WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сечостатевий апарат. Сперматогенез та овогенез. Вікові, статеві та індивідуальні особливості сечостатевого апарату (пошукова робота) - Реферат

Сечостатевий апарат. Сперматогенез та овогенез. Вікові, статеві та індивідуальні особливості сечостатевого апарату (пошукова робота) - Реферат

(testis), або сім'янник,- парна чоловіча статева залоза, еліпсоподібної форми, яка виробляє чоловічі статеві клітини та статеві гормони (Рис. 4). Довжина яєчка - 4-6 см, маса - 15- ЗО г. Воно лежить майже вертикально в мошонці і має дві поверхні (бічну та присередню), два краї (передній та задній) та два кінці (верхній та нижній).
До заднього краю яєчка прилягає його придаток (Рис. 5).
Зовні яєчко вкрите щільною та товстою сполучнотканинною, або білковою, оболонкою. Від цієї оболонки всередину відходять перегородки, які ділять речовину яєчка на 250-300 часточок. Конвергуючи до заднього краю, перегородки яєчка утворюють потовщення - середостіння яєчка. В кожній з часточок яєчка розміщені 2-3 покручені сім'яні канальці, одні кінці яких сліпі, а другі, напрямлені до середостіння, переходять у прямі сім'яні канальці. Прямі сім'яні канальці, проходячи через середостіння яєчка, утворюють сітку, від якої відходять 12-15 виносних проточків яєчка.
Стінка покручених сім'яних канальців має опорно-трофічні клітини та сперматогенний епітелій, з якого в процесі сперматогенезу утворюються сперматозоони.
Придаток яєчка (epididymis) - невеликий видовжений орган, який прилягає до заднього краю яєчка. У ньому розрізняють головку, обернену вгору і присередньо, та тригранної форми тіло, яке знизу закінчується хвостом.
Рис. 3. Схема сім'явиносних шляхів:
1 - придаток яєчка; 2 - яєчко (а - білкова оболонка, б - перегородочки яєчка, в - покручені канальці, з - прямі канальці, д - сітка яєчка, е - середостіння яєчка, є - придаток яєчка, ж - сім'яновиносна протока); 3 - протока придатка яєчка; 4 - сім'я-виносна протока; 5 - сім'яний міхурець; 6 - передміхурова залоза; 7 - устя сім'явипорскувальних проток; 8 - передміхурова частина чоловічого сечівника; 9 - цибулино-сечівникові залози; 10 - печеристе тіло статевого члена; 11 -губчасте тіло статевого члена; 12 - головка статевого члена; 13 - сечовий міхур.
Рис. 4. Яєчко (праве):
1 - сім'яний канатик; 2 - головка придатка яєчка; 3 - верхній кінець яєчка; 4, 5 - яєчко; 6 - нижній кінець яєчка; 7 - хвіст придатка яєчка; 8 - пазухи придатка яєчка; 9 - тіло придатка яєчка.
У товщі головки придатка згадані вище виносні проточки зливаються і утворюють загальну покручену протоку придатка яєчка, яка, проходячи через тіло та хвіст, переходить і сім'явиносну протоку.
Кровопостачання яєчка та придатка відбувається за рахунок яєчкових артерій (гілок черевної частини аорти). Венозна кров відтікає по однойменних венах, причому права вена впадає у нижню порожнисту вену, а ліва - у ліву ниркову вену.
Рис. 5. Розріз чоловічого таза в серединній площині:
1 - крижова кістка; 2 - лівий сечовід; З - прямокишково-міхурова складка; 4 - пряма кишка; 5 - сім'яні міхурці; в - передміхурова залоза; 7 - сім'яний канатик; 8 - сечівник; 9 - сім'явиносна протока; 10 - очеревина; 11 - сечовий міхур; 12 - зопнішня клубова артерія та вена; | 13 - черевна частина аорти.
Лімфа від яєчка та придатка відтікає в поперекові лімфатичні вузли, а іннервуються ці органи гілками черевного, ниркового, аортального та підчеревного сплетень.
Сім'явиносна протока (ductus deferens) є безпосереднім продовженням протоки придатка яєчка (див. рис. 101). Це циліндрична-пряма трубка 40-50 см завдовжки і понад 2 мм завтовшки. Зсередини стінка протоки вистелена слизовою оболонкою, ззовні розміщений досить значний шар непосмугованих м'язових клітин. Зовнішнім шаром стінки протоки є сполучнотканинна (адвентиціальна) оболонка.
Сім'явиносна протока відходить від хвоста придатка яєчка, піднімається вгору у складі сім'яного канатика і входить у пахвинний канал через його поверхневе кільце. Залишає пахвинний канал через глибоке пахвинне кільце і йде до сечового міхура по бічній, а далі по нижній стінці таза. Підійшовши до сечового міхура та передміхурової залози, сім'явиносна протока утворює розширення - ампулу і зливається з протокою сім'яного міхурця, утворюючи сім'явипорскувальну протоку. Вона має довжину близько 2 см, проходить товщу задньої стінки передміхурової залози і відкривається в початкову (передміхурову) частину сечівника.
Сім'яний канатик (funiculus spermaticus) формується структурами, які тягнуться за яєчком при його опусканні з черевної порожнини в мошонку. Сім'яний канатик формою нагадує шнур. До складу його входять: сім'явиносна протока, судини та нерви яєчка та сім'явиносної протоки, а також лімфатичні судини. Всі ці елементи оточені сполучнотканинною оболонкою - внутрішньою сім'яною фасцією. Назовні від цієї фасції, в пахвинному каналі, пролягає підвішуючий м'яз яєчка (musculus cremaster), який зовні покритий підвищуючою фасцією, а ще більш назовні лежить зовнішня сім'яна фасція.
Сім'яний канатик починається від верхнього кінця яєчка, йде догори і через поверхневе пахвинне кільце потрапляє в пахвинний канал. Біля глибокого пахвинного кільця елементи сім'яного канатика розходяться. Так, сім'явиносна протока йде донизу та присе-редньо, до сечівника; судини та нерви йдуть догори, а підвішуючий м'яз яєчка тут закінчується.
Сім'яний канатик та яєчко мають спільні оболонки, показані нижче.
Назва оболонки
Зовнішня сім'яна фасція
(fascia spermatica externa) Підвішуюча фасція
(fascia cremasterica)
Підвішуючий м'яз яєчника (rrmsculus cremaster)
Внутрішня сім'яна фасція
(fascia spermatica interna)
Піхвова оболонка
(tunica vaginalis testis) Походження оболонки
Є продовженням поверхневої фасції живота
Є відростком власної фасції живота
Є частиною волокон внутрішнього косого м'яза живота
Є безпосереднім продовженням внутрішньочеревної фасції
Походить з піхвового відростка очеревини
Сім'яний міхурець (vesicula seminalis) - парний, довгастої форми утвір 4-5 см завдовжки та до 2 см завширшки, який має багато випинів та згинів (див. рис. 101). Сім'яні міхурці (правий та лівий) розміщені позаду дна сечового міхура та перед ампулою прямої кишки.
Секрет сім'яних міхурців - прозора, безбарвна або дещо жовтувата рідина, яка домішується до сперми і розріджує її.
Стінка сім'яного міхурця утворена слизовою оболонкою, тонкими м'язовою та адвентиціальною оболонками. Випинання слизової оболонки частково відділяють численні покручені камери, які видно в порожнині сім'яного міхурця.
Вивідна протока сім'яного міхурця з'єднується з кінцем сім'я-вивідної протоки, утворюючи сім'явипорскувальну протоку.
Передміхурова залоза (prostata) - непарний м'язово-залозистий орган, який формою нагадує каштан. Маса залози у дорослого - близько 20 г. Залоза розміщена у порожнині малого таза і охоплює початкову частину сечівника та кінцеві відділи сім'явипорскувальних проток.
У передміхуровій залозі розрізняють потовщену основу, якаприлягає до дна сечового міхура, та загострену верхівку, напрямлену наперед та донизу, до сечостатевої діафрагми. Крім того, описують чотири поверхні залози: передню (обернену до лобкового зрощення), задню (що прилягає до ампули прямої кишки і може бути промацана пальцем через відхідник)

 
 

Цікаве

Загрузка...