WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини, грудної клітки і діафрагми - Реферат

Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів спини, грудної клітки і діафрагми - Реферат

видиху
Поперечний м'яз грудної клітки (musculus transversus thoracis) плоский, слабо розвинений, розміщується на задній поверхні передньої грудної стінки. Починається від задньої поверхні мечоподібного відростка та нижнього відділу тіла грудини і прикріплюєтьсявіялоподібно до задньої поверхні III - VI ребер у місцях переходу їх у реберний хрящ. Функція: опускає ребра (синергіст внутрішніх міжреберних м'язів).
Вікові, статеві та індивідуальні особливості м'язів грудної клітки
У дітей перших років життя м'язи грудної клітки розвинені недостатньо, що пов'язано з типом дихання (у немовлят у дихальних рухах найбільше значення має діафрагма). Вони починають інтенсивно розвиватись на 3-4-му році життя. У дорослих кількість м'язових волокон та міцність сухожилків і фасцій залежить від статі та фізичного навантаження. Іноді підключичного та малого грудного м'язів немає з одного або обох боків. Відомі випадки, коли кількість пучків зовнішиіх і внутрішніх міжреберних м'язів значно збільшена або зменшена. Дуже часто поперечного м'яза грудної клітки немає (70-75 % випадків) з одного або обох боків.
Фасції та міжфасціальпі простори грудної клітки. За найбільш поширеною класифікацією серед фасцій грудної клітки розрізняють поверхневу, грудну, ключично-грудну та внутрішньо-грудну фасції.
Рис. 1. М'язи тулуба (вигляд спереду):
1 - грудинно-ключично-сосковий м'яз; 2 - трапецієподібний м'яз; 3 - малий грудний м'яз; 4, 15 -дельтоподібний м'яз;5, 8 - прямий м'яз живота; 6 - поперечний м'яз живота; 7- пірамідальний м'яз; 9 - внутрішній косий м'яз живота; 10 - біла лінія; 11 - піхва прямого м'яза живота (передня пластинка); 12 - зовнішні міжреберні м'язи; 13 - внутрішні міжреберні м'язи; 14, 17 - малий грудний м'яз; 16 - великий грудний м'яз.
Рис. 2. Діафрагма:
а - вигляд знизу; б - вигляд спереду: 1, 12 - реберна частина діафрагми; 2, 11 - сухожилковий центр діафрагми; 3, 13 - поперекова частина діафрагми; 4 - квадратний м'яз попереку; 5 - поперечний м'яз живота; 6 - поперекова частина клубово-поперекового м'яза; 7, 14 - ніжки діафрагми; 8, 15 - аортальний розтвір; 9 - стравохідний розтвір; 10 - отвір порожнистої вени.
Поверхнева фасція грудної клітки виражена дуже слабо.
Грудна фасція (fascia pectoralis) починається від ключиці і відразу, біля верхнього краю великого грудного м'яза, поділяється на поверхневу та глибоку пластинки, які утворюють піхву для цього м'яза. В нижньому відділі грудної клітки вона продовжується у фасцію грудної клітки (fascia thoracica), яка вкриває зовнішні міжреберні м'язи та ребра.
Від нижнього краю ключиці (глибше за грудну фасцію) починається також ключично-грудна фасція (fascia clavipectoralis), що формує піхву для малого грудного і підключичного м'язів. Унизу вона з'єднується із глибокою пластинкою грудної фасції. Міжфасціальний простір між грудною та ключично-грудною фасціями заповнений жировою тканиною, в якій лежать нерви, кровоносні та лімфатичні судини і лімфатичні вузли.
Внутрішню поверхню грудної клітки та внутрішні і найглибші міжреберні м'язи вистеляє тонка внутрішньогрудна фасція (fascia endothoracica).
Діафрагма, або грудочеревна перепона (diaphragma), тонка, плоска, опукла угору м'язово-сухожилкова пластинка, що відділяє грудну порожнину від черевної (Рис. 2). За будовою діафрагму поділяють на м'язову частину та сухожилковий центр. Залежно від початку м'язових пучків виділяють поперекову, реберну і грудну частини діафрагми.
Поперекова частина (pars lumbalis) складається з правої та лівої ніжок, які починаються від І - IV поперекових хребців і присередньої та бічної дугоподібних зв'язок.
Присередня дугоподібна зв'язка (ligamentum arcuatum mediale) починається від тіла і прикріплюється до поперечного відростка І поперекового хребця. Вона дугоподібна (звідси назва) натягується над великим поперековим м'язом.
Бічна дугоподібна зв'язка (ligamentum arcuatum laterale) починається від поперечного відростка І поперекового хребця, проходить дугоподібно над квадратним м'язом поперека і прикріплюється до XII ребра.
Між присередніми частинами правої та лівої ніжок і VII грудним та І поперековим хребцями знаходиться аортальний розтвір, крізь який проходять аорта і грудна лімфатична протока. Його передню частину утворює серединна дугоподібна зв'язка (ligamentum arcuatum medianum). Трохи наперед від аортального розтвору розміщується стравохідний розтвір, де проходять стравохід і блукаючі нерви.
Реберна частина діафрагми (pars costalis) починається зубцями від внутрішньої поверхні шести нижніх реберних кісток та реберних хрящів.
Груднина частина (pars sternalis) - найменша м'язова частина діаграфми починається від задньої поверхні мечоподібного відростка.
Волокна всіх м'язових частин діафрагми йдуть віялоподібне до її сухожилкового центру, де і закінчуються. Сухожилковий центр (centrum tendmeum) за формою нагадує трилисник, найгостріший кінець якого обернений допереду. В його задній частині праворуч є чотирикутної форми отвір порожнистої вени, де проходить нижня порожниста вена.
Між початковими відділами відповідних м'язових частин діафрагми виділяють грудинно-реберний і попереково-реберний отвори трикутної форми, які мають велике практичне значення, тому що тут можуть утворюватись діафрагмальні грижі. Крім вищезгаданих у діафрагмі є й інші невеликі щілиноподібні отвори, крізь які проходять судини та нерви.
Слід зазначити, що опуклість діафрагми неоднакова. Так, середня частина сухожилкового центру знаходиться нижче від рівня її бічних частин, які більш опуклі і тому дістали назву куполів діафрагми (опуклість діафрагми пояснюється тим, що тиск у черевній порожнині вищий, ніж у грудній). В нормі правий купол знаходиться вище від лівого і досягає четвертого міжреберного проміжку, що має значення для визначення нормальних границь внутрішніх органів.
Зверху діафрагму вкриває внутрішньогрудна фасція, яка продовжується на діафрагму з внутрішньої поверхні грудної клітки. Знизу діафрагма вкрита продовженням внутрішньочеревної фасції. Функція: діафрагма є основним дихальним м'язом. При скороченні вона опускається вниз, тим самим збільшує об'єм грудної порожнини і сприяє вдиху. Вважають, що скорочення діафрагми на одну третину забезпечує акт вдиху.
Вікові, статеві та індивідуальні особливості діафрагми
У новонароджених правий купол розмішується на рівні V міжреберного проміжку. Рухомість діафрагми новонародженого коливається від верхнього краю IV до нижнього краю VI ребра; у дорослої людини - V і VI ребер, а у людей похилого віку - VII і IX ребер. На третьому році життя діафрагма починає прибирати положення і набирати форми, властивої

 
 

Цікаве

Загрузка...