WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Периферична та автономна нервова система - Реферат

Периферична та автономна нервова система - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Периферична та автономна нервова система
Периферична нервова система
До периферичної нервової системи (systema nervosum periphe-ricum) відносять нерви, які походять від стовбурової частини головного мозку (черепні нерви) та спинного мозку (спинномозкові нерви) описані в розділі "Автономна нервова система". Симпатичний стовбур, автономні вузли та автономні сплетення, розміщені біля судин та внутрішніх органів.
Черепних нервів (nervi craniales) дванадцять (Рис. 1). Фізіологічне їх поділяють на три групи: І, II, VIII - нерви органів чуттів (нюху, зору, слуху та рівноваги); III, IV, VI, XI і XII - рухові нерви та V, VII, IX, X - змішані нерви.
Нюхові нерви (nervi olfactorii) починаються тонкими стовбурцями (до 20), які йдуть від рецепторів, розміщених на слизовій оболонці верхньої та середньої раковин носа та відповідної їм ділянки перегородки носа. Згадані стовбурці проходять у порожнину черепа через решітчасту пластинку решітчастої кістки і закінчуються в нюховій цибулині.
Зоровий нерв (nervus opticus) починається від специфічних клітин сітківки ока (Рис. 2). З товщі очного яблука він виходить біля заднього полюса його і через зоровий канал переходить у порожнину черепа. У борозні перехрестя клиноподібної кістки перехрещу ються присередні частини волокон правого та лівого зорового нервів. Після перехресту утворюється зоровий шлях.
Окоруховий нерв (nervus oculomotor і us) за функцією - руховий, лежить разом з блоковим та очним нервами в товщі зовнішньої стінки печеристої пазухи. Проходить у порожнину орбіти через верхню очноямкову щілину і розгалужується на гілки, які іннервують прямі м'язи (верхній, присередній та нижній), нижній косий м'яз та м'яз - піднімач верхньої повіки. У складі цього нерва йдуть також і парасимпатичні волокна до м'яза - звужувача зіниці.
Блоковий нерв (nervus trochlearis) за функцією - руховий. У порожнину орбіти проходить крізь верхню очноямкову щілину. Ін-нервує верхній косий м'яз очного яблука.
Трійчастий нерв (nervus trigeminus) за функцією - мішаний, найтовщий з усіх черепних нервів (Рис. 3). Виходить з речовини мозку двома корінцями: руховим (меншим) та чутливим (більшим). У порожнині черепа чутливий корінець утворює трійчастий вузол, від якого відходять три нерви: очний, верхньощелепний та нижньощелепний.
Рис. 1. Головний мозок (нижня поверхня):
а - загальний вигляд: 1 - щілина поздовжня великого мозку; 2 - частка лобова; 3 - перехрестя зорове; 4 - речовина передня пронизана; б - частка вискова; 6 - півкуля мозочка; 7 - щілина серединна передня; 8 - мозок довгастий; 9 - міст; 10 - тіло сосочкове; 11 -шлях зоровий; 12 - гіпофіз (мозковий придаток); 13 - цибулина нюхова; 6 - вихід нервів черепних: І - цибулина нюхова; ІІ - нерв зоровий; ІІІ - нерв окоруховий; IV - нерв блоковий; V - нерв трійчастий; VI - нерв відвідний; VII - нерв лицевий; VIII - переддверно-завитковий; IX - нерв язикоглотковий; X - нерв блукаючий; XI - нерв додатковий; X11 - нерв під'язиковий.
Рис. 2. Зоровий нерв та м'язи очного яблука:
а - вигляд зверху; б - вигляд збоку: 1 - сухожилок верхнього косого м'яза; 2 - хрящовий блок; 3 - лобова пазуха; 4 - спинка сідла; 5 - внутрішня сонна артерія; 6 - окоруховий нерв; 7 - зорове перехрестя; 8 - зоровий нерв; 9 - спільне сухожилко-ве кільце; 10, 15, 16 - м'яз - підіймач верхньої повіки; 11 - бічний прямий м'яз; 12 o- верхній прямий м'яз; 13 - присередній прямий м'яз; 14 - верхній косий м'яз; 17 - нижній прямий м'яз; IS - нижній косий м'яз; 19, 20 - повіки; 21 - верхньощелепна пазуха; 22 - крилоподібний відросток.
Очний нерв (nervus ophthalmicus) за функцією - чутливий, іде в товщі зовнішньої стінки печеристої пазухи, проходить крізь верхню очноямкову щілину і в орбіті розгалужується на гілки, які іннервують шкіру ділянки лоба, очноямкової ділянки та частково слизову оболонку порожнини носа.
Верхньощелепний нерв (nervus maxillaris) за функцією - чутливий. З порожнини черепа виходить крізь круглий отвір і йде в крило піднебінну ямку. Іннервує шкіру носа, верхньої губи, щоки, ясна та зуби верхньої щелепи, а також слизову оболонку піднебіння, верхньої губи, щоки та порожнини носа.
Нижньощелепний нерв (nervus mandibularis) за функцією - мішаний. З порожнини черепа виходить крізь овальний отвір і розгалужується на гілки, які іннервують шкіру нижньої губи, щоки, підборіддя, виска, частково вушної раковини, слизову оболонку нижньої губи, щоки, дна порожнини рота, а також язик, висково-нижньощелепний суглоб, ясна та зуби нижньої щелепи.
Основними чутливими гілками нерва є язиковий нерв, нижній комірковий нерв (проходить у каналі нижньої щелепи і виходить крізь підборідний отвір) та вушно-висковий нерв.
Рухові гілки нижньощелепного нерва іннервують жувальні м'язи (висковий, жувальний та крилоподібні - бічний і присередній), а також щелепно-під'язиковий м'яз та переднє черевце двоче-ревцевого м'яза.
Відвідний нерв (nervus abducens) за функцією - руховий. З порожнини черепа виходить крізь верхню очноямкову щілину, йде в орбіту й Іннервує бічний прямий м'яз очного яблука.
Лицевий нерв (nervus facialis) за функцією - мішаний (Рис. 4). У своєму складі має рухові, парасимпатичні (секреторні) та чуттєві (смакові) волокна.
З речовини мозку лицевий нерв виходить у куті між довгастим мозком, мозочком та мостом. Далі нерв входить крізь внутрішній слуховий хід у канал лицевого нерва, виходить з нього крізь шило-сосковий отвір і потрапляє в товщу привушної залози. Тут нерв утворює привушне сплетення, після виходу з товщі залози розпадається на ряд гілок, які іннервують усі мімічні м'язи, підшкірний м'яз шиї, а також вушні м'язи, потиличне черевце потилично-лобового м'яза, шилопід'язиковий м'яз та заднє черевце двочеревцевого м'яза.
Парасимпатичні та чуттєві волокна лицевого нерва виділяють в особливий нерв - проміжний (nervus intermedius). Цей нерв виходить з мозку між лицевим та переддверно-завитковим (восьмим) нервами і у внутрішньому слуховому ході входить до складу лицевого нерва. Найбільшою і кінцевою гілкою проміжного нерва є барабанна струна. Вона містить у собі смакові волокна - до язика та парасимпатичні волокна - до слинних залоз (піднижньощелепної і під'язикової). Барабанна струна приєднується до язикового нерва і йде в його складі.
Рис. 3. Гілки трійчастого нерва:
1 - очний нерв; 2 - верхньощелепний нерв; 3 - підочноямковий нерв; 4 - сполучна гілка до барабанної струни; 5 - привушна протока; 6 - нижній комірковий нерв; 7 - язиковий нерв; 8 - під'язикова залоза; 9 - нижня щелепа; 1(Ц- піднижньощелепна залоза; 11 - грудинно-ключично-сосковий м'яз; 12 - зовнішня сонна артерія; 13 - при-середній крилоподібний м'яз; 14 - лицевий нерв; 15 - зовнішній слуховий отвір; 16 - бічний крилоподібний м'яз; 17 - щелепна артерія; 18 - нижньощелепний нерв; 19 - трійчастий вузол; 20 - корінці трійчастого нерва. Рис. 4. Гілки лицевого нерва:
1 - надочноямковий нерв; 2

 
 

Цікаве

Загрузка...