WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Артерії (пошукова робота) - Реферат

Артерії (пошукова робота) - Реферат

наперед, присередньо та дещо догори, до крило-піднебінної ямки. За топографічними ознаками щелепну артерію поділяють на три відрізки.
Від І відрізка артерії (близько шийки нижньої щелепи) відходить ряд гілочок (основна з яких - глибока вушна артерія), що йд? до зовнішнього слухового ходу і барабанної перетинки, та нижня коміркова артерія, яка йде до нижньої щелепи.
Рис. 3, Артерії голови та шиї:
1 - плечоголовний стовбур; 2 - трахея; 3 - права загальна сонна артерія; 4 - нижня щитоподібна артерія; 5 - щитоподібна залоза; 6 - глотка; 7 - щитопід'язикова перетинка; 8 - верхня щитоподібна артерія; 9 - зовнішня сонна артерія; 10 - язикова артерія; ;1 - лицева артерія; 12 - задні верхні коміркові артерії; 13 - підочноямкова артерія; 14 - очна артерія; IS, 20 - внутрішня сонна артерія; 16 - основна артерія; 17 - схил, 18 - хребтова артерія; 19 - потилична артерія; 21 - підключична артерія. Рис. 4. Артерії головного мозку:
1 - передні мозкові артерії; 2 - передня сполучна артерія; 3 - внутрішня сонна артерія; 4 ~ середня мозкова артерія; 5 - задня сполучна артерія; 6 - задня мозкова артерія; 7 - основна артерія; 8 - хребтова артерія; 9 - передня спинномозкова артерія; 10 - задня нижня мозочкова артерія.
Від II відрізка щелепної артерії, який розміщений між бічним крилоподібним та висковим м'язами, відходять такі основні гілки: середня оболонкова артерія (проходить крізь остистий отвір у порожнину черепа і живить тверду оболонку головного мозку); глибокі вискові артерії (йдуть до вискового та жувального м'язів) та щічна артерія (постачає кров'ю щічний м'яз, деякі мімічні м'язи і слизову оболонку порожнини рота).
Від III (кінцевого) відрізка щелепної артерії відходять такі основні гілки: підочноямкова артерія (крізь однойменну щілину переходить в очну ямку, а далі крізь підочноямковий отвір виходить на поверхню лиця); низхідна піднебінна артерія (йде до глотки, слухової труби, м'якого і твердого піднебіння та до піднебінного мигдалика) та клинопіднебінна артерія (проходить через однойменний канал у порожнину носа і постачає кров'ю задні відділи слизової оболонки).
Внутрішня сонна артерія (arteria carotis interna) е продовженням загальної сонної артерії. Йде догори вздовж бічної стінки глотки, переходить у порожнину черепа через сонний канал і віддає кілька основних гілок.
Очна артерія (arteria ophthalmica) проходить через зоровий канал до присередньої стінки очної ямки, де й розпадається на кінцеві гілки. Одна з основних гілок очної артерії - центральна артерія сітківки, яка йде в очне яблуко в товщі зорового нерва. Інші гілки очної артерії живлять м'язи очного яблука, слізну залозу, повіки, слизову оболонку носа і решітчастого лабіринту, шкіру, м'язи лобової ділянки та тверду оболонку головного мозку.
Передня артерія мозку (arteria cerebri anterior) розгалужується на внутрішній поверхні лобової і потиличної часток півкуль великого мозку (Рис. 4).
Середня артерія мозку (arteria cerebri media) найбільша з гілок внутрішньої сонної артерії. Спочатку проходить у глибині бічної борозни, далі йде до верхньобічної поверхні півкулі великого мозку. По ходу віддає гілочки до лобової, тім'яної та вискової часток великого мозку.
Задня сполучна артерія (arteria communicans posterior) йде назад і зливається із задньою артерією мозку.
Підключична артерія (arteria subclavia) починається справа від плечоголовного стовбура, а зліва - від дуги аорти. Йде догори і латеральне, переходить на шию крізь верхній отвір грудної клітки, де розміщується позаду верхівки легені, а далі проходить між переднім та середнім драбинчастими м'язами і, перегинаючись через І ребро, виходить з-під ключиці в пахвову ділянку, де дістає назву пахвової артерії. За топографічними ознаками підключичну артерію поділяють на три відрізки: до входу в міждрабинчастий простір, у межах міждрабинчастого простору та від міждрабинчастого простору до верхнього отвору пахвової ямки.
Гілки першого відрізка підключичної артерії. Хребтова артерія (arteria vertebralis) йде догори та дещо назад, проходить у поперечний отвір VI шийного хребця і далі вгору через поперечні отвори V-І шийних хребців. Далі переходить через великий отвір потиличної кістки в порожнину черепа і, з'єднуючись з однойменною артерією протилежного боку, утворює основну артерію.
Від хребтової артерії відходять такі гілки: передня та задня спинномозкові артерії, задня нижня мозочкова артерія, а також гілочки до передхребтових м'язів шиї і спинномозкові гілки.
Основна артерія (arteria basilaris), розміщуючись на схилі, прилягає до основної борозни моста. Біля переднього краю моста артерія ділиться на праву та ліву задні мозкові артерії. Від основної артерії відходять такі гілки: артерія лабіринту (йде до внутрішнього вуха); верхня мозочкова артерія; передня нижня мозочкова артерія та гілки до моста.
Задні мозкові артерії (arterial cerebri posteriores) йдуть назовні та наперед, далі повертають назад і розгалужуються в речовині потиличної частки півкулі головного мозку.
Артеріальне коло великого мозку (circulus arteriosus cerebri) розміщене на основі мозку, навколо турецького сідла (див. Рис. 4). Від правої і лівої внутрішніх сонних артерій відходять назад та дещо досередини відповідно права та ліва задні сполучні артерії.
Кожна з них з'єднується з відповідною задньою артерією мозку. Права та ліва передні артерії мозку анастомозують між собою за допомогою передньої сполучної артерії. Від утвореного таким чином артеріального кола великого мозку відходить багато бічних гілочок, які забезпечують кров'ю навколишні структури мозку.
Артеріальне коло головного мозку забезпечує кровопостачання всіх відділів мозку в разі припинення течії крові (з різних причин) по одній з основних артерій (внутрішній сонній або хребтовій), які живлять мозок.
Внутрішня грудна артерія (arteria thoracica interna) йде донизу по задній поверхні реберних хрящів, на 1 см латеральніше краю грудини, і на рівні VII ребра розгалужується на кінцеві гілки: м'язово-діафрагмальну артерію та верхню надчеревну артерію.
Крім кінцевих гілок від внутрішньої грудної артерії відходять осердно-діафрагмальна артерія, а також гілочки до жирової тканини переднього середостіння, загрудинної залози, бронхів, грудини та до грудної залози.
Осердно-діафрагмальна артерія йде разом з діафрагмальним нервом до діафрагми та осердя.
М'язово-діафрагмальна артерія йде по краю реберної частини діафрагми, віддає гілочки до неї, а також до ребер, м'язів стінки живота, міжреберних м'язів та до шкіри.
Верхня надчеревна артерія (arteriaepigastrica superior), прямуючи донизу, проходить діафрагму та задню стінку піхви прямого м'яза живота, йде по задній поверхні його і на рівні пупка анастомозує з однойменною нижньою артерією. По ходу артерія віддає гілочки до прямого м'яза живота, до піхви його і до пупкової ділянки.
Щитошийний стовбур (truncus thyrocervicalis) товстий, 15 мм завдовжки стовбур, який звичайно розгалужується на три гілки: нижню щитоподібну артерію (йде до нижнього полюса щитоподібної залози і, в свою чергу, віддає нижню гортанну артерію, гілки до стравоходу і трахеї); висхідну шийну артерію (йде догори по передній поверхні переднього драбинчастого м'яза і віддає гілочки до передхребтових м'язів, до глибоких м'язів потилиці і спинного мозку);

 
 

Цікаве

Загрузка...