WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Артерії (пошукова робота) - Реферат

Артерії (пошукова робота) - Реферат

навколишніх м'язів та поворотну міжкісткову артерію, яка, йдучи догори, віддає м'язові гілочки та бере участь в утворенні ліктьової суглобової сітки.
Крім того, від ліктьової артерії відходять гілки до м'язів передпліччя: долонна зап'ясткова гілка, тильна зап'ясткова гілка, яка бере участь в утворенні тильної сітки зап'ястка, та глибока долонна гілка, яка, з'єднуючись з кінцевою гілкою променевої артерії, бере участь в утворенні глибокої долонної дуги.
Поверхнева долонна дуга (arcus palmaris superficialis) утворюється ліктьовою артерією та поверхневою долонною гілкою променевої артерії. Дуга розміщена за долонним апоневрозом на сухожилках м'язів - згиначів пальців. Від неї відходить чотири спільні долонні пальцеві артерії, кожна з яких іде до відповідного міжпаль-цевого проміжку і на рівні головок п'ясткових кісток розгалужується на дві власні долонні пальцеві артерії, які живлять долонну поверхню II-V пальців.
Глибока долонна дуга (arcus pal maris profundus) розміщена глибше (за сухожилками поверхневого та глибокого м'язів - згиначів пальців) та проксимальніше за поверхневу долонну дугу. В утворенні дуги беруть участь променева артерія та глибока долонна гілка ліктьової артерії.
Від глибокої долонної дуги відходять три долонні п'ясткові артерії, кожна з яких, на рівні головок п'ясткових кісток, впадає у відповідну спільну долонну пальцеву артерію.
Артеріальні сітки. Від головних артеріальних стовбурів верхньої кінцівки відходять гілочки, які анастомозують між собою і утворюють судинні сітки, які особливо чітко виражені в ділянці суглобів (плечового й ліктьового) та на кисті.
У ділянці плечового суглоба утворена надплечова сітка, в межах ліктьового суглоба - ліктьова суглобова сітка, а в ділянці кисті - тильна сітка зап'ястка.
Грудна частина аорти (pars thoracica aortae) розміщується в задньому середостінні, вздовж хребтового стовпа. Починається на рівні IV грудного хребця, а на рівні VIII-IX грудних хребців проходить діафрагму і переходить у черевну частину аорти.
До грудної частини аорти з правого боку прилягає грудна протока і непарна вена, зліва - півнепарна вена та спереду - лівий бронх. Стравохід має різні відношення до грудної частини аорти. Так, верхня третина його лежить справа від неї, середня - спереду, а нижня - зліва від аорти.
Гілки грудної частини аорти. Бронхіальні гілки - дві - чотири тоненькі гілочки, які йдуть до воріт легень і розгалужуються разом із бронхами. Забезпечують кров'ю також плевру, стравохід, осердя та бронхолегеневі лімфатичні вузли.
Стравохідні гілки - три - шість гілочок, які йдуть до грудної частини стравоходу.
Осердні гілки - тоненькі гілочки, які йдуть до задньої стінки осердя.
Середостінні гілки - численні дрібні гілочки, які йдуть до жирової тканини та лімфатичних вузлів середостіння.
Верхні діафрагмальні артерії - два стовбури (правий та лівий), які забезпечують кров'ю верхню поверхню поперекової частини діафрагми і частково осердя.
Задні міжреберні артерії (III-IX) проходять у III-XI міжреберних проміжках правого та лівого боків грудної клітки. Живлять м'язи (міжреберні, спини та черевної стінки), шкіру відповідних ділянок, спинний мозок, діафрагму та грудну залозу.
Черевна частина аорти (pars abdominal is aortae) починається на рівні XII грудного хребця, йде заочеревинно донизу по передній поверхні поперекових хребців, дещо вліво від серединної лінії і на рівні IV поперекового хребця розділяється на праву і ліву загальні клубові артерії (Рис. 6).
Основні гілки черевної частини аорти умовно поділяють на органні (непарні), які живлять переважно органи порожнини живота, та пристінкові (парні), що йдуть в основному до стінок порожнини живота.
Пристінкові гілки черевної частини аорти. Нижні діафрагмальні артерії йдуть по нижній поверхні діафрагми і віддають гілочки до неї, а, крім того, кожна з артерій віддає верхню надниркову артерію до надниркової залози.
Поперекові артерії - чотири пари артерій, що йдуть поперечно і латеральне і віддають гілочки до м'язів спини й попереку, до шкіри відповідної ділянки і спинного мозку.
Серединна крижова артерія є безпосереднім продовженням черевної частини аорти. У вигляді тонкого, непостійного стовбура спускається в таз. Живить крижову кістку, куприк та прилягаючі м'язи.
Рис. 6. Черевна частина аорти:
1 - стравохід; 2 - черевний стовбур; 3 - селезінкова артерія; 4 - надниркова залоза (ліва); 5 - верхня брижова артерія; 6 - ниркова артерія (ліва); 7 - ліва нирка; 8 - яєчкові (у жінок - яєчникові) артерії; 9 - лівий сечовід; 10 - нижня брижова артерія; 11 - квадратний м'яз попереку; 12 - великий поперековий м'яз; 13 - клубовий гребінь; 14 - серединна крижова артерія; 15 - зовнішня клубова артерія; 16 - ліва внутрішня клубова артерія; 17 - ліва пахвинна зв'язка; 18 - зовнішні клубові вени (перерізані); 19 - стегнова вена; 20 - сечовий міхур; 21 - пряма кишка; 22 - права загальна клубова артерія; 23 - поперекові артерії; 24 - черевна частина аорти; 25 - загальна печінкова артерія; 26 - ліва шлункова артерія; 27. 29 - нижня порожниста вена; 28 - діафрагма. Рис. 7. Верхня та нижня брижові артерії:
1 - поперечна ободова кишка; 2 - підшлункова залоза; 3 - черевна частина аорти: 4 - нижня брижова артерія та її гілки; 5 - тонка кишка; 6 - верхня брижова артерія та її гілки.
Органні гілки черевної частини аорти. Черевний стовбур (triincus celiacus) товстий, 10-20 мм завдовжки. Відходить від черевної частини аорти на рівні XII грудного хребця, йде допереду і заочеревинно розділяється на три гілки: ліву шлункову, загальну печінкову та селезінкову артерії.
Ліва шлункова артерія - найтонша з гілок черевного стовбура. Йде дещо догори та вліво, підходить до малої кривини шлунка, спускається по ній управо і анастомозує з однойменною правою артерією. Артерія живитьчеревну частину стравоходу та шлунок.
Загальна печінкова артерія йде вправо по верхньому краю підшлункової залози, входить між листками малого сальника і розгалужується на власну печінкову і шлунково-дванадцятипалу артерії.
Власна печінкова артерія біля воріт печінки розділяється на праву та ліву гілки, які входять у печінку. Від правої гілки артерії відходить міхурова артерія, яка йде до жовчного міхура. Від основного стовбура власної печінкової артерії відходить права шлункова артерія, незначної товщини, йде по малій кривині шлунка справа наліво. Забезпечує кров'ю шлунок й анастомозує з однойменною лівою артерією.
Шлунково-дванадцятипала артерія йде донизу, позаду пілоричної частини шлунка і розділяється на верхню підшлунково-дванадцятипалу артерію, яка віддає гілочки до підшлункової залози та дванадцятипалої кишки, і праву шлунково-сальникову артерію, яка йде вздовж великої кривини шлунка (між листками великого сальника), живить кров'ю шлунок і великий сальник та анастомозує з однойменною лівою артерією.
Селезінкова артерія. - найтовша гілка черевного стовбура, що розміщена вздовж верхнього краю тіла та хвоста підшлункової залози і кількома гілками вступає у ворота селезінки.
Від селезінкової артерії відходять гілочки до підшлункової залози, короткі шлункові артерії, що йдуть до дна шлунка, та ліва шлунково-сальникова артерія, що йде донизу, в напрямі до великої кривини шлунка, а далі, розміщуючись на цій кривині, анастомозує з однойменною правою

 
 

Цікаве

Загрузка...