WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології - Реферат

Поняття про орган, систему органів та організм. Короткі відомості з ембріології - Реферат

зародковий листок - первинна мезодерма. Отже, під час гаструляції утворюються три зародкових листки, а саме: ектодерма, ентодерма та мезодерма. В кінці цього періоду виникають зачатки осьових органів (хорди, нервової та кишкової трубок).
Після завершення гаструляції починається четвертий період ембріогенезу, або період гісто- і органогенезу, під час якого клітини зачатків диференціюються і перетворюються на специфічні структури. Ці періоди стануть більш зрозумілими при вивченні ембріонального розвитку ланцетника.
Розвиток ланцетника відбувається у воді. Після запліднення яйцеклітини утворюється зигота, яка починає швидко ділитися на 2, 4, 8, 16 бластомерів. До стадії 128 бластомерів вони тісно прилягають один до одного, але потім між центральними клітинами починає збиратися рідина, що відтісняє бластомери від центру, де утворюється бластоцель. Після її остаточного формування починається інвагінація, внаслідок чого з'являються зовнішній та внутрішнійзародкові листки, гастроцель і бластопор.
Бластоцель деякий час зберігається у вигляді вузької щілини між зародковими листками, а потім зникає. Гастроцель починає витягуватись, а краї бластопора наближаються один до одного. В цей час спинна частина первинної ектодерми ущільнюється і з неї утворюється спочатку нервова пластинка, потім нервовий жолобок і, нарешті, нервова трубка, з якої на дальших етапах ембріогенезу формується нервова система. Поряд з утворенням нервової пластинки частина ентодерми перетворюється на хордальну пластинку - майбутню хорду та первинну кишку. Частина клітин первинної кишки відшнуровується від неї і заповнює залишок бласто-целя. З цих клітин будується середній зародковий листок, або мезодерма.
Мезодерма розміщується по обох боках від хорди - осьового скелета майбутнього ланцетника. Ці тяжі клітин мезодерми поділяються впоперек на окремі первинні сегменти, кожен з яких також поділяється на дві частини. Одну з них, розташовану ближче до хорди, називають міотомом (з міотомів розвиваються м'язи), а другу, що лежить біля кишки,- спланхнотомом (із спланхнотомів розвиваються всі внутрішні органи). З мезодерми розвивається також уся сполучна тканина, серозні оболонки, кровоносна та сечостатева системи. Крім того, мезодерма зв'язує частини зародка між собою і виконує опорну та трофічну функції. Якщо зробити зріз із зародка в кінці періоду гаструляції, можна побачити по серединній лінії нервову трубку, а під нею - хорду та кишкову трубку. Чітко видно білатеральну симетрію. В період органогенезу з'являються зяброві щілини, ротовий та відхідниковий отвори, починають формуватись різні органи.
Безумовно, це тільки спрощена схема, а розвиток самого зародка відбувається значно складніше.
Основні етапи розвитку зародка людини. Розвиток статевих чоловічих та жіночих клітин поділяють на кілька періодів, що майже збігаються, а саме: розмноження, ріст, дозрівання та формування.
Чоловічі статеві клітини, або сперматозоони (spermatozoon), розвиваються в яєчках, а жіночі - яйцеклітини (ovum) - в яєчнику. Ці процеси називають відповідно сперматогенезом та овогенезом, і починаються вони з періоду розмноження. В індивідів чоловічої статі цей період починається з періоду статевого дозрівання і закінчується в старості, а жіночої - починається на п'ятому місяці ембріогенезу і закінчується до народження.
У цей період в епітелії покручених сім'яних канальців яєчка з'являється велика кількість невеликих клітин - сігерматогоній, а в яєчниках - овогоній. На цьому період розмноження закінчується і починається період росту, під час якого при сперматогенезі утворюються первинні сперматоцити, а при овогенезі - первинні овоцити. У цей час і в чоловічих, і в жіночих клітинах починаються дуже важливі процеси, наслідком яких є зменшення кількості хромосом у два рази. Це життєва необхідність, оскільки кожна клітина тіла людини має подвійний (диплоїдний) набір хромосом (46 штук, або 23 пари). Якби кількість хромосом у статевих клітинах не зменшувалась, то при заплідненні в зиготі було б 92 хромосоми.
Однак цього ніколи не буває, бо відбувається так званий редукційний поділ, або мейоз, при якому на відміну від мітозу спостерігають два поділи.
Період росту при сперматогенезі закінчується поділом первинного сперматоцита на два вторинні сперматоцити, кожен з яких має гаплоїдний набір хромосом. При овогенезі цей період значно складніший, тому що крім підготовки клітини до мейозу вона нагромаджує поживні речовини.
У періоді дозрівання кожен вторинний сперматоцит поділяється на дві сперматиди. Слід звернути увагу, що в сперматоцитах знаходяться статеві хромосоми. Для чоловічої статі характерна Y-xpoмосома, а для жіночої - Х-хромосома. При поділі сперматоцитів ці хромосоми розходяться по різних сперматидах і під час запліднення визначають стать зародка.
Період дозрівання при овогенезі відбувається після виходу первинного овоцита з яєчника. Як і при сперматогенезі, цей процес складається з двох послідовних поділів. Так, первинний овоцит поділяється на вторинний та невеликий первинний полоцит. Потім вторинний овоцит поділяється на зрілу яйцеклітину і вторинний полоцит. Первинний полоцит також поділяється на два вторинні полоцити. Всі три вторинні полоцити гинуть, оскільки їхнє призначення в тому, щоб яйцеклітина звільнилася від половини хромосом.
Період формування спостерігають тільки при сперматогенезі, в процесі якого із сперматиди формується сперматозоон, що має головку, шийку та хвіст. До складу головки входить ядро, де знаходяться хромосоми (гаплоїдний набір). Головка продовжується в шийку, яка переходить у хвіст. Зрілий сперматозоон рухається за допомогою хвоста і може пересуватись на значну відстань (доведено, що запліднення відбувається у матковій трубі).
Зріла яйцеклітина кулястої форми. В її цитоплазмі є невелика кількість жовткових включень, необхідних як поживний матеріал. У ядрі яйцеклітини міститься гаплоїдний набір хромосом, у тому числі статева Х-хромосома.
Запліднення у вищих тварин та

 
 

Цікаве

Загрузка...