WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ендокринні (безпроточні) залози - Реферат

Ендокринні (безпроточні) залози - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Ендокринні (безпроточні) залози
Залози, які не мають вивідних проток і свої хімічні продукти (гормони, або Інкрет) виділяють безпосередньо у кров, називаються ендокринними, або безпроточними, залозами (glandulae endocrinae s. sine ductibus).
Гормони стимулюють або, навпаки, гальмують розвиток та життєдіяльність окремих органів і цілого організму. Так, вони впливають на обмін речовин, розвиток і ріст організму, статеве дозрівання та ін.
Діяльність ендокринних залоз залежить від нервової системи і регулюється нею, а гормони, в свою чергу, впливають на нервову систему, особливо на автономну.
До ендокринних залоз належать щитоподібна, прищитоподібні, загрудинна, надниркові, гіпофіз, шишкоподібне тіло, острівці підшлункової залози тощо (Рис. 1).
Щитоподібна залоза (glandula thyroidea) - найбільша з ендокринних залоз (маса її у дорослого ЗО-60 г), непарна. Залоза збільшується в період статевої зрілості і зменшується в старості (Рис. 2).
Форма залози нагадує підкову, яка розташована в передній ділянці шиї нижче від під'язикової кістки і прикриває собою бічну поверхню гортані та передньобічну поверхню трахеї.
Щитоподібна залоза має дві частки (праву і ліву) та непарну частину - перешийок, який з'єднує ці частки.
Передтрахейна пластинка шийної фасції утворює щільну волокнисту піхву залози, яка фіксує щитоподібну залозу до трахеї та гортані.
Крім цієї піхви щитоподібна залоза має ще й власну волокнисту капсулу, яка посилає відростки в товщу залози і ділить її на часточки. Тканина залози складається з фолікулів, які вистелені одношаровим плоским епітелієм. Порожнина фолікула містить жовтуватий колоїд.
Гормони щитоподібної залози (тироксин та трийодтиронін) виводяться безпосередньо в кров. Вони регулюють обмін речовин, ріст та розвиток тканин, а також впливають на склад крові. Функціонально щитоподібна залоза тісно пов'язана з іншими ендокринними залозами (гіпофізом, статевими залозами та ін ).
Гіпофункція щитоподібної залози спричинює особливу набряклість тканин (мікседему), що проявляється у зниженні обміну речовин та зменшенні розумових здібностей.
Рис. 1. Розміщення найважливіших ендокринних залоз:
1 - шишкоподібне тіло, 2 - мозковий придаток; 3 - щитоподібна залоза; 4 - загрудинна залоза, 5 - надниркові залози, 6 - підшлункова залоза; 7 - внутрішньосекреторна частина яєчок {у чоловіків), 8 - внутрішньосекреторна частина яєчників (у жінок).
Рис. 2. Щитоподібна та загрудинна залози:
І - щитоподібний хрящ 2 - ліва частина щитоподібної залози; З, 15 - загальна сонна артерія, 4 - трахея, 5 - внутрішня яремна вена б - ліва плечоголовна вена, 7 - підключична вена 8 - підключична артерія, 9 - дуга аорти, 10 - ліва легеня, 11 - осердя, 12 - загрудинна залоза, 13 - права легеня, 14 - верхня порожниста вена} 16 - перешийок щитоподібної залози.
Гіперфункція щитоподібної залози призводить до базедової хвороби, яка характеризується хворобливою збудливістю нервової системи, прискоренням пульсу, витрішкуватістю, різким підвищенням обміну речовин тощо.
Постачають кров'ю щитоподібну залозу чотири однойменні артерії: дві верхні (права й ліва) та дві нижні (права й ліва). Венозна кров відтікає по однойменних венах у систему верхньої порожнистої вени, а лімфа відводиться в поверхневі та глибокі лімфатичні вузли шиї.
Щитоподібну залозу іннервують гілки блукаючого нерва та ший- ; них симпатичних вузлів. і
Прищитоподібні залози (glandulae parathyroideae) представлені чотирма дрібними, овальної чи подовженої форми тільцями, розмірами 6 X 4 X 2 мм та масою 0,05-0,09 г, сірувато-жовтого кольору, з гладенькою, блискучою поверхнею. Прищитоподібні залози звичайно розміщені на задній поверхні бічних часток щитоподібної залози, у жировій тканині між власною капсулою щитоподібної залози та її фасціальною піхвою.
Розрізняють верхні та нижні щитоподібні залози. Кожна з них має капсулу, від якої відходить у товщу залози перегородка. Речовина залози складається з перекладинок епітеліальних клітин, між якими розміщені багаті кровоносними судинами прошарки сполучної тканини.
Функція прищитоподібних залоз повністю не вивчена, але встановлено, що вони виробляють гормон, який сприяє засвоєнню організмом кальцію. Видалення залоз призводить до порушення росту кісток, підвищення збудливості центральної нервової системи, корчів та смерті від тетанії.
Кровопостачання прищитоподібних залоз відбувається за рахунок однойменних артерій (гілок верхніх та нижніх щитоподібних артерій), а відтік венозної крові - по однойменних венах.
Іннервуються прищитоподібні залози гілками блукаючого нерва (верхній та нижній гортанні нерви) та симпатичного стовбура.
Загрудинна залоза (thymus) розташована у верхній частині переднього середостіння, за ручкою грудини, між правою та лівою середостінними плеврами (див. рис. 108). За формою та величиною залоза дуже варіабельна, хоча складається з двох асиметричних часток (правої та лівої). Звичайно зона здавлена спереду назад, а донизу трохи розширена (основа залози). Верхні ділянки часток залози дещо розходяться, утворюючи ніби вила.
Колір загрудинної залози сіро-рожевуватий, з віком стає жовтуватим, що зв'язано з жировим її переродженням.
Маса залози у новонароджених у середньому 10-15 г, а в 11--15-річних дітей вона найбільша (в середньому 20-35 г). Після статевого дозрівання організму починається зворотний розвиток залози, і її речовина 1заміщується жировою тканиною. Однак і в похилому віці серед маси жирової тканини зберігаються залишки залозистої тканини.
Зовні загрудинна залоза покрита тонкою сполучнотканинною оболонкою, від якої відходять у товщу залози перегородки, що розділяють речовину залози на часточки. Периферія кожної часточки залози має темне забарвлення (кіркова речовина), а в центрі часточок залози - світліше забарвлення (мозкова речовина). Як кіркова, так і мозкова речовини складаються з тонкої сіточки, утвореної клітинами зірчастої форми. Проміжки між клітинами сітки виповнені лімфоцитами. У

 
 

Цікаве

Загрузка...