загрузка...