WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

- 2012 г, Дж. Байрона - 2238 г, О. Кромвеля - 2000 г, Ж. Кюв'е - 1881 г, Ф. Шіллера - 1871 г, Ю. Лібіха - 1325 г, А. Франса - 1017 г. Тепер вважають, що інтелектуальні особливості людини залежать не стільки від структурних особливостей головного мозку, скільки від функціональних особливостей нейроцитів та їхньої фізіологічної активності.
Рис. 5. Низхідні (рухові) проекційні шляхи:
1 - пірамідні шляхи; 2 - перехрестя пірамід; 3 - бічний пірамідний шлях; 4 - передній пірамідний шлях; 5 - посегментне перехрестя волокон переднього пірамідного шляху в спинному мозку; 6 - черевні (рухомі) корінці спинномозкового нерва; 7 - поперечні волокна моста; 8 - кірково-мостові шляхи. Рис. 6. Висхідні (чутливі) проекційні нервові шляхи:
1 - зоровий горб; 2 - розтин моста; 3, 8, 9 - центральні відростки других нейронів чутливихшляхів; 4 - розтин довгастого мозку; 5 - центральні відростки перших нейронів чутливого шляху; 6 - псевдоуніполярні клітини спинномозкового вузла; 7 - чутливі клітини заднього рога спинного мозку; 10 - чутливі клітини зорового горба; Я - центральні відростки третіх нейронів чутливого шляху (зоровогорбово-кірковий пучок)
Довгастий мозок. Вивчення головного мозку починають із стовбурової частини. Спинний мозок продовжується у стовбур головного мозку, а саме у довгастий мозок (medulla oblongata), який своїм зовнішнім виглядом нагадує спинний мозок.
За формою довгастий мозок схожий на конус, основа якого обернена вперед та вгору (до моста). По передній поверхні довгастого мозку проходить передня серединна щілина, що е продовженням передньої серединної борозни спинного мозку. Вздовж цієї борозни містяться два підвищення - піраміди, які складаються з відростків нейроцитів, що з'єднують великі півкулі із спинним мозком. Піраміди поступово потоншуються і на межі із спинним мозком утворюють перехрестя пірамід. Назовні від пірамід розміщуються еліпсоподібні підвищення - оливи, побудовані із скупчення нейроцитів. Вважають, що вони утворюють ядро, яке разом з мозочком зв'язане з переддверно-завитковим органом. Бічні частини довгастого мозку займають бічні канатики, які є продовженням бічних та частково задніх канатиків спинного мозку. На рівні середини олив бічні канатики розходяться і утворюють нижні краї ромбоподібної ямки і переходять у нижні мозочкові ніжки.
Довгастий мозок складається із сірої та білої речовини, однак сіра речовина розміщена тут не так правильно, як у спинному мозку. Основні її скупчення знаходяться у дні ромбоподібної ямки - це рухові ядра останніх черепних нервів. Ядро під'язикового нерва має довжину 10-12 мм і утворене великими нейроцитами, нейрити яких виходять з мозку між оливою та пірамідою (12-15 корінців) і складають стовбур нерва.
Ядро додаткового нерва міститься у нижньому відділі довгастого мозку. Нейрити його клітин виходять з мозку між оливою та бічними канатиками (3-6 корінців) і утворюють стовбур нерва.
Рухове ядро блукаючого нерва має довжину близько 10 мм. Нейрити, що з нього виходять, утворюють 12-15 корінців, які розміщуються вище від корінців додаткового нерва.
Відростки нервових клітин рухових ядер язикоглоткового нерва утворюють 5-6 корінців, що виходять з речовини мозку поряд з корінцями блукаючого нерва, дозовні та дозаду від оливи.
Якщо провести аналогію із спинним мозком, то рухові ядра збігаються із скупченнями клітин передніх рогів.
Вузли, аналогічні спинномозковим вузлам (нагадаємо, що там є чутливі клітини), лежать поза речовиною головного мозку, недалеко від місця входу в нього чутливих корінців черепних нервів.
Нейроцити довгастого мозку, з якими утворюють синапси нейрити чутливих клітин і які збігаються з клітинами задніх рогів спинного мозку, також розміщуються в дні ромбоподібної ямки, але назовні від рухових, і утворюють чутливі ядра черепних нервів. Це ядра блукаючого, язикоглоткового та переддверно-завиткового нервів. Таке розміщення чутливих і рухових ядер у дні ромбоподібної ямки відповідає скупченню сірої речовини задніх і передніх рогів спинного мозку (якщо уявити спинний мозок розрізаним по задній серединній борозні до центрального каналу і розгорнутим).
Біла речовина довгастого мозку складається з нейритів чутливих та рухових нейроцитів, які утворюють висхідні та низхідні провідні шляхи. Це спинномозковий шлях трійчастого нерва, оливо-мозочковий шлях, спинно-оливний та оливо-спинномозковий шляхи і деякі інші.
Вище та спереду від довгастого мозку лежить міст (pons), що також є частиною мозкового стовбура і має довжину 25-ЗО мм. Його передньонижня поверхня опукла, білого кольору і складається з поперечно розміщених волокон, що занурюються в товщу мозочка і утворюють середні ніжки. По серединній лінії передньо-нижньої поверхні моста проходить серединна борозна. Між мостом, довгастим мозком та мозочком розміщується мостомозочковий трикутник, де проходять корінці лицевого, приміжного та переддверно-завиткового нервів. Якщо зробити поперечний зріз моста, то можна побачити, що він побудований із сірої та білої речовини, причому біла речовина сконцентрована в передній частині, а сіра - в задній частині моста, або його покришці. Між передньою і задньою частинами лежить пучок поперечних волокон - трапецієподібне тіло.
Нейроцити моста утворюють дві групи ядер, а саме: власні ядра, що розміщуються в його передній частині, та ядра черепних нервів, які лежать між білою речовиною задньої частини.
В ядрах моста закінчуються кірково-мостові шляхи. Крім того, нейрити клітин цих ядер формують поперечні волокна моста, що складають середні ніжки мозочка і утворюють синапси з нейритами його півкуль.
Ядро відвідного нерва має довгасту форму і довжину 2,5-3,2 мм, побудоване з великих рухових нейроцитів, нейрити яких біля заднього краю моста утворюють корінець відвідного нерва.
Ядро лицевого нерва овальної форми, має довжину 2-6 мм і складається з рухових нейроцитів. їхні нейрити всередині моста утворюють коліно лицевого нерва, яке розміщується навколо ядра відвідного нерва. Корінець лицевого нерва виходить із мозку в место-мозочковому трикутнику.
Рухове ядро трійчастого нерва утворене великими нейроцитами і має довжину 3,5-4,2 мм. Нейрити цих клітин виходять з мозку у складі рухового корінця трійчастого нерва.
Крім рухових ядер у задній частині мозку розміщуються парасимпатичні ядра лицевого нерва, чутливі ядра трійчастого та перед-дверно-завиткового нервів та деякі інші.
Відомо, що четвертий шлуночок (ventriculus quartus) є похідним заднього мозкового пухиря. У зв'язку з цим його порожнина з'єднується з

 
 

Цікаве

Загрузка...