WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Розвиток кісток вільної нижньої кінцівки. Розвиток кісток заплесна, плесна і пальців. Вікові, статеві та індивідуальні особливості скелета вільної ниж - Реферат

Розвиток кісток вільної нижньої кінцівки. Розвиток кісток заплесна, плесна і пальців. Вікові, статеві та індивідуальні особливості скелета вільної ниж - Реферат

від цього утвору відходять борозни поперечної пазухи - (sulcus sinus transversi), а догори - борозна верхньої стрілової пазухи (sulcus sinus sagittalis superidris). Перелічені борозни поділяють внутрішню поверхню луски потиличної кістки на чотири ямки. До двох верхніх ямокприлягають потиличні частки великого мозку, а до двох нижніх - півкулі мозочка.
Спереду основна частина потиличної кістки з'єднується з тілом клиноподібної, її бічні частини - з висковими, а потилична луска - з тім'яними кістками.
Клиноподібна кістка (os sphenoidale) займає центральне положення серед кісток основи черепа (Рис. 2). Вона складається з тіла, малих та великих крил і крилоподібного відростка.
Тіло (corpus) має форму куба. Його верхня поверхня обернена в порожнину черепа і посередині має заглиблення - турецьке сідло (sella turcica), на дні якого є ямка, де залягає мозковий придаток (hypophysis). Всередині тіла кістки є порожнина - клиноподібна пазуха (sinus sphenoidalis), яка може поділятись на дві або більше частин кістковими перегородками. Клиноподібна пазуха містить повітря і за допомогою двох отворів на передній поверхні її тіла сполучається з носовою порожниною.
Малі крила (ala minor) у вигляді тонких пластинок відходять в обидва боки від передньоверхніх кутів тіла кістки. Біля ЇЇ основи розміщений початок зорового каналу (canalis opticus). Верхня поверхня малих крил обернена в порожнину черепа, а нижня - в очну ямку.
Великі крила (ala major) починаються з боків тіла і мають чотири поверхні. Мозкова поверхня обернена до порожнини черепа і має втиснення від мозку. Вискова-обернена латеральне і поділяється підвисковим гребенем на дві частини. Очноямкова поверхня утворює більшу частину зовнішньої стінки орбіти, а верхньощелепна бере участь у формуванні крилопіднебінної ямки. В основі крил є три отвори. Круглий отвір (foramen rotundum) лежить наперед та досередини; овальний (foramen ovale) розміщений дещо назад та назовні і остистий отвір (foramen spinosum), який лежить ззаду.
Між малими та великими крилами розташована верхня очноямкова щілина, яка з'єднує порожнину черепа з порожниною орбіти.
Крилоподібний відросток (processus pterygoideus) відходить від тіла кістки вниз. Він утворений бічною та присередньою пластинками, а між ними - крилоподібна ямка. В основі крилоподібного відростка спереду назад проходить крилоподібний канал.
Крізь усі отвори, щілини та канали клиноподібної кістки проходять судинно-нервові пучки.
Лобова кістка (os frontale) розміщена в передньому відділі черепа (Рис. 3). Вона складається з луски, двох очноямкових та носової частин.
Лобова луска (squama frontalis) на зовнішній, опуклій поверхні має два лобових горби. Спереду луска переходить у надочноямковий край, який латеральне продовжується в трикутної форми виличний відросток (processus zygomaticus), з'єднаний з однойменною кісткою.
У товщі нижнього відділу лобової луски залягає лобова пазуха (sinus frontalis). Кістковою перегородкою вона може бути розділена на дві або більше різних за розміром частин. Крізь отвір пазуха з'єднується з носовою порожниною.
Рис. 2. Клиноподібна кістка:
а - вигляд спереду: 1 - спинка сідла; 2 - мале крило; 3 - верхня очноямкова щілина; 4 - виличний край; 5 - верхньощелепна поверхня; 6 - клиноподібний дзьоб; 7 - круглий отвір; 8 - підвисковий гребінь; 9 - очноямкова поверхня великого крила; 10 - вискова поверхня великого крила; 11 - лобовий край; 12 -- отвір клиноподібної пазухи; б - вигляд ззаду: 1- тіло клиноподібної кістки; 2 - спинка сідла; 3 - верхня очноямкова щілина; 4, 7 - бічні пластинки крилоподібних відростків; 5, 6 - присередні пластинки крилоподібних відростків; 8 - сонна борозна; 9 - круглий отвір; 10 - велике крило; 11 - мале крило; 12 - зоровий канал. Рис. 3. Лобова кістка:
а - вигляд зсередини: 1 - борозна верхньої стрілової пазухи; 2 - лобовий гребінь; 3 - виличний відросток; 4, 6 - пальцеподібні втиснення; 5 - очноямкова частина; 7 - артеріальні борозни; 8 - тім'яний край; б - вигляд знизу: 1 - носова частина; 2 - блокова ямка; 3, 5 - очноямкова частина; 4 - решітчаста вирізка; 6 - решітчасті ямочки; 7 - ямка слізної залози; 8 - блокова ость (непостійна): 9 - надочноямковий край; 10 - надбрівна дуга.
Носова частина (pars nasalis) міститься посередині лобової кістки і з'єднується з носовими кістками та з лобовим відростком верхньої щелепи.
Очноямкова частина (pars orbitalis) кістки обернена в порожнину орбіти і утворює її стінку. В бічному відділі ЇЇ, біля основи виличного відростка, розміщена ямка слізної залози.
Між очноямковими частинами є глибока вирізка, яку заповнює решітчаста пластинка решітчастої кістки.
Решітчаста кістка (os ethmoidale) формою нагадує неправильний куб (Рис. 4). У кістці виділяють дві пластинки (решітчасту і перпендикулярну) та решітчастий лабіринт.
Решітчаста пластинка (lamina cribrosa) займає горизонтальне положення, заходить у решітчасту вирізку лобової кістки і утворює верхню стінку носової порожнини. Вона має 30-40 невеликих отворів, крізь які з носової порожнини в порожнину черепа проникають нюхові нервові волокна та судини.
Перпендикулярна пластинка (lamina perpendicularis) відходить униз від решітчастої пластинки і має дві частини: верхню, що лежить над решітчастою пластинкою і утворює півнячий гребінь (crista galli), і нижню (більшу), яка знаходиться в носовій порожнині і формує передньоверхню частину кісткової носової перегородки.
Решітчастий лабіринт (labyrinthus ethmoidalis) розташований з обох боків перпендикулярної пластинки. Кожен з лабіринтів складається з великої кількості решітчастих клітин (cellulae ethmoi-dales), що містять повітря, сполучаються між собою і вистелені слизовою оболонкою, яка продовжується в слизову оболонку носової порожнини. Решітчасті клітини поділяють на передні, які відкриваються в середній носовий хід, середні та задні, що відкриваються у верхній носовий хід.
Бічна стінка решітчастих клітин представлена тонкою кістковою очноямковою пластинкою, яка утворює більшу частину внутрішньої стінки орбіти.
На присередній стінці лабіринта розміщені два тонких, дещо вигнутих по краях і завернених назовні відростки, які звисають у носову порожнину: верхня носова раковина (concha nasalis superior) та середня носова раковина (concha nasalis media).
Леміш (vomer) - непарна, чотирикутна пластинка, яка утворює задній відділ носової перегородки. Зверху вона товща і розділена на дві частини - крила, які з'єднуються з тілом основної кістки. Нижній край тонший, нерівний, з'єднується з носовим гребенем верхньої щелепи. Передній край іде косо згори вниз і ззаду вперед та вниз і з'єднується з хрящовою частиною

 
 

Цікаве

Загрузка...