WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

Нервова система. Центральна нервова система (пошукова робота) - Реферат

задня бічні борозни, а в шийному та верхньогрудному відділах між ними лежить задня проміжна борозна. З передньої бічної борозни із речовини мозку виходять пучки рухових нервових волокон, що утворюють передній руховий корінець. У задню бічну борозну входять пучки чутливих нервових волокон, які складають задній чутливий корінець. Біля міжхребцевого отвору корінці утворюють стовбур спинномозкового нерва. В цьому місці назадньому корінці є потовщення - спинномозковий вузол (ganglion spina-1е), який являє собою скупчення чутливих нейронів, їхні дендрити закінчуються рецепторами, а нейрити (аксони) складають задні корінці.
Спинний мозок дорослої людини (на відміну від багатьох ссавців) закінчується на рівні І-II поперекових хребців. У зв'язку з цим міжхребцеві отвори поперекового, крижового та куприкового відділів знаходяться нижче від місця входу та виходу корінців, і тому вони спускаються вниз навколо кінцевої нитки і утворюють кінський хвіст. Цей факт має велике практичне значення тому, що при проколі хребтового каналу голку слід вводити обов'язково нижче від II поперекового хребця.
На поперечному розрізі спинного мозку (Рис. 3) навіть неозброєним оком можна побачити, що він складається із сірої та білої речовини. Сіра речовина у формі метелика розміщена навколо центрального каналу, а по її периферії бачимо білу речовину. Сіра речовина (substantia grisea) складається з тіл нейроцитів, а біла (substantia alba) - з їхніх відростків, аксонів та дендритів. У кожній половині сірої речовини відмічають передній та задній виступи, які називають переднім та заднім рогами (cornu ventrale s. anterius et dorsale s. posterius). Крім того, в нижній частині шийного відділу, в грудному та верхній частині поперекового відділів є бічний ріг (cornu laterale). Якщо розрізати спинний мозок уздовж, то можна побачити, що роги сірої речовини утворюють сірі стовпи (передній, задній та бічні).
Рис. 3. Поперечний розріз спинного мозку і утворення спинно-мозкового
нерва (схема): 1 - спинний мозок; 2 - передній ріг сірої речовини; З - задній ріг сірої речовини; 4 - бічний ріг сірої речовини; 5 - центральний канал; 6 - щілина серединна передня; 7 - спинний корінець спинномозкового нерва; 8 - черевний корінець спинномозкового нерва; 9 - спинномозковий вузол.
У передніх рогах розміщуються групи нейроцитів, аксони яких утворюють передні, або рухові, корінці. В задніх рогах є групи невеликих чутливих клітин, що сприймають різні види чуттів. До цих нейроцитів підходять, утворюючи синапси, відростки клітин спинномозкового вузла. Нейроцити у бічних рогах входять до складу симпатичної частини автономної нервової системи, відростки їх виходять із спинного мозку в складі передніх корінців та іннервують різні внутрішні органи. Крім вищезгаданих нейроцитів у сірій речовині є багато інших з короткими нейритами, що не виходять за її межі. Це вставні нейрони, які зв'язують між собою чутливі та рухові нейрони і є частиною рефлекторної дуги.
Біла речовина спинного мозку складається з трьох груп нейритів, а саме: волокон, що з'єднують різні ділянки спинного мозку; рухових та чутливих волокон. Нейрити, що з'єднують різні ділянки спинного мозку, відносять до його власного апарату. Порівняльно-анатомічними дослідженнями доведено, що власний апарат спинного мозку є дуже давнім філогенетичним утвором і тому зберігає сегментарну будову.
Нервовий сегмент (segmentum medulla spinalis) - це поперечний відрізок спинного мозку, що виник з одного невротома і складається з горизонтального шару білої та сірої речовини, переднього та заднього корінців і спинномозкових вузлів (правого і лівого). Розрізняють тридцять один сегмент, які за топографією поділяють на 8 шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових та 1 куприковий. У межах нервового сегмента замикається найпростіша рефлекторна дуга (Рис. 4).
Рухові та чутливі волокна зв'язують спинний мозок з головним, і тому їх об'єднують в апарат двосторонніх зв'язків. На етапах еволюції він виник пізніше, ніж власний апарат спинного мозку, оскільки пізніше виник головний мозок.
Нервові волокна білої речовини утворюють передній, бічний та задній канатики спинного мозку. Передній канатик (iuniculus ventralis s.anterior) розміщується між передньою серединною щілиною та передньою бічною борозною. Він утворений нейритами, що передають нервові імпульси від вищих центрів до нижчих і формують такі нервові шляхи: передній пірамідний, або кірково-спинномозковий: переддверно-спинномозковий, передній спинномозковозоровогорбовий тощо (Рис. 5).
Бічний канатик (Iuniculus lateralis) розміщується між передньою та задньою бічними борознами. Він складається з нейритів, що проводять імпульси у двох напрямах - від вищих центрів до нижчих і навпаки. До шляхів, що проводять нервові імпульси від центру на периферію, відносять такі: бічний кірково-спинномозковий, червоно-спинномозковий, спинно-сітчастий тощо.
Рис. 4. Рефлекторна дуга спинного мозку (схема):
1 - передній пірамідальний шлях; 2 - аксон чутливого нейрона; 3 - власний пучок: 4 - спинний корінець; 5 - спинномозковий вузол; 6 - черевний корінець; 7 - аксон рухового нейрона; 8 - периферичний відросток чутливого нейрона: 9 - нервово-сухожильне веретено; 10 - сухожилок; 11 - нервово-м'язові закінчення; 12 - м'яз; 13 - власне ядро: 14 - вставний нейрон.
Задній канат (funiculus dorsalis s. posterior) розміщується між задньою серединною та задньою бічною борознами. В ньому проходять відростки чутливих клітин спинномозкових вузлів, що утворюють ніжний та клиноподібний пучки (Рис. 6).
Головний мозок (encephalon) розміщується в порожнині черепа. За формою головний мозок дорослої людини нагадує або кулю, або еліпсоїд. Його поздовжній розмір дорівнює 170-180 мм, а поперечний - 140 мм. Маса мозку дорослої людини коливається в значних межах. Цей факт давав і дає змогу псевдовченим вважати, що від маси мозку залежать розумові здібності людини, тобто, чим більша маса мозку, тим інтелектуальніша людина і навпаки.
Дослідженнями прогресивних учених, у тому числі і вітчизняних (Д. М. Зернов, В. М. Бехтерев та ін.), доведено, що абсолютна маса головного мозку не може бути показником інтелектуального розвитку людини. Маса мозку у чоловіків у середньому дорівнює 1360 г, а в жінок - 1227 г. Спостереження психіатрів та патологоанатомів довели, що тільки маса мозку менша за 900 г пов'язана з порушенням психічної діяльності людини.
З історії людства відомо багато видатних людей, маса мозку яких була значно вища або нижча від середніх розмірів. Так, маса мозку І. С. Тургенева

 
 

Цікаве

Загрузка...