WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний розлад живлення (дистрофія) - Реферат

Хронічний розлад живлення (дистрофія) - Реферат

коров'яче молоко, масло, м'ясні бульони, шоколад, какао, мед, ікру; ягоди, фрукти і овочі червоного та оранжевого забарвлення - полуниці, суниці, шипшину, моркву, червоні яблука, апельсини, мандарини, абрикоси, курагу). Рекомендується пролонговане грудне вигодовування без або з пізнім введенням соків. При штучному годуванні краще давати кисломолочні суміші (кефір, біолакт), а в деяких випадках мигдалеве і соєве молоко. Основою харчування повинна бути елімінаційна дієта з веденням харчового щоденника, в якому щодня відмічають прийняту дитиною їжу, прояви діатезу, частоту випорожнень, зміни з боку органів дихання.
Важливе значення має правильний режим дня, тривале перебування на свіжомуповітрі.
Потрібно дотримувати туалету шкіри. Якщо є гнейс чи еритеми, шкіру змазують стерильною олією (соняшниковою, рициновою, прованською). При мокнутті і подразненні шкіри призначають мішанки (рос.- болтушки) з тальку, оксиду цинку і свинцевої води, димедролоцинкову пасту. У разі тяжких проявів ексудативно-катарального діатезу (свербіж, неспокій, мокнуча екзема) допускається застосування гормональної терапії: преднізолон по 1 мг/кг протягом 10 днів, мазі з лакокортеном-Н, сіналаром-Н, оксикортом. При алергічному діатезі завжди призначають протигістамінові препарати - димедрол, піпольфен, супрастин, тавегіл (про дози див. у табл. 27).
Для зменшення проникності судин дають 5-10 % розчин кальцію хлориду або кальцію глюконат по 0,3-0,5 г на один раз усередину.
Таблиця 27. Одноразові дози протигістамінових препаратів для лікування дітей
Важливою при лікуванні ексудативного діатезу е раціональна вітамінотерапія: рибофлавін по 2-6 мг, аскорбінова кислота по 100-300 мг на добу, ретинол по 3-10 мг, кальцію пангамат по 50 мг на добу. Великими дозами призначають піридоксин (по 50-75 мг на добу внутрішньо, 2/3 дози ранком і 1/3 в полудень), токоферол по 5-10 мг.
Для зниження збудливості нервової системи, зменшення свербіння і поліпшення сну призначають препарати валеріани, фенобарбітал, еленіум по 2-3 рази на день у вікових дозах.
Непоганий ефект у лікуванні ексудативно-катарального діатезу має застосування гістаглобуліну (гамма-глобулін з гістаміном). Його вводять за схемою (0,5-1,0-1,0-1,5-1,5-2мл) підшкірно 1 раз на день, роблячи перерву на три дні. Курс лікування становить 5-6 ін'єкцій.
Діти з ексудативно-катаральним і алергічним діатезом повинні бути на диспансерному обліку дитячої консультації протягом трьох років життя.
Профілактика полягає в організації правильного харчування, режиму дня і догляду за дитиною. Потрібне систематичне проведення гімнастики і фізкультурних занять. Якщо немає виражених змін на шкірі, застосовують водні процедури.
Щеплення таким дітям виконують у періоді ремісії на фоні гіпосенсибілізуючої терапії.
Лімфатично-гїпопластичннй діатез характеризується генералізованим збільшенням лімфоїдних та аденоїдних тканин, зниженою адаптацією до змін навколишнього середовища, дисфункціями нервово-ендокринної системи. У його виникненні, крім спадковості, важливу роль відіграють інфекційно-токсичні впливи, як внутрішньоутробні, так і після народження.
Клініка. У дітей з проявами лімфатично-гіпопластичного діатезу спостерігається збільшення регіонарних лімфатичних вузлів (шийні, пахвові, пахвинні). У носоглотці виражені розростання аденоїдного мигдалика. Задня стінка глотки грубозерниста, збільшуються піднебінні мигдалики. Часто збільшена селезінка. Діти мають пастозний вигляд (обрезклі), бліді, тургор тканин і тонус м'язів знижений. Вони мляві, апатичні, із сповільненою реакцією на оточення. Швидко втомлюються. Часто виникають ринофарингіт, ангіна, отит, ларингіт, кон'юнктивіт, які мають затяжний перебіг. На шкірі можуть бути висипання у вигляді свербця, екземи. Маса тіла нестійка через порушення обміну речовин. Ці явища найбільше виражені у дошкільному віці.
Профілактика і лікування. Потрібно дотримувати раціональної дієти з обмеженням коров'ячого молока і вуглеводів. Дітям краще давати кефір, овочевий прикорм. Важливе значення має правильний режим дня, лікувальна фізкультура, загартовування організму. Для стимуляції захисних сил і поліпшення обміну речовин показаними є адаптогени та вітамінотерапія (гліцерам, дибазол, метацил, пентоксил, елеутерокок, женьшень, пентоксил, кальцію пантотенат і кальцію пангамат, піридоксин, ретинол, токоферол). Періодично призначають препарати кальцію.
Нервово-артритичний діатез. Цю хворобу спричиняють порушення обміну речовин, в основному пуринового, функції печінки, підвищення нервової збудливості, розлади живлення, що сприяє розвитку ожиріння, подагри, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету. У формуванні таких змін, крім спадковості, велику роль відіграють спосіб харчування, спосіб життя, оточення.
Клініка. Спостерігається підвищена нервова збудливість. Діти вередливі, боязкі, але допитливі, жваві, мають добру пам'ять. У них порушений апетит, сон, функції кишок, бувають незначне збільшення маси, надмірне потіння. Часто підвищується температура тіла. Діти з нервово-артритичним діатезом виділяють більше, ніж здорові, сечовини і сечової кислоти. В їхній сечі є підвищена кількість амінокислот.
Періодично в них бувають приступи ацетонемічного блювання з ацетонурією. Блювання іноді нестримне, триває від кількох годин до кількох днів. Блювотина різко пахне ацетоном. Дитина слабне, худне, шкіра жовтіє, порушується серцево-судинна діяльність. У сечі виявляють ацетон, ацетооцтову кислоту. Приступ виникає через порушення функцій вищих вегетативних центрів, функціональну слабкість печінки. Це призводить до повільного нагромадження в організмі сечової кислоти, після чого з'являється блювання.
У старшому шкільному віці відмічається схильність до розвитку жовчнокам'яної або нирковокам'яної хвороби. Іноді виникають приступи бронхіальної астми, мігрені, змін на шкірі у вигляді уртикарних висипань, екземи.
Лікування і профілактика. Необхідно створити нормальні умови режиму і харчування. В дієті обмежують м'ясо ? рибу, а продукти, багаті на пурини і кофеїн, виключають (яйця, печінка, нирки, мозок, шоколад, какао). З городини не рекомендують вживати горошок, шпинат, щавель. В харчуванні повинні переважати молочні і вегетаріанські продукти. Добрий ефект дають лужні мінеральні води, ксиліт, сорбіт.
При зниженні апетиту призначають шлунковий сік. Для налагодження обмінних процесів застосовують вітаміни групи В, особливо кальцію пантотенат по 100-150 мг на добу, а також калію оротат по 5-10 мг/кг маси на добу.
При ацетонемічному блюванні слід призначати лужне пиття; при важких формах - внутрішньовенно краплинне вводять гемодез, реополіглюкін, 5 % розчин глюкози, кокарбоксилазу, натрію гідрокарбонат.

 
 

Цікаве

Загрузка...